Aleksandr Ruckoj

Aleksandr Ruckoj
Александр Руцкой
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Aleksandr Władimirowicz Ruckoj

Data i miejsce urodzenia

16 września 1947
Płoskirów

Wiceprezydent Federacji Rosyjskiej
Okres

od 10 lipca 1991
do 4 października 1993

Pełniący obowiązki prezydenta Federacji Rosyjskiej (bez realnej władzy)[1]
Okres

od 22 września 1993
do 4 października 1993

Poprzednik

Borys Jelcyn (de facto nadal sprawujący urząd)

Następca

Borys Jelcyn (de facto cały czas sprawował urząd)

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonej Gwiazdy Medal Jubileuszowy „300 lat Rosyjskiej Floty”

Aleksandr Władimirowicz Ruckoj, ros. Александр Владимирович Руцкой (ur. 16 września 1947 w Płoskirowie) – rosyjski polityk, wiceprezydent za rządów Borysa Jelcyna od 10 lipca 1991 roku do 1 września 1993 roku i następnie nieuznawany prezydent Federacji Rosyjskiej przez dwa tygodnie. Wojskowy, pilot, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

Walczył w Afganistanie, był dwa razy zestrzelony. W czasie puczu moskiewskiego w sierpniu 1991 stał po stronie Borysa Jelcyna przeciwko samozwańczemu prezydentowi Giennadijowi Janajewowi. 2 lata później sam stał się rywalem Jelcyna jako alternatywny prezydent Rosji gdy znalazł się w centrum rosyjskiego kryzysu konstytucyjnego w 1993 roku.

Po zwycięstwie Jelcyna w referendum z 25 kwietnia 1993 roku, które dało prezydentowi „demokratyczną prawowitość” w konfrontacji z Radą Najwyższą Rusłana Chasbułatowa, Jelcyn postanowił wykorzystać przewagę i zdecydował o rozwiązaniu Rady Najwyższej i rozpisaniu wyborów do nowego organu ustawodawczego – Dumy Państwowej. Rada Najwyższa nie zgodziła się odejść i narastało napięcie między tymi dwoma obozami. Ruckoj stanął po stronie obozu zachowawczego, uznając Radę Najwyższą za prawowity organ. Został przez nią 21 września 1993 wybrany na prezydenta (nieuznawanego przez Jelcyna oraz na arenie międzynarodowej). Od godz. 00:22 22 września 1993 do godz. 18:00 4 października 1993 pełniący obowiązki prezydenta Federacji Rosyjskiej. Po upadku rebelii 4 października 1993 aresztowany razem z innymi przywódcami. Zmiana konstytucji zniosła stanowisko wiceprezydenta. 26 lutego 1994 roku Jelcyn ułaskawił swoich ówczesnych przeciwników i wszyscy wyszli z więzienia.

Władimir Putin i Aleksander Ruckoj, 8 maja 2000

Po uwolnieniu na krótko stał się monarchistą, zapuścił brodę i przypominał cara Michała II. Rozwiódł się i poślubił 23-letnią kobietę. Ruckoj wznowił karierę polityczną i do 2000 roku był gubernatorem obwodu kurskiego (wygrał wybory bezpośrednie) oraz członkiem Rady Federacji – izby wyższej rosyjskiego parlamentu. Podczas wyborów prezydenckich w 2000 roku wsparł Władimira Putina, ten jednak nie docenił jego starań i wysłał go na polityczną emeryturę.

W wyborach parlamentarnych w 2016 bez powodzenia kandydował do Dumy Państwowej z listy Patriotów Rosji[2].

Przypisy

  1. 21 września 1993 – 4 października 1993 próba pozbawienia Borysa Jelcyna władzy prezydenckiej przez Radę Najwyższą która powierzyła tymczasowo ten urząd wiceprezydentowi Aleksandrowi Ruckiemu, co spowodowało kryzys konstytucyjny w Rosji (1993). Ruckoj nie uzyskał realnej władzy ani uznania międzynarodowego jako p.o. prezydenta Rosji.
  2. Руцкой заявил, что выдвинется на выборах в Госдуму от „Патриотов России”, РИА Новости, 2016 [dostęp 2020-08-18] (ros.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
Alexander Rutskoy MoscowRia 08-2016.jpg
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Alexander Rutskoy (b. 1947) is a former politician and military officer from Russia
Kursk 8 May 2000-5.jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
КУРСК. С губернатором Курской области Александром Руцким (в центре справа) во время открытия мемориального комплекса «Курская дуга».
Aleksandr Rutskoy signature.png
Подпись Александра Руцкого под Указом о назначении В. П. Баранникова на пост Министра безопасности Российской Федерации.
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Ribbon 300 years to russian fleet.png
Ribbon bar Medal «300th Anniversary Of The Russian Navy»