Aleksiej Olejnik

Aleksiej Olejnik
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Aleksiej Aleksiejewicz Olejnik

Pseudonim

The Boa Constrictor

Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1977
Charków, ZSRR

Obywatelstwo

ZSRR (1977–1991)
Ukraina (od 1991)
Rosja (od 2014)

Wzrost

188 cm

Masa ciała

109 kg

Styl walki

sambo

Debiut

1996

Federacja

UFC

Kategoria wagowa

ciężka
półciężka
średnia

Klub

K-Dojo Warrior Tribe (obecnie)
American Top Team (obecnie) Team Oplot (założyciel)
Red Devil Sport Club (dawniej)

Bilans walk zawodowych[a]
Liczba walk

78

Zwycięstwa

60

Przez nokauty

8

Przez poddania

47

Przez decyzje

5

Porażki

17

Remisy

1

Nieodbyte

0

  1. Bilans walk aktualny na 2 października 2022.

Aleksiej Aleksiejewicz Olejnik (ros. Алексей Алексеевич Олейник; ukr. Олексій Олексійович Олійник, Ołeksij Ołeksijowycz Olijnyk; ur. 25 czerwca 1977 w Charkowie) – rosyjski zawodnik mieszanych sztuk walki oraz sambo ukraińskiego pochodzenia.

Życiorys

Olejnik jest utytułowanym zawodnikiem sambo m.in. mistrzem świata z 2005 roku, mistrzem euro-azjatyckich mistrzostw z 2001 oraz wielokrotnym medalistą krajowych zawodów. Od 2011 trenuje w klubie K-Dojo Warrior Tribe oraz własnym w którym jest głównym trenerem – Team Oplot. W 2011 roku wygrywał zawody grapplerskie w USA w kategorii open[1][2].

Kariera MMA

Olejnik zawodowo zadebiutował w MMA (wtedy nazywane Vale Tudo lub po prostu walki bez reguł) w 1997 roku w popularnych w tamtym czasie turniejach na których się toczyło nierzadko nawet cztery walki jednego wieczoru. W swoim pierwszym turnieju i zarazem pierwszych walkach pokonał rywala, jednak w półfinale przegrał przed czasem. Niecały rok później wystąpił w kolejnych zawodach w Charkowie, które ostatecznie wygrał zwyciężając swoich rywali przed czasem. Po ok. 2 latach wrócił na ring wygrywając turniej w Kijowie i ponownie postanowił zrobić przerwę w startach MMA – głównie z powodu większego nacisku na zawody w sambo bojowym. W 2004 roku wznowił starty w MMA przystępując do bardzo wymagającego turnieju M-1 Global Grand Prix wagi średniej głównie z powodu tego, iż by sięgnąć po tytuł mistrza trzeba było stoczyć aż sześć pojedynków (3 eliminacyjne i 3 finałowe). Olejnik bez większych problemów przebrnął przez turniej eliminacyjny poddając wszystkich trzech rywali w 1. rundach. W pierwszej finałowej walce wypunktował Amerykanina Marcelo Alfaya, natomiast w drugiej uległ brazylijskiemu grapplerowi Flavio Luizowi Mourze przez duszenie, tracąc przy tym przytomność.

W 2006 roku zwyciężył w turnieju organizowanym przez federację Pankrationu pokonując m.in. Magomieda Sułtanachmiedowa. W grudniu tego samego roku przegrał z Chaelem Sonnenem na gali BodogFIGHT w Kolumbii Brytyjskiej. 10 listopada 2007 wystartował w sześcioosobowym turnieju KSW, który wygrał poddając wszystkich swoich rywali duszeniem m.in. Krzysztofa Kułaka i Karola Bedorfa. Do końca roku wygrał jeszcze dwa turnieje na terenie Rosji. 8 maja 2008 stoczył jeszcze jedną walkę na ringu KSW, pokonując na punkty Daniela Dowdę. 2008 rok to również kolejny sukces Olejnika – zwyciężył w ProFC Grand Prix pokonując m.in. Magomiedbaga „Baga” Agajewa.

Pod koniec 2009 roku wziął udział w turnieju organizowanym przez rosyjski Związek Weteranów Sportu. Sam turniej był mocno obsadzony, brali w nim udział m.in. Aleksandr Szlemienko, Szamil Abdurachimow, Thiago Santos oraz Michał Kita – z tym ostatnim Olejnik przegrał w finale przez ciężkie TKO. W 2010 podpisał kontrakt z Amerykańskim Bellatorem na udział w turnieju wagi ciężkiej. W ćwierćfinale który miał miejsce 26 sierpnia wypunktował Amerykanina Mike’a Hayesa [3] lecz w półfinale uległ przez TKO Anglikowi urodzonemu w RPA Neilowi Grove. Między 2011, a 2012 przegrał dwie walki jedną przez ciężki nokaut z rąk Magomieda Malikowa, drugą na punkty z weteranem światowych ringów i klatek Jeffem Monsonem.

W 2012 założył swój klub w Charkowie o nazwie Team Oplot, a jeszcze w tym samym roku wystartowała seria gal insygnowana nazwą klubu – Oplot Challenge w których brał czynny udział wygrywając wszystkie sześć stoczonych pojedynków, pokonując mistrza w dwóch kategoriach wagowych King of The Cage Tony’ego Lopeza czy w rewanżowym starciu kompletnie rozbijając w stójce Jeffa Monsona. 16 października 2013 na jubileuszowej 50 gali ProFC poddał Holendra Diona Staringa duszeniem rękoma, a niecały miesiąc później na prestiżowej gali Legend Fight Show w zastępstwie za Aleksandra Jemieljanienkę (który został zatrzymany na kilka dni przed galą przez policję za atak na klienta w restauracji pod wpływem alkoholu) zmierzył się ze zwycięzca PRIDE GP i K-1 World GP Chorwatem Mirko Filipoviciem, którego bez większych problemów zdominował zapaśniczo i poddał firmową dźwignią na kark. Pod koniec listopada poinformował o podpisaniu kontraktu z największą na świecie organizacją mieszanych sztuk walki – UFC[4].

W 2014 roku stoczył dwa zwycięskie pojedynki w UFC nokautując m.in. Jareda Rosholta i otrzymując za to bonus finansowy 50 tys. $ w ramach „występu wieczoru”.

Osiągnięcia

Olejnik wraz ze swoimi trofeami z MMA i sambo – 2010

Mieszane sztuki walki

  • 1999: InterPride – 1. miejsce
  • 2001: Land of Peresvit – 1. miejsce
  • 2004: M-1 Global Middleweight Grand Prix – 2. miejsce
  • 2006: Pankration Cup – 1. miejsce
  • 2007: Konfrontacja Sztuk Walki 8 – 1. miejsce wagi ciężkiej
  • 2007: Permska Federacja MMA – 1. miejsce
  • 2007: Turniej MMA w Jarosławiu – 1. miejsce
  • 2008: YAMMA Pit Fighting – półfinalista turnieju wagi ciężkiej
  • 2008: ProFC – Puchar Prezydenta – 1. miejsce
  • 2009: Puchar Związku Weteranów Sportu – 2. miejsce
  • 2010: Bellator FC – półfinalista turnieju wagi ciężkiej
  • 2012: mistrz World Cup of Mixed Martial Arts (WCMMA) w wadze ciężkiej
  • 2013: mistrz Legend FC w wadze ciężkiej

Sambo bojowe

  • Mistrzostwa Moskwy w sambo bojowym – 5-krotny zwycięzca zawodów
  • 2001: Mistrzostwa Euroazjatyckie w sambo bojowym – 1. miejsce
  • 2003: Mistrzostwa Rosji w sambo bojowym – 1. miejsce
  • 2004: Mistrzostwa Rosji w sambo bojowym – 1. miejsce
  • 2005: Mistrzostwa Świata w sambo bojowym – 1. miejsce
  • 2010: XV Mistrzostwa Świata w sambo bojowym – 1. miejsce w kat. +90 kg[5]

Grappling

  • 2011: Grapplers Quest Beast of the East – 1. miejsce w kat. superciężkiej, no gi
  • 2011: Eddie Alvarez Grappling Tournament – 1. miejsce w kat. ciężkiej

Życie prywatne

Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Wraz z rodziną przeniósł się na Florydę w grudniu 2016 r. Jego najstarsza córka, Polina była świadkiem masowej strzelaniny w jej szkole[6].

Jest naturalizowanym obywatelem Rosji. Wyraził poparcie dla Rosji po jej militarnej ataku na Ukrainie w 2014 roku. Nosił koszulę z twarzą Putina i w rezultacie odmówiono mu wjazdu na Ukrainę[7][8].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Alexey Oleynik.jpg
Autor: Thaifighter911, Licencja: CC BY 3.0
Ukrainian MMA fighter Alexey Oleynik.
Oliynyk Oleksij.jpg
Autor: Mesmeridze, Licencja: CC BY-SA 3.0
Olijnyk Oleksiy Oleksijovych