Aleksy (Jelisiejew)

Aleksy
Алексий
Aleksandr Jelisiejew
Александр Елисеев
Biskup galicki i makariewski
ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

3 maja 1969
Iwanowskoje, obwód tambowski

Biskup galicki i makariewski
Okres sprawowania

od 2017

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia galicka

Śluby zakonne

2000

Diakonat

27 lutego 2005

Prezbiterat

7 kwietnia 2010

Nominacja biskupia

27 grudnia 2016

Chirotonia biskupia

15 lutego 2017

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

15 lutego 2017

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Cerkiew św. Serafina z Sarowa

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Hilarion (Alfiejew), Terapont (Kaszyn), Pankracy (Żerdiew), Tichon (Zajcew), Gennadiusz (Gogolew), Sawa (Michiejew)

Aleksy, imię świeckie Aleksandr Jemieljanowicz Jelisiejew (ur. 3 maja 1969 we wsi Iwanowskoje w obwodzie tambowskim) – rosyjski biskup prawosławny[1].

Życiorys

W 1990 ukończył studia na wydziale agronomicznym Instytutu Warzywnictwa w Miczuryńsku (obecnie Miczuryński Państwowy Uniwersytet Rolniczy)[1]. Do 1995 pracował jako główny agronom w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych oraz główny rejonowy specjalista ds. rolnictwa[2], nadzorując winnicę o powierzchni kilku tysięcy hektarów[3].

W połowie lat 90. przyjechał na Wałaam, by pomóc mnichom w rewitalizacji klasztornego ogrodu. Przyjął chrzest i postanowił zostać w monasterze na stałe[4]. W 1996 wstąpił do Monasteru Wałaamskiego, gdzie powierzono mu obowiązki klasztornego agromoma[2]. Zajął się odnową niegdyś słynnych klasztornych ogrodów, które w okresie radzieckim uległy całkowitemu zniszczeniu[3]. W 2000 przed namiestnikiem Monasteru Wałaamskiego, archimandrytą Pankracym (Żerdiewem) złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Aleksy, na cześć św. Aleksego, metropolity kijowskiego i całej Rusi[1].

W lutym 2003 r. został przeniesiony do filii Monasteru Wałaamskiego w Petersburgu jako zastępca igumena Monasteru Wałaamskiego odpowiedzialny za gospodarowanie gruntami i sprawy własności[2]. Jednocześnie organizował obozy młodzieżowe „Syndesmos”, obozy dla wolontariuszy, a także prowadził katechezy dla poborowych w jednostkach wojskowych na terenie Karelii[1]. 27 lutego 2005 został przez arcybiskupa pietrozawodzkiego i karelskiego Manuela wyświęcony na hierodiakona. W latach 2005–2010 na terenie filii Monastyru Wałaamskiego w Petersburgu prowadził kursy katechetyczne dla parafian[2].

W 2009 ukończył seminarium duchowne w Kostromie, broniąc pracy dyplomowej nt. historii swojego monasteru w latach 1900–1940[2]. 7 kwietnia 2010 biskup troicki Pankracy wyświęcił go na hieromnicha[1].

30 czerwca 2010 przeniesiony do monasteru Świętej Trójcy w Hebronie, gdzie pełnił posługę kapłańską w placówce filialnej Świętych Abrahama i Sary. W latach 2010–2016 działał w rosyjskiej misji prawosławnej w Jerozolimie – nadzorował jej placówkę w Jerychu oraz czasowo pełnił posługę w placówce w Jafie[1]. Zajmował się tworzeniem ogrodu biblijnych roślin, który miał obejmować ponad 120 gatunków roślin, wymienionych w Starym i Nowym Testamencie[5]. Prowadził prace nad ochroną dębu Abrahama przed gniciem[6].

27 grudnia 2016 na mocy postanowienia Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego został wybrany na biskupa galickiego i makariewskiego. Następnego dnia otrzymał godność archimandryty. Chirotonia biskupia odbyła się 15 lutego 2017 w cerkwi św. Serafina z Sarowa w rejonie Rajewo w Moskwie, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Епископ Алексий (Елисеев) в Скорбященском монастыре села Татарка.jpg
Autor: Пресс-служба Ставропольской Епархии from Ставрополь, Россия, Licencja: CC BY 2.0
5 августа 2017 года в мужском монастыре Иконы Пресвятой Богородицы «Всех скорбящих Радость» к 145-летию Святого источника прошли юбилейные торжества. Их возглавил епископ Галичский и Макарьевский Алексий. Вместе с ним служили настоятель мужского монастыря игумен Афанасий (Гриценко) и приглашенное духовенство Ставропольской митрополии. Утром были совершены водосвятный молебен и праздничная Божественная литургия.