alfa Kaprikornidy

alfa Kaprikornidy
Ilustracja
Gwiazdozbiór radiantu
Pierwszy obserwatorN. de Konkoly
Data pierwszej obserwacjinoc z 28 na 29 lipca 1871 roku
Nazwa rojuα Kaprikornidy
Symbol IMOCAP
Charakterystyka radiantu
GwiazdozbiórKoziorożec
Grupa rojówKompleks Akwarydów – Kaprikornidów
α20:28 (307°)[1]
δ-10[1]
Prędkość w atmosferze23[1] km/s
Widoczność roju
Okres występowania3 lipca
- 15 sierpnia[1]
Maksimum30 lipca
Aktywnośćśrednia
ZHR5[1]
Widoczność w PolsceTAK
Obiekt macierzysty
Obiekt macierzystykometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková

alfa Kaprikornidy (α Kaprikornidy, CAP) – rój meteorów aktywny od 3 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 30 lipca, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h[1]. Prędkość meteorów z roju wynosi 23 km/s. alfa Kaprikornidy są rojem związanym z kometą 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková.

Jest to prawdopodobnie bardzo stary rój, co wynika ze zróżnicowanych wartości elementów orbitalnych poszczególnych meteorów z jego strumienia oraz, co się z tym wiąże, skomplikowanej struktury jego radiantu. Jednak z powodu niskiej aktywności został odkryty dopiero w nocy z 28 na 29 lipca 1871 roku przez węgierskiego obserwatora N. de Konkoly'ego.

Rój alfa Kaprikornidów wchodzi w skład tzw. kompleksu Akwarydów – Kaprikornidów. Tworzy go kilka rojów z radiantami umiejscowionymi w gwiazdozbiorach Wodnika i Koziorożca: niewidoczne w Polsce Piscis Austrinidy (PAU) oraz Południowe delta Akwarydy (SDA), alfa Kaprikornidy (CAP), Południowe jota Akwarydy (SIA), Północne delta Akwarydy (NDA) i Północne jota Akwarydy (NIA) – według kolejności występowania.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f Kalendarz meteorowy 2013. PKIM Pracownia Komet i Meteorów, 2013-03-13. [dostęp 2014-07-29].

Media użyte na tej stronie

Capricornus constelation PP3 map PL.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Blueshade z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta mapa gwiazdozbioru została stworzona przy pomocy programu PP3 autorstwa Torstena Brongera. Tłumaczenia na język polski oraz innych modyfikacji na potrzeby polskiej Wikipedii dokonał Przemysław 'BlueShade' Idzkiewicz. Grafika udostępniona jest na licencji GFDL w wersji 1.2 lub nowszej.