Alfons Orleański (1886–1975)

Alfons Orleański
Ilustracja
Alfons z żoną Beatrycze
Wizerunek herbu
Książę Galliery
Okres

od 1930
do 1937

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie orleańscy

Data i miejsce urodzenia

12 listopada 1886
Madryt

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1975
Sanlúcar de Barrameda

Ojciec

Antoni Orleański

Matka

Eulalia Hiszpańska

Żona

Beatrycze Sachsen-Coburg und Gotha

Dzieci

Alvaro,
Alfonso
Ataulfo

Odznaczenia
Order Złotego Runa (Hiszpania) Kawaler Orderu Karola III (Hiszpania) Święty Konstantyński Order Wojskowy Świętego Jerzego ESP Order of Calatrava BAR.svg
Książę Alfons z synem – księciem Alvaro

Alfons Orleański, właściwie: Alfonso María Francisco Antonio Diego de Orleans y Borbón (ur. 12 listopada 1886, w Madrycie – zm. 6 sierpnia 1975, Sanlúcar de Barrameda) – infant hiszpański, książę Galliery, pilot wojskowy.

Urodził się jako najstarszy z trzech synów infantów Antoniego Orleańskiego, księcia Galliery i Eulalii de Borbón. Jego ojciec był synem Antoniego Orleańskiego, księcia Francji i Montpensier. Jego matka była córką królowej Izabeli II i siostrą króla Alfonsa XII. Alfons został ochrzczony 30 listopada 1886 w pałacu królewskim w Madrycie.

Wykształcenie

W latach 1899–1904 Alfons razem z młodszym bratem Ludwikiem Ferdynandem studiowali w jezuickim Beaumont College w Anglii. W 1906 Alfons rozpoczął naukę w Academia Militar de Toledo, a w 1910 odbył praktyczne szkolenie jako pilot we Francji. Po powrocie do Hiszpanii wsławił się jako jeden z pierwszych i najlepszych pilotów w armii hiszpańskiej. Dowodził lotniczymi operacjami m.in. lądowaniem w marokańskim Al Hoceima w 1925. W maju 1930 był pasażerem LZ 127 Graf Zeppelin z Sewilli do Brazylii, potem poleciał do Nowego Jorku, w Waszyngtonie odwiedził prezydenta Herberta Hoovera i dopiero powrócił do Hiszpanii. 27 lutego 1931 król Alfons XIII mianował swojego kuzyna Alfonsa szefem sztabu hiszpańskich sił powietrznych i dowódcą pierwszego oddziału lotniczego.

W 1931 ustanowiono drugą republikę hiszpańską, a Alfons udał się na wygnanie do Londynu. Rok później powrócił do ojczyzny i został uwięziony w Villa Cisneros (obecnie Ad-Dachla, Sahara Zachodnia). 1 stycznia 1933 Alfons razem z trzydziestoma innymi monarchistami uciekli łodzią i dopłynęli do Lizbony. W 1937, po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, Alfons powrócił do ojczyzny i został dowódcą sił powietrznych generała Francisco Franco. Po wojnie otrzymał stopień generalski, a w 1940 został mianowany dowódcą drugiej dywizji sił powietrznych. Ze stanowiska zrezygnował w 1945.

Przez wiele lat Alfons był nieoficjalnym reprezentantem hrabiego Barcelony – syna i następcy obalonego króla Alfonsa XIII. W 1941 Alfons został ojcem chrzestnym młodszego syna hrabiego – Alfonsa. W 1945 wsparł manifest hrabiego, w którym domagał się przywrócenia monarchii – to zakończyło jego karierę wojskową. Od tej pory Alfons pilotował już jedynie samoloty cywilne.

Małżeństwo

15 lipca 1909 Alfons ożenił się z księżniczką Beatrix Sachsen-Coburg (1884–1966), córką Alfreda, księcia Edynburga (syna królowej Wiktorii) i Marii Aleksandrowny (córki cara Aleksandra II). Ceremonia odbyła się w obrządku katolickim w kościele św. Augustina w Coburgu i obrządku protestanckim w pałacu Callenberg. Krążyły plotki, że małżeństwu przeciwna była hiszpańska jak i angielska rodzina królewska – z uwagi na odmienne wyznania małżonków, ale okazały się nieprawdziwe. Król Alfons XIII miał sam zachęcać kuzyna do ślubu i zdobyć dyspensę, dzięki której ślub odbył się w obu obrządkach. Alfons i Beatrycze mieli trzech synów:

  • Alváro (1910–1997), męża Carli Parodi-Delfino
  • Alfonso (1912–1936), zmarłego bezdzietnie
  • Ataulfo (1913–1974), zmarłego bezdzietnie

W sierpniu 1913 Beatrycze została przyjęta na łono kościoła katolickiego.

Podróż do Ameryki Północnej

13 listopada 1928 Alfons, jego żona i najstarszy syn odwiedzili Nowy Jork i zatrzymali się w domu generała Corneliusa Vanderbilta. Odwiedzili finansistę Percy'ego Rivingtona Pyne'a w jego domku w Roslyn na Long Island, a następnie udali się do Filadelfii. Tam byli gośmi kolekcjonera sztuki Josepha E. Widenera. W Waszngtonie poznali wiceprezydenta Charlesa G. Dawesa i jego żonę, w Montrealu – gubernatora Quebecu Narcisse'a Pérodeau. Do Hiszpanii wrócili 7 grudnia.

Śmierć

Alfons zmarł na atak serca w swoim pałacu w Sanlúcar de Barrameda. W 1989 utworzono fundację zajmującą się ochroną starych hiszpańskich samolotów, która została nazwana na cześć Alfonsa – Fundación Infante de Orleans.

Media użyte na tej stronie

ESP Charles III Order CROSS.svg
Autor: Heralder, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Order of Charles III, Knight's/Dame Cross.
Infante Alfonso.jpg
Infante Alfonso, Duke of Galliera, with his first son Alvaro in 1910.
Sacro Militare Ordine Costantiniano di San Giorgio.png
Gran Alguacil de Justicia de la Orden Constantiniana de San Jorge
ESP Order of Calatrava BAR.svg
Autor: Mimich, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Calatrava (Spain)
Coat of Arms of Alfonso of Orleans, V Duke of Galliera.svg
Autor: Heralder, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Infante Alfonso of Spain, V Duke of Galliera. (1886–1975)