Alfred Broniewski

Alfred Karol Broniewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 października 1869
Dobrohostów

Data i miejsce śmierci

5 października 1941
Lwów

Miejsce spoczynku

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Zawód, zajęcie

Architekt

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodnie Wielkim
Гробниця родини Броневських..jpg

Alfred Karol Broniewski herbu Tarnawa (ur. 4 października 1869 w Dobrohostowie[1], zm. 5 października 1941 we Lwowie[2]) – polski inżynier architekt.

Życiorys

Rodzina Broniewskich wywodziła się z Bieździedzy. Po ukończeniu szkoły średniej we Lwowie w roku 1889 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej pod kierunkiem Juliana Zachariewicza, uzyskawszy dyplom inżyniera-architekta wyjechał jako stypendysta w 1894 do Paryża, gdzie w Szkole Sztuk Pięknych kształcił się nadal na Wydziale Architektury[3]. Po podróżach naukowych we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Anglii i Egipcie powrócił do Lwowa i wstąpił do służby państwowej w Dyrekcji Lasów i Domen Państwowych we Lwowie[3]. Ograniczony dla architektury zakres działania w tym urzędzie zmusił go do porzucenia tego stanowiska i objęcia budownictwa miejskiego w Tarnopolu[3]. W 1899 przeniósł się z powrotem do Lwowa i zatrudnił się w służbie technicznej w Namiestnictwie[3]. Został zastępcą dyrektora Towarzystwa Budowy Tanich Domów dla Urzędników we Lwowie[4]. W 1912 mianowany został Szefem Departamentu Architektury dla całego obszaru Galicji[3]. Uznając jego zdolności i zawodowe kwalifikacje powołany został do Ministerstwa Robót Publicznych w Wiedniu, odmówił jednak przyjęcia stanowiska pozostając we Lwowie[3]. Odmówił także objęcia katedry na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej po śmierci w 1919 Jana Lewińskiego[3]. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej na budowniczych oraz członkiem Komisji Egzaminacyjnej egzaminów dyplomowych w Politechnice Lwowskiej[3]. Od 1919 sprawował Urząd Kierownika Wydziału Architektonicznego Dyrekcji Robót Publicznych dla całego byłego zaboru austriackiego, od 1927 roku prowadził Biuro Konstrukcyjne dla budowli państwowych Województwa Lwowskiego, Stanisławowskiego, Tarnopolskiego i Wołyńskiego[3]. w 1931 przeszedł na emeryturę[5]. Od 1895 był członkiem Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie[6], zasiadał w Wydziale Krakowskiego Towarzystwa Technicznego. Był współzałożycielem i prezesem Koła Architektów we Lwowie. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Główne realizacje

Przypisy

  1. miejsce urodzenia, data śmierci błędna
  2. Data śmierci z tablicy nagrobnej na Cmentarzu Łyczakowskim
  3. a b c d e f g h i Album inżynierów i techników w Polsce. T. 1, Cz. 1, Politechnika Lwowska : rys historyczny : informacje., Lwów: Tow. Bratniej Pomocy Stud. Polit. Lwowskiej, 1932, s. 8.
  4. Pożyteczna instytucya. „Nowości Illustrowane”. Nr 40, s. 3, 6 października 1906. 
  5. Alfred Tarnawa Broniewski [w:] "Album inżynierów i techników w Polsce". wyd. Lwów 1932 tom I, cz. III s.8
  6. "Towarzystwo Politechniczne we Lwowie 1877–1902. Pamiętnik jubileuszowy" wyd. Lwów 1902 s.86

Media użyte na tej stronie

Alfred Broniewski.jpg
Архітектор Альфред Броневський (1869—?).
Velyke Kolodno (06).jpg
Autor: Aeou, Licencja: CC BY-SA 3.0
Костел у селі Велике Колодно Кам'янко-Бузького району. Архітектор Альфред Броневський (1869—1941).
Гробниця родини Броневських..jpg
Autor: Igor Monchuk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Гробниця родини Броневських.Личаківський цвинтар , поле № 1а.
GmachMałopolskiegoUrzęduWojewódzkiego-UlicaBasztowa22-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Gmach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ulicy Basztowej 22. Projekt architekta Alfreda Broniewskiego (1900).