Alfred Bruyas

Alfred Bruyas
Jacques Louis Bruyas
Ilustracja
Alfred Bruyas pędzla Gustave’a Courbeta
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1821
Montpellier

Data śmierci

1 stycznia 1877

Zawód, zajęcie

mecenas i kolekcjoner sztuki

Narodowość

Francuz

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Alfred Bruyas (ur. 15 sierpnia 1821 w Montpellier, zm. 1 stycznia 1877 tamże) – francuski kolekcjoner i mecenas sztuki[1].

Życiorys

Urodzony jako Jacques Louis Bruyas był synem zamożnego bankiera z Montpellier. Sztuką interesował się od dzieciństwa, a od 1840 roku kształcił się w pracowni malarza Charlesa Mateta, który od 1837 roku był kuratorem w Muzeum Montpellier (obecnie Musée Fabre). W 1846 wyjechał do Włoch i zachęcany przez przyjaciół poświęcił się mecenatowi i gromadzeniu dzieł współczesnych mu artystów. Spotkał się z niezrozumieniem ze strony rodziny, od której był zależny finansowo, i której fortunę wydawał. Cierpiał na reumatyzm i gruźlicę, a ponadto borykał się z konfliktem wewnętrznym pomiędzy skutkami rygorystycznego wychowania a wolnością i bogactwem duchowym, które znajdował wśród przyjaciół artystów. Korzystał z przywilejów burżuazji, jednocześnie marząc o „nowej epoce, w której wszystko się w końcu zbliża, bogaci i biedni, szczęśliwi czy nieszczęśliwi”. Interesował się malarstwem akademickim i romantycznym, odkrył Gustave’a Courbeta, za jego namową Frédéric Bazille podjął karierę artystyczną[2]. Do swojej kolekcji włączał dzieła o różnej estetyce, tak aby oferowała pełną panoramę współczesnej mu sztuki. Swoje zbiory przekazał rodzinnemu miastu Montpellier[1].

Na swoich portretach przedstawiali go m.in. Alexandre Cabanel, Gustave Courbet i Auguste-Barthélemy Glaize[3].

Przypisy

  1. a b Bruyas et le collectionnisme (fr.). Musée Fabre. [dostęp 2021-05-27].
  2. „Galeria Sztuki”. 42, s. 31, 2005. De Agostini Polska sp. z o.o.. ISSN 83-7398-207-7. 
  3. Gustave Courbet. Poznań: Oxford Educational sp. z o.o., 2007, seria: Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy. ISBN 978-83-252-0073-2.

Media użyte na tej stronie

Alfred bruyas.jpg
Alfred Bruyas, Gemälde von Gustave Courbet 1854, musée Fabre, Montpellier. Pressedossier der Communauté d'Agglomération de Montpellier http://www.montpellier-agglo.com/upload/13_dp_bruyas.pdf