Alfred Sisley

Alfred Sisley
Ilustracja
Alfred Sisley
Data i miejsce urodzenia

30 października 1839
Paryż

Data i miejsce śmierci

29 stycznia 1899
Moret-sur-Loing

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

Malarstwo

Epoka

Impresjonizm

podpis
Auguste Renoir, Portret Alfreda Sisleya, 1874, Art Institute of Chicago

Alfred Sisley (ur. 30 października 1839 w Paryżu, zm. 29 stycznia 1899 w Moret-sur-Loing) – francuski malarz impresjonista pochodzenia brytyjskiego.

Życiorys i twórczość

Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych, jego rodzice pragnęli by związał swoją przyszłość z handlem. Sisley wykazywał jednak już od wczesnej młodości talent plastyczny i dlatego w roku 1862 trafił do pracowni Marca-Charles'a-Gabriela Gleyre'a, szwajcarskiego malarza tworzącego w Paryżu, gdzie uczył się wraz z Auguste'em Renoirem i Claude'em Monetem.

Na swych obrazach Sisley przedstawiał najczęściej pejzaże okolic Paryża oraz podparyskie miasteczka. Do jego ulubionych miejsc, w których szukał inspiracji były podparyskie regiony Louveciennes i Marly-le-Roi. W jego impresjonistycznych dziełach można dostrzec wpływ artystów angielskich, pejzażysty Johna Constable'a i prekursora angielskiego impresjonizmu, Josepha Turnera.

Sisley, znany ze spokojnego i melancholicznego usposobienia, malował głównie pejzaże jesienne i zimowe, w odróżnieniu od Moneta, którego prace były przesycone letnią, pełną słońca atmosferą. Wśród jego prac znajdują się jednak także pejzaże wiosenne i letnie. Do końca życia zachował wierność założeniom impresjonizmu i nie próbował eksperymentów z innymi kierunkami w malarstwie. Artysta był mało znany za życia i zmarł w samotności, jego prace stały się popularne dopiero po jego śmierci.

Najważniejsze dzieła

  • Kanał Saint-Martin – 1872, Musée d’Orsay, Paryż
  • Mroźny dzień w Louveciennes – 1873, olej na płótnie 46 x 61 cm. Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie
  • Regaty w Molesey – 1874, Musée d’Orsay, Paryż
  • Pod mostem w Hampton Court – 1874, Kunstmuseum Winterthur
  • Sekwana w Port-Marly – 1875, Musée d’Orsay, Paryż
  • Powódź w Port-Marly – 1872, Musée d’Orsay, Paryż
  • Odpoczynek na brzegu potoku. Na skraju lasu – 1878, Musée d’Orsay, Paryż

Galeria

Bibliografia

  • Victoria Charles [red.]: 1000 arcydzieł malarstwa. Warszawa: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje, 2006, s. 345.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Alfred Sisley photo.jpg
A 1882 photograph of Alfred Sisley (1839–1899), Impressionist painter.
Sisley, Alfred 1839-1899 04 Signature.jpg
Uważa się, że ten podpis (autograf) nie jest objęty prawami autorskimi i tym samym jest dostępny jako domena publiczna, ponieważ nie spełnia wymogu oryginalności niezbędnego do bycia chronionym przez prawo autorskie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i kraju pochodzenia (jeśli są inne). Dla tego podpisu kraj pochodzenia (np. kraj, którego obywatelem jest autor podpisu) to: Francja.
Szablon ten nie może być używany dla wszystkich podpisów, jako że niektóre są objęte prawami autorskimi.
Zobacz na stronie Commons:When to use the PD-signature tag, jak używać tego szablonu.