Alternatywa Fredholma
Alternatywa Fredholma – w analizie funkcjonalnej, twierdzenie dotyczące istnienia i jednoznaczności równań liniowych w przestrzeniach Banacha. Nazwa twierdzenia pochodzi od nazwiska Erika Fredholma, który udowodnił je w kontekście równań całkowych na przestrzeni Hilberta.
Alternatywa Fredholma jest uogólnieniem na nieskończenie wymiarowe przestrzenie Banacha następującego faktu dotyczącego algebry liniowej. Dla danego przekształcenia liniowego A: V → V na n-wymiarowej przestrzeni liniowej zachodzi dokładnie jedna z możliwości:
- A jest odwzorowaniem suriektywnym,
- dla każdego y ∈ V istnieje taki element x ∈ V, że Ax = y;
- A nie jest odwzorowaniem różnowartościowym,
- istnieje taki niezerowy element v ∈ V, że Av = 0.
Wersja podstawowa
Niech X będzie zespoloną przestrzenią Banacha, T: X → X będzie liniowym operatorem zwartym oraz λ niezerową liczbą zespoloną. Wówczas równanie
ma rozwiązanie dla każdego y ∈ X wtedy i tylko wtedy, gdy jedynym rozwiązaniem równania
jest x = 0[1]. Innymi słowy, równanie y = Tx - λx ma rozwiązanie dla każdego y ∈ X wtedy i tylko wtedy, gdy λ nie jest wartością własną operatora T.
Oznaczając S = T - λ·IX, gdzie IX to operator identycznościowy na X, powyższe jest równoważne temu, że
- albo operator S jest suriektywny,
- albo operator S nie jest różnowartościowy.
Dowód
- Przypadek, gdy λ nie jest wartością własną operatora T: X → X. W tym przypadku istnieje taka liczba c > 0, że operator T - λ·IX jest ograniczony z dołu przez c, tj.
- Rzeczywiście, ze względu na dodatnią jednorodność normy wystarczy wykazać powyższe stwierdzenie dla wektorów o normie 1. Gdyby tak nie było, istniałby ciąg wektorów jednostkowych (xn) w X, że ciąg (Txn - λxn) jest zbieżny do zera. Ponieważ ||λxn|| = |λ|, infimum norm elementów yn = Txn jest dodatnie. Ponieważ operator T jest zwarty, ciąg (yn) ma podciąg (ynk) zbieżny do pewnego niezerowego elementu y ∈ X. Z uwagi na to, że ciąg (Txn - λxn) jest zbieżny do zera, ciąg (Tynk - λynk) jest również zbieżny do zera, a więc z ciągłości, Ty - λy = 0, co przeczy temu, że λ nie jest wartością własną T.
- Ponieważ operator T - λ·IX jest ograniczony z dołu, jest on izomorfizmem na swój obraz. By udowodnić, że dla każdego y ∈ X istnieje takie x ∈ X, że y = Tx - λx, należy uzasadnić, że cała przestrzeń X jest obrazem operatora T - λ·IX. Gdyby tak nie było, to dla każdej liczby naturalnej m podprzestrzeń Xm będąca obrazem operatora (T - λ·IX)m byłaby właściwa (i domknięta). Z lematu Riesza wynikałoby istnienie takich wektorów xm w X o normie 1, że odległość xm od Xm wynosi co najmniej 1/2.
- Niech m < n będą liczbami naturalnymi. Wówczas Txn - λxn jak i Txm - λxm należą do Xm+1, tj.
- Ponieważ odległość między xm od Xm wynosi co najmniej 1/2 zachodzi oszacowanie
- które przeczy zwartości T, gdyż ciąg (Txn) nie ma podciągu zbieżnego.
- Przypadek, gdy λ jest wartością własną operatora T: X → X implikuje, że operator T - λ·IX nie jest różnowartościowy ponieważ (niezerowa) wartość własna odpowiadająca λ należy do jego jądra. W tym wypadku obrazem operatora T - λ·IX nie może być cała przestrzeń X (tj. operator ten nie jest suriektywny). Istotnie, z twierdzenia Schaudera o operatorze sprzężonym wynika, że operator T* jest również zwarty. Ponadto, (T - λ·IX)* = T* - λ·IX*. Gdyby T - λ·IX był suriektywny, operator T* - λ·IX* byłby różnowartościowy, tj. w szczególności, λ nie byłaby jego wartością własną. Z udowodnionej wyżej implikacji wynikałoby, że operator T* - λ·IX* byłby w tym wypadku suriektywny. Oznaczałoby to, że operator T** - λ·IX** jest różnowartościowy. Jest to jednak sprzeczność, ponieważ:
- gdzie κX: X → X** oznacza kanoniczne włożenie w drugą przestrzeń sprzężoną.
Wersja ogólna
Pod pojęciem alternatywy Fredholma niektórzy rozumieją następujące twierdzenie, które opisuje wymiar jądra operatora IX - T z jego obrazem dla operatora zwartego T: X → X na przestrzeni Banacha X[2].
Niech T: X → X będzie operatorem zwartym na zespolonej przestrzeni Banacha X. Wówczas
- jądro operatora IX - T jest skończenie wymiarowe,
- obraz operatora IX - T jest domknięty, ponadto
- operator IX - T jest różnowartościowy wtedy i tylko wtedy, gdy jest on suriektywny (tj. jego obrazem jest cała przestrzeń X),
Zobacz też
- operator Sturma-Liouville'a
- równanie całkowe Fredholma
- twierdzenie Hilberta-Schmidta
Przypisy
- ↑ Fabian et al. 2001 ↓, s. 660-661.
- ↑ Brezis 2011 ↓, s. 160-162.
Bibliografia
- Haim Brezis, Functional analysis, Sobolev spaces and partial differential equations. Universitext. Springer, New York, 2011.
- L.C. Evans, Partial Differential Equations, American Mathematical Society, Providence, 1998. ISBN 0-8218-0772-2
- Marián Fabian, Petr Habala, Petr Hájek, Vincente Montesinos Santalucía, Jan Pelant, Václav Zizler, Functional Analysis and Infinite-dimensional Geometry, CMS Books in Mathematics, 8, New York: Springer-Verlag (2001), ISBN 0-387-95219-5.