Amadeusz Sabaudzki-Achaja

Amadeusz Sabaudzki-Achaja
Amedeo di Savoia-Acaia
hrabia Piemontu, książę Achai
Wizerunek herbu
Herb hrabstwa Piemontu.
hrabia Piemontu
Okres

od 17 maja 1367
do 7 maja 1402

Poprzednik

Jakub Sabaudzki-Achaja

Następca

Ludwik Sabaudzki-Achaja

książę Achai
Okres

od 17 maja 1367
do 7 maja 1402

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

1363
Pinerolo

Data i miejsce śmierci

7 maja 1402
Pinerolo

Ojciec

Jakub Sabaudzki-Achaja

Matka

Małgorzata Beaujeu

Rodzeństwo

Filip II
Ludwik

Żona

Katarzyna Genewska
od 1380
do 7 maja 1402

Dzieci

Małgorzata
Bona
Matylda
Katarzyna

Konkubina

nieznana

Dzieci

Juliusz

Herb hrabstwa Piemontu.
Herb księstwa Achai.

Amadeusz Sabaudzki-Achaja[1] (wł. Amedeo Savoia-Achai; ur. 1363 w Pinerolo, zm. 7 maja 1402 tamże) – hrabia Piemontu i książę Achai[1].

Życiorys

Syn Jakuba Sabaudzkiego-Achaja wł. Giacomo di Savoia-Acaia i Małgorzaty Beaujeu fr. Marguerite de Beaujeu (1346 † 1402), został ogłoszony następcą przez ojca 16 maja 1366, co oznaczało wydziedziczenie przyrodniego brata Filipa II Sabaudzkiego-Achaja, będącego rzeczywistym synem pierworodnym, pod naciskiem Amadeusza VI Sabaudzkiego (zwanego Zielonym Hrabią), który pokonał i wziął do niewoli Jakuba. Amadeusza powierzono opiece Amadeusza VI Sabaudzkiego, która ustała w 1377, po osiągnięciu wieku czternastu lat. Hrabia Sabaudzki, który odebrał od niego przysięgę wierności, zaaranżował w 1380 małżeństwo, po otrzymaniu dyspensy papieskiej, z powodu bliskiego pokrewieństwa z narzeczoną, która była kuzynką, z Katarzyną Genewską (†1407), córką Amadeusza III, hrabiego Genewy i Matyldy Auvergne fr. Mahaut d’Auvergne[2], rodziny zafanych wasali domu Chambery: dzięki tej umowiej małżeńskiej, która jednak nie dała spadkobierców płci męskiej, Amadeusz stał krewnym antypapieża Klemens VII, z pomocą którego próbował dochodzić swoich praw do Księstwa Morea (Achai).

Wierny towarzysz Amadeusza VI, brał udział w ekspedycji, do Molise, aby odzyskać ciało przedwcześnie zmarłego hrabiego. Później przyjaciel jego następcy Amadeusza VII Sabaudzkiego, jego towarzysz z dzieciństwa, towarzyszył mu w jego wojskowych przedsięwzięciach, dopóki on też nie zgasła przedwcześnie w 1391. W tym samym roku jego posłowie spotkali się w Atenach z Nerio I Acciaioli, księciem Aten, który po tym, jak zatrudnił Kompanię Nawarską[a] natychmiast miał z nią problemy, jej dowódca Piotr Lebourd z Saint-Supernan uwięził go na rok w Lastrina począwszy od września 1389. Nerio zawarł pakt z emisariuszami Amadeusz przeciwko Nawarejczykom, którzy wtedy kontrolowali Moreę (wenecka nazwa Peloponezu), w którym uznawał Amadeusza za księcia Achai i uznawał się jego wasalem jako senior Koryntu i książę Aten i Nauplionu. Tymczasem Amedeo negocjował również z przeciwnikiem Nerio, Piotrem Labourd, domagając się uznania suwerenności ze strony Nawarejczyków w zamian za potwierdzenie ich rozległych posiadłości w Grecji. Ekspedycja wojskowa Amadeusza w Grecji, jednak nie doszła do skutku, jako że ten ostatni zmarł nagle krótko przed zaokrętowaniem w Genui. Z następcą Amadeusza VII Sabaudzkiego, Amadeuszem VIII, Amadeusz miał zawsze dobre stosunki, i wystąpił po jego stronie w walce z Tomaszem III Saluzzo, którego uwięził w Turynie, i przeciwko Teodorowi Monferrato, któremu odebrał miasto Mondovi (1396).

Podpisanie rozejmu między Monferrato i Amadeuszowi nastąpiło w 1397, dzięki interwencji Jana Galeazzo Viscontiego, Amadeusz ponownie przeniósł się do Pinerolo, gdzie opuściłu go siły: tutaj zmarł. Na jego pogrzebie byli również ambasadorowie markiza Monferrato. Następcą został jego brat Ludwik.

Potomstwo

Z żoną Katarzyną Genewską († 1407) Amadeusz miał następujące dzieci:

Syn pozamałżeński:

  • Juliusz wł. Giulio (†1399)

Rodowód

 
 
 
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
Filip I Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Hugo Chalon
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
Jakub Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Faucigny
 
Amadeusz Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
?
 
 
Guichard VI Beaujeu
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Edward I Beaujeu
 
 
 
 
 
 
Gaucher V Châtillon
 
 
Maria Châtillon
 
 
 
 
 
 
Izabela Dreux
 
 
Małgorzata Beaujeu
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Jan Thil
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Maria Thil
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 

Uwagi

  1. Kompania najemników, zorganizowani najemnicy, którzy najmowali się jako żołnierzy różnym panom w zamian za opłatę.

Przypisy

  1. a b Samuel Guichenon: Histoire généalogique de la royale maison de Savoie. T. I. s. 334. (fr.)
  2. Pierre Duparc: Le comté de Genève (IX-XV siècles). Wyd. 1978. T. XXXIX. Genewa: Société d’histoire et d’archéologie de Genève, 1955, s. 302–303, seria: Mémoires et documents. [dostęp 2016-07-03]. (fr.)

Bibliografia

  • Harry W. Hazard: A History of the Crusades: Volume III – The Fourteenth and Fifteenth Centuries''. Setton, Kenneth M. (główny redaktor). Madison: University of Wisconsin Press, 1975. (ang.)
  • Kenneth M. Setton: Catalan Domination of Athens 1311 – 1380. Revised edition. Londyn: Variorum, 1975. (ang.)
  • Charles Cawley’s: Savoy. W: Medieval Lands [on-line]. Foundation for Medieval Genealogy, 2014-05-24. [dostęp 2016-08-03].

Media użyte na tej stronie

Arms of the Prince of Piedmont.svg
Autor:

Katepanomegas

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Shield of the coat of arms of the Prince of Piedmont, Hereditary Prince of the House of Savoy and Kingdom of Italy.
Champlitte.png
The coat of arms of William of Champlitte, House of Savoy-Achaea