Amadeusz Sabaudzki-Achaja

Amadeusz Sabaudzki-Achaja
Amedeo di Savoia-Acaia
hrabia Piemontu, książę Achai
Wizerunek herbu
Herb hrabstwa Piemontu.
hrabia Piemontu
Okres

od 17 maja 1367
do 7 maja 1402

Poprzednik

Jakub Sabaudzki-Achaja

Następca

Ludwik Sabaudzki-Achaja

książę Achai
Okres

od 17 maja 1367
do 7 maja 1402

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

1363
Pinerolo

Data i miejsce śmierci

7 maja 1402
Pinerolo

Ojciec

Jakub Sabaudzki-Achaja

Matka

Małgorzata Beaujeu

Rodzeństwo

Filip II
Ludwik

Żona

Katarzyna Genewska
od 1380
do 7 maja 1402

Dzieci

Małgorzata
Bona
Matylda
Katarzyna

Konkubina

nieznana

Dzieci

Juliusz

Herb hrabstwa Piemontu.
Herb księstwa Achai.

Amadeusz Sabaudzki-Achaja[1] (wł. Amedeo Savoia-Achai; ur. 1363 w Pinerolo, zm. 7 maja 1402 tamże) – hrabia Piemontu i książę Achai[1].

Życiorys

Syn Jakuba Sabaudzkiego-Achaja wł. Giacomo di Savoia-Acaia i Małgorzaty Beaujeu fr. Marguerite de Beaujeu (1346 † 1402), został ogłoszony następcą przez ojca 16 maja 1366, co oznaczało wydziedziczenie przyrodniego brata Filipa II Sabaudzkiego-Achaja, będącego rzeczywistym synem pierworodnym, pod naciskiem Amadeusza VI Sabaudzkiego (zwanego Zielonym Hrabią), który pokonał i wziął do niewoli Jakuba. Amadeusza powierzono opiece Amadeusza VI Sabaudzkiego, która ustała w 1377, po osiągnięciu wieku czternastu lat. Hrabia Sabaudzki, który odebrał od niego przysięgę wierności, zaaranżował w 1380 małżeństwo, po otrzymaniu dyspensy papieskiej, z powodu bliskiego pokrewieństwa z narzeczoną, która była kuzynką, z Katarzyną Genewską (†1407), córką Amadeusza III, hrabiego Genewy i Matyldy Auvergne fr. Mahaut d’Auvergne[2], rodziny zafanych wasali domu Chambery: dzięki tej umowiej małżeńskiej, która jednak nie dała spadkobierców płci męskiej, Amadeusz stał krewnym antypapieża Klemens VII, z pomocą którego próbował dochodzić swoich praw do Księstwa Morea (Achai).

Wierny towarzysz Amadeusza VI, brał udział w ekspedycji, do Molise, aby odzyskać ciało przedwcześnie zmarłego hrabiego. Później przyjaciel jego następcy Amadeusza VII Sabaudzkiego, jego towarzysz z dzieciństwa, towarzyszył mu w jego wojskowych przedsięwzięciach, dopóki on też nie zgasła przedwcześnie w 1391. W tym samym roku jego posłowie spotkali się w Atenach z Nerio I Acciaioli, księciem Aten, który po tym, jak zatrudnił Kompanię Nawarską[a] natychmiast miał z nią problemy, jej dowódca Piotr Lebourd z Saint-Supernan uwięził go na rok w Lastrina począwszy od września 1389. Nerio zawarł pakt z emisariuszami Amadeusz przeciwko Nawarejczykom, którzy wtedy kontrolowali Moreę (wenecka nazwa Peloponezu), w którym uznawał Amadeusza za księcia Achai i uznawał się jego wasalem jako senior Koryntu i książę Aten i Nauplionu. Tymczasem Amedeo negocjował również z przeciwnikiem Nerio, Piotrem Labourd, domagając się uznania suwerenności ze strony Nawarejczyków w zamian za potwierdzenie ich rozległych posiadłości w Grecji. Ekspedycja wojskowa Amadeusza w Grecji, jednak nie doszła do skutku, jako że ten ostatni zmarł nagle krótko przed zaokrętowaniem w Genui. Z następcą Amadeusza VII Sabaudzkiego, Amadeuszem VIII, Amadeusz miał zawsze dobre stosunki, i wystąpił po jego stronie w walce z Tomaszem III Saluzzo, którego uwięził w Turynie, i przeciwko Teodorowi Monferrato, któremu odebrał miasto Mondovi (1396).

Podpisanie rozejmu między Monferrato i Amadeuszowi nastąpiło w 1397, dzięki interwencji Jana Galeazzo Viscontiego, Amadeusz ponownie przeniósł się do Pinerolo, gdzie opuściłu go siły: tutaj zmarł. Na jego pogrzebie byli również ambasadorowie markiza Monferrato. Następcą został jego brat Ludwik.

Potomstwo

Z żoną Katarzyną Genewską († 1407) Amadeusz miał następujące dzieci:

Syn pozamałżeński:

  • Juliusz wł. Giulio (†1399)

Rodowód

 
 
 
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
Filip I Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Hugo Chalon
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
Jakub Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Faucigny
 
Amadeusz Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
?
 
 
Guichard VI Beaujeu
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Edward I Beaujeu
 
 
 
 
 
 
Gaucher V Châtillon
 
 
Maria Châtillon
 
 
 
 
 
 
Izabela Dreux
 
 
Małgorzata Beaujeu
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Jan Thil
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Maria Thil
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 

Uwagi

  1. Kompania najemników, zorganizowani najemnicy, którzy najmowali się jako żołnierzy różnym panom w zamian za opłatę.

Przypisy

  1. a b Samuel Guichenon: Histoire généalogique de la royale maison de Savoie. T. I. s. 334. (fr.)
  2. Pierre Duparc: Le comté de Genève (IX-XV siècles). Wyd. 1978. T. XXXIX. Genewa: Société d’histoire et d’archéologie de Genève, 1955, s. 302–303, seria: Mémoires et documents. [dostęp 2016-07-03]. (fr.)

Bibliografia

  • Harry W. Hazard: A History of the Crusades: Volume III – The Fourteenth and Fifteenth Centuries''. Setton, Kenneth M. (główny redaktor). Madison: University of Wisconsin Press, 1975. (ang.)
  • Kenneth M. Setton: Catalan Domination of Athens 1311 – 1380. Revised edition. Londyn: Variorum, 1975. (ang.)
  • Charles Cawley’s: Savoy. W: Medieval Lands [on-line]. Foundation for Medieval Genealogy, 2014-05-24. [dostęp 2016-08-03].

Media użyte na tej stronie

Champlitte.png
The coat of arms of William of Champlitte, House of Savoy-Achaea
Arms of the Prince of Piedmont.svg
Autor:

Katepanomegas

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Shield of the coat of arms of the Prince of Piedmont, Hereditary Prince of the House of Savoy and Kingdom of Italy.