Amanoiwato

Niebiańska Jaskinia (jap. 天岩戸 Ama-no-iwato; Brama Niebiańskiej Jaskini Skalnej[1]) – w mitologii japońskiej miejsce, w którym ukryła się bogini Amaterasu przerażona okrucieństwem swojego brata – Susanoo[2].

W Kojiki nie jest określone położenie Niebiańskiej Jaskini, ale jej nazwa wskazuje na to, że zapewne znajduje się ona na Wysokiej Równinie Niebios. W Japonii jednak znajdują się miejsca, które tradycyjnie uważa się za kryjówki bogini Amaterasu[3]. Z tego powodu Ama-no-iwato występuje jako nazwa kilkunastu miejsc i chramów na terenie Japonii.

Jedną z jaskiń uważanych za miejsce, w którym mogła się ukryć bogini jest jaskinia położona w pobliżu miejscowości Isobe, w prefekturze Mie na półwyspie Kii. Każdy turysta, który chce odwiedzić to miejsce musi najpierw poddać się rytualnym ablucjom, za nim dostanie pozwolenie na przekroczenie kamiennej bramy torii[3].

Z kolei jaskinia w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki na wyspie Kiusiu, jest traktowana jako obiekt kultu w świątyni Ama-no-iwato Jinja. Sama jaskinia nazywa się Ama-no-yasugawara (天安河原). Z werandy, która znajduje się za pawilonem modlitwy, widać w oddali wejście do niej, które przysłaniają drzewa zalesiające zbocza. Kapłani z tej świątyni sądzą, że Amaterasu była człowiekiem deifikowanym dopiero po śmierci, dlatego opisana w mitach kryjówka znajduje się na ziemi, a nie w niebiosach[3].

Galeria

Jaskinia uważana za Ama-no-iwato w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki
Ama-no-iwato (Ama-no-yasugawara)


Zobacz też

Przypisy

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 23. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 116. ISBN 978-83-262-1002-0.
  3. a b c Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 119. ISBN 978-83-262-1002-0.

Media użyte na tej stronie

AmanoiwatoCave.jpg

Ama-no-Iwato cave w:Ame-no-Uzume w:Amaterasu w:Shinto w:Japanese mythology w:Takachiho, Miyazaki w:Kyūshū Japan

I took this photo in 1995 and contribute it to the public domain. Ama-no-Iwato cave w:Ame-no-Uzume w:Amaterasu w:Shinto w:Japanese mythology w:Takachiho, Miyazaki w:Kyūshū Japan

I took this photo in 1995 and contribute it to the public domain.
Amaterasu cave crop.jpg
Japanese Sun goddess Amaterasu emerging from a cave. (This is a part of the full artwork).
Kuniteru Gozu dragon.jpg
Gozu Tennō kills a dragon to save Princess Inada. He, whose name literarily means "ox-headed heavenly king," is a deity of Buddhist origin considered identical to Shinto's Susano'o no Mikoto. Note that Tennō (天王) here means "heavenly king" and is distinguished from Japanese Emperor's title Tennō (天皇), though the two share the same pronunciation.
Amanoyasugawara-panorama.jpg
Autor: Takasunrise0921, Licencja: CC BY 2.5
Amanoyasugawara in Amanoiwato shrine(Japan)