Amantissima Providentia

Amantissima Providentia
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

hagiografia, teologia

Typ utworu

list apostolski

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1980

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Patres Ecclesiae
następna
Sanctorum Altrix

Amantissima Providentia (łac. Godna miłości Opatrzność) − list apostolski papieża Jana Pawła II ogłoszony 29 kwietnia 1980 z okazji sześćsetnej rocznicy śmierci św. Katarzyny ze Sieny.

List składa się ze wstępu, dwóch rozdziałów i zakończenia. W pierwszej części Jan Paweł II przedstawił biografię świętej, uwypuklając jej działania dla dobra Kościoła. Święta starała się nakłonić papieża Grzegorz XI, by mianował sprawiedliwych biskupów, by przedsięwziął kolejną krucjatę i by przeniósł się z dworem z Awinionu do Rzymu (koniec tzw. niewoli awiniońskiej). W drugiej części autor przedstawił spuściznę literacką świętej. Będąc prawie całe życie analfabetką, dyktowała listy i dzieła, które są świadectwem bogatego życia wewnętrznego i przeżyć mistycznych. Św. Katarzyna ze Sieny była stygmatyczką. Ze względu na pisma i zawartą w nich doktrynę, papież Paweł VI ogłosił świętą 4 października 1970 doktorem Kościoła. W zakończeniu papież przypomniał patronaty świętej i udzielił błogosławieństwa[1].

Przypisy

  1. Jan Paweł II: Amantissima Providentia. Watykan: Libreria Editrice Vaticana, 1980. (wł.).

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.