Ambroży (Jermakow)

Ambroży
Амвросий
Witalij Jermakow
Виталий Ермаков
Metropolita twerski i kaszyński
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1970
Łużki

Metropolita twerski i kaszyński
Okres sprawowania

od 2020

Rektor Moskiewskiej Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Moskwie
Okres sprawowania

2018–2019

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia twerska

Śluby zakonne

7 kwietnia 1994

Diakonat

29 maja 1994

Prezbiterat

8 października 1994

Chirotonia biskupia

26 maja 2005

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

26 maja 2005

Konsekrator

Aleksy II

Ambroży, imię świeckie Witalij Anatoljewicz Jermakow (ur. 15 czerwca 1970 w Łużkach) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Urodził się w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu zasadniczej służby wojskowej rozpoczął naukę w moskiewskim seminarium duchownym. 7 kwietnia 1994 złożył wieczyste śluby zakonne przed jego rektorem, biskupem dmitrowskim Filaretem, przyjmując imię Ambroży na cześć świętego mnicha Ambrożego z Optiny. Ten sam duchowny udzielił mu 29 maja 1994 święceń diakońskich. 8 października biskup piński i łuniniecki Stefan wyświęcił go na hieromnicha[1].

W 1999 ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej, uzyskując dyplom kandydata nauk teologicznych za pracę nt. soteriologicznych tekstów św. Jana Chryzostoma. Został zatrudniony w akademii jako wykładowca, kontynuował również pracę dyrygenta chóru studentów uczelni. W sierpniu 2000 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyznaczył go na prorektora kursów dla przyszłych kapłanów przy moskiewskim monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej oraz na dziekana tejże wspólnoty mniszej. 3 czerwca 2004 otrzymał godność igumena, zaś 28 grudnia tego samego roku – archimandryty[1].

26 marca 2005 miała miejsce jego chirotonia na biskupa prokopiewskiego, wikariusza eparchii kemerowskiej. W roku następnym Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował o jego przeniesieniu do eparchii moskiewskiej jako biskupa pomocniczego z tytułem biskupa bronnickiego. Od 6 października 2008 był biskupem gatczyńskim, pomocniczym eparchii petersburskiej, pełniąc równocześnie funkcję rektora Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Petersburgu. W 2013 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zmienił jego tytuł na biskup peterhofski[2]. W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[3].

W 2018 r. został mianowany rektorem zespołu moskiewskich szkół duchownych (seminarium duchownego oraz Akademii Duchownej), z równoczesnym przeniesieniem do eparchii moskiewskiej i nadaniem tytułu arcybiskupa wieriejskiego[4]. W roku następnym objął urząd namiestnika monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie i rektora działającego przy nim seminarium duchownego[5].

W 2020 r. został przeniesiony na katedrę twerską i zarazem zwolniony z obowiązków rektora seminarium[6].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Bishop Amvrosiy 0964.jpg
Autor: Massalim, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bishop Ambrose (Yermakov)