Ambroży (Jermakow)

Ambroży
Амвросий
Witalij Jermakow
Виталий Ермаков
Metropolita twerski i kaszyński
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia15 czerwca 1970
Łużki
Metropolita twerski i kaszyński
Okres sprawowaniaod 2020
Rektor Moskiewskiej Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Moskwie
Okres sprawowania2018–2019
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia twerska
Śluby zakonne7 kwietnia 1994
Diakonat29 maja 1994
Prezbiterat8 października 1994
Chirotonia biskupia26 maja 2005
Sukcesja apostolska
Data konsekracji26 maja 2005
KonsekratorAleksy II

Ambroży, imię świeckie Witalij Anatoljewicz Jermakow (ur. 15 czerwca 1970 w Łużkach) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Urodził się w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu zasadniczej służby wojskowej rozpoczął naukę w moskiewskim seminarium duchownym. 7 kwietnia 1994 złożył wieczyste śluby zakonne przed jego rektorem, biskupem dmitrowskim Filaretem, przyjmując imię Ambroży na cześć świętego mnicha Ambrożego z Optiny. Ten sam duchowny udzielił mu 29 maja 1994 święceń diakońskich. 8 października biskup piński i łuniniecki Stefan wyświęcił go na hieromnicha[1].

W 1999 ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej, uzyskując dyplom kandydata nauk teologicznych za pracę nt. soteriologicznych tekstów św. Jana Chryzostoma. Został zatrudniony w akademii jako wykładowca, kontynuował również pracę dyrygenta chóru studentów uczelni. W sierpniu 2000 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II wyznaczył go na prorektora kursów dla przyszłych kapłanów przy moskiewskim monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej oraz na dziekana tejże wspólnoty mniszej. 3 czerwca 2004 otrzymał godność igumena, zaś 28 grudnia tego samego roku – archimandryty[1].

26 marca 2005 miała miejsce jego chirotonia na biskupa prokopiewskiego, wikariusza eparchii kemerowskiej. W roku następnym Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował o jego przeniesieniu do eparchii moskiewskiej jako biskupa pomocniczego z tytułem biskupa bronnickiego. Od 6 października 2008 był biskupem gatczyńskim, pomocniczym eparchii petersburskiej, pełniąc równocześnie funkcję rektora Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Petersburgu. W 2013 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zmienił jego tytuł na biskup peterhofski[2]. W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[3].

W 2018 r. został mianowany rektorem zespołu moskiewskich szkół duchownych (seminarium duchownego oraz Akademii Duchownej), z równoczesnym przeniesieniem do eparchii moskiewskiej i nadaniem tytułu arcybiskupa wieriejskiego[4]. W roku następnym objął urząd namiestnika monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie i rektora działającego przy nim seminarium duchownego[5].

W 2020 r. został przeniesiony na katedrę twerską i zarazem zwolniony z obowiązków rektora seminarium[6].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Bishop Amvrosiy 0964.jpg
Autor: Massalim, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bishop Ambrose (Yermakov)