American Horror Story: Roanoke

American Horror Story: Roanoke
Ilustracja
Serial

American Horror Story

Numer sezonu

6

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Ryan Murphy
Brad Falchuk

Główne role

Kathy Bates
Sarah Paulson
Cuba Gooding Jr.
Lily Rabe
André Holland
Denis O’Hare
Wes Bentley
Evan Peters
Cheyenne Jackson
Angela Bassett

Liczba odcinków

10

Produkcja
Reżyseria
Scenariusz
Muzyka

Mac Quayle

Wytwórnia

{{{wytwórnia}}}

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

FX

Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Pierwsza emisja

14 września 2016 – 16 listopada 2016

Status

zakończony

Chronologia
← Poprzedni
American Horror Story: Hotel
Następny →
American Horror Story: Kult
Lista odcinków

American Horror Story: Roanoke – szósty sezon amerykańskiego serialu telewizyjnego American Horror Story. Składa się z dziesięciu odcinków, wyemitowanych przez stację FX między 14 września a 16 listopada 2016 roku. Polska premiera każdego odcinka odbywała się na antenie Fox dzień po pierwszej emisji w FX.

Zgodnie z antologiczną formą serialu, Roanoke stanowi odrębny miniserial, niezależny od pozostałych sezonów. Wydarzenia opierają się na legendzie zaginionej w tajemniczych okolicznościach XVI-wiecznej kolonii Roanoke. Duchy osadników nie chcą wyrazić zgody na zasiedlenie terenów Roanoke, dlatego prześladują każdego, kto zamieszkuje w stojącym tam domu. Seria jest podzielona na dwie części, realizowane w formie dwóch programów dokumentalnych. W pierwszej części, Koszmar z Roanoke, główni bohaterowie, Matt i Shelby Millerowie oraz Lee Harris, opowiadają o swoim pobycie w domu, a aktorzy odtwarzają ich relację. W drugiej części, Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, Millerowie, Lee i aktorzy z poprzedniego programu powracają do posesji, gdzie ponownie stają się ofiarą duchów.

Roanoke, podobnie jak poprzednie sezony, został stworzony przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka. Do obsady powrócili aktorzy z poprzednich serii: Evan Peters, Sarah Paulson, Lily Rabe, Denis O’Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Wes Bentley, Lady Gaga, Cheyenne Jackson, Taissa Farmiga, Finn Wittrock, Leslie Jordan, Adina Porter i Robin Weigert. Po raz pierwszy w historii American Horror Story wystąpili Cuba Gooding Jr. i André Holland.

Roanoke zebrał głównie pozytywne recenzje krytyków i odnotował w Stanach Zjednoczonych średnią oglądalność na poziomie 2,93 miliona widzów (5,95 miliona, wliczając oglądających poprzez nagrywarkę i usługi wideo na życzenie). American Horror Story znalazł się dzięki temu w czołówce najlepiej oglądalnych seriali 2016 roku, zajmując trzecie miejsce w obrębie telewizji kablowej i dziewiąte w podsumowaniu wszystkich stacji.

Streszczenie fabuły

Pierwsze pięć odcinków stanowi fikcyjny program dokumentalny Koszmar z Roanoke. Dopiero pięć kolejnych odcinków przedstawia właściwą fabułę.

Koszmar z Roanoke jest produkowany i prowadzony przez Sidneya Aarona Jamesa. Matt Miller, jego żona Shelby i siostra Lee Harris opowiadają w nim historię o swoim pobycie w Karolinie Północnej. W programie pokazano odtworzenie wydarzeń (nagrane w tym samym miejscu), a w bohaterów wcielili się aktorzy: Dominic Banks gra Matta, Audrey Tindall – Shelby, a Monet Tumusiime – Lee. Ponadto występują: Agnes Mary Winstead jako Tomasyn White, Rory Monahan jako Edward Philippe Mott, Dylan jako Ambrose White, William van Henderson jako Elias Cunningham i Ashley Gilbert jako Cricket Marlowe.

Shelby i Matt mieszkali w Los Angeles, gdzie zostali zaatakowani na ulicy, w wyniku czego Shelby poroniła. Małżeństwo podejmuje decyzję o wyprowadzce do Karoliny Północnej. W wyniku zwycięstwa w aukcji z okoliczną rodziną Polków kupują otoczony lasem dom. Wkrótce po zamieszkaniu w nim stają się świadkami wielu niewytłumaczalnych i przerażających zdarzeń. Przyjeżdża do nich Lee, która ma się opiekować Shelby pod nieobecność Matta. Z upływem czasu okazuje się, że dom jest nawiedzony przez duchy. Bohaterowie poznają doktora Eliasa Cunninghama i medium Cricketa Marlowego, którzy opowiadają im o historii tych terenów. W XVI wieku w okolicy powstała pierwsza angielska osada w Ameryce, Roanoke, która (zgodnie z prawdą historyczną) zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Żona gubernatora kolonii, Tomasyn White, została wygnana przez grupę spiskowców, w skład której wszedł jej syn, Ambrose. Uratowała ją leśna druidka Scáthach, której Tomasyn oddała swoją duszę, by następnie zabić resztę kolonistów. Od tej pory Tomasyn (znana jako Jatka) i duchy mieszkańców Roanoke prześladują wszystkich, którzy zasiedlają okoliczne tereny, gdyż uważają, że ziemia ta należy wyłącznie do nich. Jedną z ich ofiar był Edward Philippe Mott, który w XVII wieku zbudował tu dom, zamieszkany aktualnie przez Millerów.

Lee bezprawnie przywozi do domu swoją córkę Florę, która po rozwodzie rodziców zamieszkała z ojcem, Masonem. Dziewczynka zostaje porwana przez ducha Priscilli. Podczas kilkudniowych poszukiwań z udziałem policji bohaterowie trafiają do domu Polków, gdzie widzą dwójkę chłopców, ssących sutki lochy. Dzikie dzieci zostają oddane policji. W międzyczasie Lee, w tajemnicy przed bratem i szwagierką, zabija Masona, chcąc w ten sposób zyskać pełne prawo do opieki nad Florą. Matt, uwiedziony przez Scáthach, nieświadomie uprawia z nią seks. Shelby, zdenerwowana na męża i jego siostrę, donosi na nią policji, przez co Lee zostaje aresztowana pod zarzutem zabójstwa Masona. Pod jej nieobecność Millerom udaje się odebrać duchom Florę. Nadchodzi tak zwana krwawa pełnia księżyca, podczas której Tomasyn i jej towarzysze zgodnie z tradycją mordują mieszkańców posesji. Duchy Roanoke przychodzą pod dom, zabijając na oczach Millerów Cricketa. Shelby, Mattowi i Florze udaje się dzięki pomocy ducha Edwarda Motta uciec podziemnym przejściem. Bohaterowie trafiają do Polków, którzy okazują się kanibalami, żądnymi zemsty za oddanie chłopców policji. Mama Polk każe synom zabić porwanego uprzednio Eliasa, a następnie oddać Millerów i Florę Jatce. Bohaterowie zostają przywiezieni pod dom, udaje się im jednak uciec duchom dzięki pomocy Lee, która – uwolniona z aresztu – przyjeżdża po nich.

Koszmar z Roanoke okazuje się telewizyjnym przebojem. Po powrocie do Los Angeles Shelby ma romans z Dominikiem, co przyczynia się do rozstania z Mattem, Audrey wychodzi za Rory’ego, a opinia publiczna uważa, że Lee jest winna zabójstwa Masona (choć nie udaje się udowodnić jej winy). Agnes zostaje uznana za schizofreniczkę, gdyż po zakończeniu zdjęć nadal utożsamia się z Jatką. Sidney wpada na pomysł zrealizowania reality show Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, w którym bohaterowie i aktorzy z poprzedniego programu wracają do Roanoke na trzy dni, przypadające na krwawą pełnię. W domu zostają zainstalowane efekty specjalne, ponadto producenci wynajmują aktorów, w tym Dylana w roli Piggy Mana (jednego z duchów). Cały pobyt nagrywają ukryte kamery, a także smartfony bohaterów. Ostatecznie na udział decydują się zarówno Matt, Shelby i Lee, jak również Dominic, Audrey, Monet i Rory. Shelby chce poprzez powrót do Roanoke odzyskać zaufanie Matta, zaś Lee udowodnić światu, że nie zabiła Masona. Na plan, wbrew zakazowi, przybywa także Agnes, która – przebrana za Tomasyn – pragnie zrealizować jej wolę. Początkowo aktorzy z poprzedniego programu nie wierzą w relację Millerów i Lee. Okazuje się jednak, że dom jest rzeczywiście nawiedzony.

Pierwszą ofiarą duchów jest Rory. Agnes morduje Sidneya i członków ekipy telewizyjnej, po czym atakuje Shelby. Lee, Audrey i Monet opuszczają dom w celu znalezienia pomocy dla rannej koleżanki, trafiają jednak do Polków, którzy poddają je torturom. Audrey i Monet zostają zmuszone do zjedzenia mięsa Lee, która z kolei, nagrywana przez Jethera Polka, przyznaje się przed kamerą do zabójstwa Masona. Kobietom udaje się uwolnić, zabić Mamę Polk i Jethera oraz uciec. Monet gubi się w lesie, a Lee i Audrey wracają do domu. Tam w międzyczasie Matt uprawia seks ze Scáthach. Shelby w przypływie złości morduje męża, a wkrótce – dręczona wyrzutami sumienia – popełnia samobójstwo. Pod dom przychodzą duchy Roanoke, a Tomasyn zabija Agnes, z kolei Dominic zostaje zadźgany na śmierć przez Piggy Mana. Audrey i Lee wracają do domu Polków, gdzie chcą zniszczyć taśmy wideo, na których widać, jak zabiły Mamę i Jethera (ponadto Lee skrycie pragnie uniknąć tego, by ktokolwiek zobaczył, jak przyznaje się do winy). Tam znajdują Monet, której wraz z Audrey udaje się uciec, Lee z kolei gubi się w lesie. Opętana przez Scáthach, morduje Monet i atakuje Audrey. Dzień po krwawej pełni na miejsce przybywa policja – świat dowiedział się o wydarzeniach w Roanoke dzięki transmisji wideoblogerów, którzy odwiedzili plan i zostali spaleni na stosie przez duchy. Audrey próbuje zabić Lee, sama zostaje jednak zastrzelona przez funkcjonariuszy.

Lee jest jedynym z siedmiu uczestników programu, który przeżył. Zostaje jej postawiony zarzut zabójstwa Masona, Monet i Jethera. Ostatecznie sąd, wbrew zeznaniom Flory, uznaje ją za niewinną. Werdykt jest podważany przez opinię publiczną, a córka nie chce mieć z nią żadnego kontaktu. Kobieta pragnie odzyskać zaufanie dziewczynki, ta nie godzi się jednak na powrót do matki i woli żyć z Priscillą w domu w Roanoke. Ostatecznie postanawia zamieszkać z dziadkami, zaś Lee, zabita (na własne życzenie) przez Priscillę, żyje w Roanoke jako duch.

Nawiązania do wcześniejszych sezonów

Mimo że każdy sezon American Horror Story stanowi osobny i spójny miniserial, niezwiązany bezpośrednio z pozostałymi, w Roanoke – podobnie jak w poprzednich seriach – pojawiło się kilka nawiązań do wcześniejszych odcinków.

 • W odcinku „Rozdział 10” pojawia się Lana Winters (Sarah Paulson) – jedna z głównych postaci sezonu drugiego, Asylum. Oznacza to, że Paulson zagrała w Roanoke trzy różne postacie[1][2]. Zostaje wspomniany fakt, że zabiła syna, co ukazano w odcinku Asylum pod tytułem „Koniec szaleństwa”. Ponadto, ekipa programu Łowcy duchów wspomina o szpitalu Briarcliff, w którym miała miejsce akcja sezonu drugiego[3][4].
 • Temat zaginionej kolonii Roanoke pojawił się już w pierwszym sezonie, Murder House. W odcinku „Narodziny” Billie Dean Howard opowiada o duchach mieszkańców Roanoke, zabitych w 1590 roku, które prześladowały okoliczne plemienia indiańskie. Zostały jednak pokonane za pomocą egzorcyzmu, w którym użyto zaklęcia „Croatoan” (to samo słowo wyryto na palisadzie w miejscu zaginionej kolonii). W Roanoke zaklęcia „Croatoan” używa przeciwko duchom w domu Elias Cunningham[5].
 • Jednym z duchów w domu jest Piggy Man, człowiek z głową świni, który najczęściej pojawia się pod prysznicem. Miejską legendę o nim przedstawiono w odcinku „Świnko, świnko” Murder House. Według niej Piggy Man był XIX-wiecznym rzeźnikiem z Chicago, który nosił maskę świni. Aby wywołać ducha, należało wypowiedzieć słowa: „Here piggy pig, pig”. Piggy Man zabił Derricka, wyłaniając się zza zasłony prysznicowej[6].
 • Ryan Murphy ujawnił, że w Roanoke zostanie przybliżona historia rodu Mottów[7]. W czwartym sezonie, Freak Show, jednymi z głównych bohaterów byli Gloria Mott i jej niezrównoważony psychicznie syn, Dandy. W Roanoke jednym z bohaterów jest Edward Philippe Mott, założyciel domu w Roanoke. W odcinku „Rozdział 5” historyk Doris Kearns Goodwin opowiada, że jego ostatni potomek zmarł w 1952 roku na Florydzie, co odpowiada zabójstwu Dandy’ego w odcinku „Koniec przedstawienia” Freak Show[8].
 • Ryan Murphy zdradził również, że Scáthach jest pierwszą Najwyższą sabatu czarownic, wokół którego skupia się akcja sezonu trzeciego, Sabatu[9].

Obsada i bohaterowie

Kursywą zaznaczono bohaterów odtwarzanych przez dane postacie w Koszmarze z Roanoke.

(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0

Obsada główna

Goście specjalni

Obsada drugoplanowa

 • Adina Porter jako Lee Harris
 • Charles Malik Whitfield jako Mason Harris
 • Colby French jako policjant
 • Grady Lee Richmond jako Ishmael Polk
 • Chaz Bono jako Brian Wells / Lot Polk
 • Orson Chaplin jako Cain Polk
 • Saniyya Sidney jako Flora Harris
 • Maya Rose Berko jako Miranda
 • Kristen Rakes jako Bridget
 • Marti Matulis jako Piggy Man
 • Leslie Jordan jako Ashley Gilbert / Cricket Marlowe
 • Estelle Hermansen jako Priscilla
 • Shannon Lucio jako Diana Cross
 • Robin Weigert jako Mama Polk
 • Jamie Martz jako policjant

Obsada gościnna

 • Larry Cedar jako licytator (odc. 1)
 • John Pyper-Ferguson jako Cage (odc. 3)
 • Henderson Wade jako Guinness (odc. 5)
 • Doris Kearns Goodwin jako ona sama (odc. 5)
 • William R. Moses jako Frank (odc. 6)
 • John Prosky jako pracownik telewizji (odc. 6)
 • Taissa Farmiga jako Sophie Green (odc. 9)
 • Jon Bass jako Milo (odc. 9)
 • Jacob Artist jako Todd Connors (odc. 9)
 • Michael Whaley jako policjant (odc. 9)
 • Brian Howe jako Mark Phillips (odc. 10)
 • Danielle MacDonald jako Bristol Windows (odc. 10)
 • Julie Claire jako Stephanie Holder (odc. 10)
 • Emma Bell jako Tracy Logan (odc. 10)
 • Simone Baker jako Flora Harris (odc. 10)
 • James Morosini jako Bob Kinneman (odc. 10)
 • Joe Spellman jako Dave Elder (odc. 10)

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[10].

Lista odcinków

NrNrTytuł oryginalny[11]Tytuł polski[12]ReżyseriaScenariuszData premiery
(Stany Zjednoczone)
Data premiery
(Polska)
641Chapter 1[13]Rozdział 1Bradley BueckerRyan Murphy
Brad Falchuk
14 września 201615 września 2016
Matt i Shelby Millerowie opowiadają swoją historię w programie dokumentalnym Koszmar z Roanoke. Małżonkowie mieszkali w Los Angeles, gdzie zostali pobici na ulicy, w wyniku czego Shelby poroniła. Bohaterowie postanowili wyjechać do Karoliny Północnej, gdzie w wyniku wygranej z Polkami w licytacji kupili otoczony przez las dom. Okazuje się, że w posesji dzieją się tajemnicze i niewytłumaczalne rzeczy. Już pierwszej nocy bohaterowie słyszą dziwne dźwięki. Dzień później Shelby jest świadkiem spadania z nieba zębów i zostaje podtopiona w wannie koło domu, a Matt znajduje zakrwawionego trupa świni. Bohater postanawia sprowadzić swoją siostrę Lee, która opowiada w programie o zwolnieniu z pracy w policji i rozwodzie z Masonem. W Roanoke Lee, mimo niechęci do Shelby, ma się nią opiekować, gdy Matt jest w pracy. Skłócone szwagierki są świadkami kolejnych niewytłumaczalnych rzeczy, takich jak zwisające w holu drewniane lalki. Gdy do domu wraca Matt, Shelby odjeżdża jego samochodem i potrąca na drodze kobietę (Jatkę), po czym wchodzi do lasu i staje się świadkiem morderczego rytuału. 
652Chapter 2[14]Rozdział 2Michael GoiTim Minear21 września 201622 września 2016
Shelby, której udaje się uciec z lasu, budzi się dzień później w szpitalu. Mason przywozi Florę, która twierdzi, że zaprzyjaźnia się w domu z dziewczynką imieniem Priscilla. Tymczasem pod wpływem kolejnych tajemniczych wydarzeń Matt i Shelby decydują się na stałą obecność policji przy domu. W nocy Matt ma wizję, w której dwie pielęgniarki (Bridget i Miranda) zabijają leżącą na łóżku szpitalnym kobietę. Dzień później wraz z Shelby znajduje koło domu podziemny schron, a w nim taśmy wideo. Doktor Elias Cunningham opowiada na nich wyniki swoich badań nad przeszłością domu. Millerowie postanawiają sprzedać posesję, jednak pracownik banku uświadamia ich, że to niemożliwe. Tymczasem Lee odbiera ze szkoły Florę i nielegalnie przywozi ją do domu, gdzie po pewnym czasie bohaterowie nie mogą jej odnaleźć. W wyniku poszukiwań znajdują w lesie powieszoną na drzewie bluzę dziewczynki. 
663Chapter 3[15]Rozdział 3Jennifer LynchJames Wong28 września 201629 września 2016
Podczas poszukiwań Flory bohaterowie trafiają do tajemniczego domu, w którym widzą dwójkę chłopców, ssących sutki lochy. Dzikie dzieci zostają oddane policji, gdzie okazują się należeć do rodziny Polków. Tymczasem w domu Millerów zjawia się Mason, który oskarża Lee o porwanie Flory i odjeżdża. Kilka godzin później policja znajduje w lesie jego zwęglonego trupa, zawieszonego na drzewie. Shelby podejrzewa Lee o zabójstwo, bo na nagraniu z domowego monitoringu widać, że opuściła ona dom w mniej więcej tym samym czasie, gdy zmarł Mason. W posesji zjawia się tymczasem medium Cricket Marlowe, który oferuje pomoc w poszukiwaniu Flory, opowiada o Priscilii i kontaktuje się z duchem Jatki. Przybliża bohaterom jej historię – Tomasyn White była żoną gubernatora kolonii Roanoke, która w wyniku spisku (z udziałem własnego syna, Ambrosego) została wygnana z osady. Po tym, jak uratowała ją Scáthach, Tomasyn oddała jej swoją duszę i zabiła spiskowców, a następnie przeniosła się z osadnikami w głąb lądu. Tymczasem Shelby, Matt, Lee i Cricket idą do lasu, gdzie pierwsza z nich widzi swojego męża uprawiającego seks z tajemniczą kobietą (Scáthach). W wyniku złożeniu policji przez Shelby donosu Lee zostaje aresztowana. 
674Chapter 4[16]Rozdział 4Marita GrabiakJohn J. Gray5 października 20166 października 2016
Shelby zostaje zaatakowana przez Piggy Mana, który znika pod wpływem zaklęcia Croatoan, użytego przez Cunninghama. Mężczyzna pojawia się niespodziewanie w domu i opowiada Millerom o jego przeszłości, w tym o wszystkich właścicielach, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach podczas tego samego październikowego cyklu księżyca. Tak zwana krwawa pełnia ma mieć miejsce tego samego dnia, Millerowie decydują się jednak nie uciekać bez Flory. Wraz z Cunninghamem znajdują ją w lesie, gdzie dzięki prośbom Eliasa Priscilla pozwala dziewczynce powrócić do ciotki i wuja. Inne duchy strzelają do Cunninghama, a Matt, Shelby i Flora uciekają do domu. Tam czeka na nich Marlowe, który dowiedział się od Jatki, że ta zamierza ich dziś zabić. Spotkał także Scáthach, która przybliżyła mu historię zabójstwa wszystkich mieszkańców Roanoke przez Tomasyn. Cricket wraca do hotelu, jednak po drodze widzi Florę, za którą idzie do lasu. W nocy Matt udaje się do schronu, gdzie Scáthach opowiada mu swoją historię o przybyciu z Anglii do Ameryki. Miller ucieka i widzi przed domem duchy mieszkańców Roanoke. Millerowie stają się świadkiem zabójstwa Cricketa przez Jatkę (poprzez wypatroszenie żywcem). 
685Chapter 5[17]Rozdział 5Nelson CraggAkela Cooper12 października 201613 października 2016
Historyk Doris Kearns Goodwin opowiada w Koszmarze z Roanoke historię Edwarda Philippe’a Motta, który zbudował na terenie Roanoke dom, by odizolować się od świata z zakupionymi obrazami. Mężczyzna był prześladowany przez duchy, po czym został zamordowany przez Jatkę. Tymczasem w głównej historii Tomasyn i jej duchy chcą zabić Shelby, Matta i Florę, których ratuje duch Motta. Dzięki jego pomocy bohaterowie wychodzą podziemnym tunelem, po czym trafiają do domu Polków. Znajduje się tam również ledwo przytomny Elias Cunningham, którego Mama Polk każe zabić. Kobieta postanawia oddać Shelby, Matta i Florę Jatce w ramach zemsty za oddanie policji jej wnuków. Bohaterom udaje się na chwilę uciec z wiozącego ich samochodu Polków, jednak zostają odnalezieni i w ramach kary Mama Polk łamie Shelby nogę. Gdy samochód dociera pod dom w Roanoke, Jatka usiłuje dokonać morderstwa, powstrzymuje ją jednak Ambrose. Nagle przyjeżdża uwolniona z aresztu Lee, która pomaga córce, bratu i szwagierce uciec. Cała czwórka zatrzymuje się w motelu i planuje jak najszybszy powrót do Los Angeles. 
696Chapter 6[18]Rozdział 6Angela BassettNed Martel19 października 201620 października 2016
Program Koszmar z Roanoke okazał się wielkim hitem telewizyjnym, w związku z czym jego producent, Sidney Aaron James, przedstawia pracownikom telewizji pomysł na kontynuację. Bohater planuje reality show Powrót do Roanoke: Trzy dni w piekle, w którym na okres krwawej pełni do domu powracają Matt, Shelby, Lee oraz aktorzy grający ich w poprzednim programie. Shelby ujawnia w wywiadzie, że weźmie udział, by w ten sposób odzyskać zaufanie męża po przejściu w stan separacji, na co wpływ miał jej romans z grającym Matta Dominikiem Banksem. Lee chce natomiast udowodnić widzom, że nie zamordowała Masona. Chęć udziału wyraża również grająca Jatkę Agnes Mary Winstead, Sidney nie wyraża jednak zgody, gdyż Agnes uznano za niezrównoważoną psychicznie ze względu na utożsamianie się z Tomasyn. W nowym reality show pojawiają się ostatecznie wszyscy zaproszeni: Matt, Shelby, Lee, Dominic, Monet Tumusiime (odtwórczyni roli Lee), Audrey Tindall (grająca uprzednio Shelby) i jej mąż, Rory Monahan (który grał Edwarda Motta). Podczas przygotowań do programu dzieją się podejrzane rzeczy – na planie zostają znalezione martwe świńskie płody, a jeden z pracowników popełnia samobójstwo przy pomocy piły mechanicznej. Gdy rozpoczynają się zdjęcia, na planie dochodzi do spięć między bohaterami. Wkrótce dom okazuje się rzeczywiście nawiedzony – Audrey widzi Piggy Mana, a Bridget i Miranda zabijają Rory’ego. 
707Chapter 7[19]Rozdział 7Elodie KeeneCrystal Liu26 października 201627 października 2016
Agnes, przebrana za Jatkę, zabija niedaleko planu Sidneya, kamerzystę i ich asystentkę. Tymczasem w domu dochodzi do kolejnych spięć między bohaterami. Dominic próbuje uwieść Shelby, a Audrey uznaje, że Rory (którego nikt nie może znaleźć) ją opuścił i wrócił do Los Angeles. Wkrótce Shelby zostaje zaatakowana tasakiem przez Agnes, która, powstrzymana przez Dominica przed zabójstwem, w tajemniczy sposób znika. Nie działają telefony i nie zjawia się pomoc medyczna, więc Lee, Audrey i Monet opuszczają dom, by znaleźć producentów. W podziemnym przejściu widzą ducha Edwarda Motta, a na zewnątrz znajdują ciała Sidneya, kamerzysty i asystentki. W lesie są świadkami pochodu duchów Roanoke, a także widzą zwłoki Rory’ego. Wkrótce zostają porwane przez Polków, którzy odrywają kawałek nogi Lee, po czym każą Audrey i Monet go zjeść. Tymczasem w domu Shelby i Dominic widzą Matta uprawiającego seks ze Scáthach. Gdy bohater wyznaje, że jest zakochany w druidce, zdenerwowana Shelby zabija go łomem. Pod dom przychodzi Agnes, która krzyczy, że spali całą posesję. Za chwilę zjawiają się duchy Roanoke, a prawdziwa Tomasyn zabija Agnes. 
718Chapter 8[20]Rozdział 8Gwyneth Horder-PaytonTodd Kubrak2 listopada 20163 listopada 2016
Shelby i Dominic chcą uciec z domu podziemnym tunelem, wracają jednak do środka, zobaczywszy duchów rodziny Chan. Po ucieczce kolejnym duchom chowają się w łazience, gdzie Shelby, gnębiona wyrzutami sumienia w związku z zabójstwem męża, podcina sobie gardło. W międzyczasie Polkowie torturują kobiety, które uprzednio uprowadzili – Lee odrywają kolejne kawałki mięśni, a Audrey i Monet zęby. Lee nawiązuje bliższe relacje z jednym z Polków, Jetherem, który nagrywa film, na którym ta przyznaje się do zabójstwa Masona. Po tym, jak bohaterkom udaje się uwolnić, Monet ucieka do lasu, Lee zabija Jethera, a Audrey – Mamę Polk. Lee i Audrey wracają do domu, gdzie uznają Dominica za winnego zabójstwo Matta i Shelby. Chwilę później Banks zostaje zabity przez Piggy Mana. Następnego poranka kobiety chcą opuścić dom, by zniszczyć taśmy nagrane w domu Polków (nie chcą, by świat dowiedział się, że ich zabiły, zaś Lee skrycie pragnie ukryć prawdę o zabójstwie męża). Wychodząc, widzą jednak Piggy Mana. Okazuje się, że w rzeczywistości jest za niego przebrany Dylan, aktor grający Ambrosego w Koszmarze z Roanoke
729Chapter 9[21]Rozdział 9Alexis KorycinskiTim Minear9 listopada 201610 listopada 2016
Sophie, Milo i Todd, trójka fascynatów Koszmaru z Roanoke, prowadzących blog internetowy, przybywa do lasu w Roanoke w celu znalezienia domu, w którym odbywała się akcja programu. Widząc martwą kobietę, dzwonią na policję. Gdy funkcjonariusze przyjeżdżają, okazuje się jednak, że trup znikł. Po przesłuchaniu na komisariacie blogerzy wracają do lasu. Tymczasem Dylan informuje Audrey i Lee, że miał grać Piggy Mana w nowym programie. Cała trójka idzie do domu Polków, by zabrać taśmy i odjechać ich samochodem. Dylan zostaje zraniony przez Ishmaela, zaś Audrey znajduje kamerę, uwalnia przywiązaną Monet i zabija Ishmaela. Obie kobiety uciekają do domu, zaś Lee trafia do lasu, gdzie zostaje opętana przez Scáthach, po czym zabija Todda. Sophie i Milo, odkrywszy trupy Sidneya i kamerzysty, dzwonią na policję, która nie wierzy w ich opowieść. Lee wraca do domu, gdzie zabija Monet i atakuje Audrey. Zjawiają się także duchy Roanoke z Tomasyn na czele, patrosząc Dylana oraz paląc na stosie Sophie i Milo. Dzień później pod dom przyjeżdża policja, znajdując obie żywe uczestniczki programu. Audrey, widząc Lee, próbuje ją zabić, sama zostaje jednak zastrzelona przez policjantów. 
7310Chapter 10[22]Rozdział 10Bradley BueckerRyan Murphy
Brad Falchuk
16 listopada 201617 listopada 2016
Lee zostaje oskarżona o zabicie Masona, Monet i Jethera. Przeciwko matce zeznaje Flora, która twierdzi, że widziała, jak Lee zabija Masona, gdy skrywała się z Priscillą w lesie. Ostatecznie kobieta zostaje przez sąd uniewinniona, na co wpływa koszmar, który przeżyła u Polków, a także nietypowa marihuana, wyniesiona przez nią z domu oprawców. Wywiad z Lee przeprowadza Lana Winters, która wyznaje na wizji, że dziadkowie Flory zgłosili jej zaginięcie. Program przerywa Lot Polk, który wchodzi do studia w celu zabicia Lee, sam zostaje jednak zastrzelony przez policję. W noc krwawej pełni do domu w Roanoke przyjeżdża ekipa programu telewizyjnego Łowcy duchów z Ashleyem Gilbertem (aktorem grającym Cricketa Marlowego). Tam spotykają Lee, która wróciła do posesji, by namówić Florę do zamieszkania z nią. Ekipa telewizyjna i Ashley zostają zabici przez duchy, zaś Flora obwinia matkę za śmierć ojca i wyznaje, że musi tu żyć dalej, by chronić Priscillę przed Jatką. Ostatecznie obie dochodzą do porozumienia – Flora ma zamieszkać z dziadkami, zaś Lee prosi Priscillę, by ją zabiła, i od tej pory żyje w Roanoke jako duch. Dom zostaje spalony, a przebywającą pod nim policję atakują duchy kolonistów. 

Geneza i produkcja

Pomysł na fabułę

10 listopada 2015 roku telewizja FX potwierdziła zamówienie szóstej serii American Horror Story[23]. W sierpniu 2015 roku twórca serialu, Ryan Murphy, powiedział w wywiadzie dla „Entertainment Weekly”, że istnieje możliwość zrealizowania w 2016 roku dwóch sezonów, wiosennego i jesiennego[24]. Dodał również:

Tym razem robimy coś nowego, czego nie robiliśmy jeszcze nigdy przedtem. Mamy dwie różne grupy scenarzystów. Jedna z nich będzie tworzyć teraz, a druga pojawi się pod koniec sierpnia. Kolejny sezon bardzo, bardzo się różni od aktualnego [Hotelu]. Nie chodzi o to, że jest mniejszy. Powiedziałbym, że mniej w nim przepychu. Będzie bardziej nieprzewidywalny i mroczniejszy.

W październiku 2015 roku, w kolejnym wywiadzie dla „Entertainment Weekly”, Murphy, spytany o wskazówki w sprawie szóstego sezonu, powiedział:

To będzie ciekawy rok. Bierzemy się za coś, o czym już wspomnieliśmy w paru sezonach. Właściwie było o tym całkiem sporo. Być może zrobię to dopiero w sezonie siódmym, ale raczej wydaje mi się, że w szóstym.

W styczniu 2016 roku John Landgraf, prezes FX, potwierdził, że akcja szóstej serii będzie się odbywać w czasach współczesnych, z nawiązaniami do przeszłości[26]. W marcu Murphy zdradził podczas festiwalu PaleyFest:

Interesujące w nowym sezonie jest to, że pracowaliśmy równocześnie nad dwoma pomysłami, czego nie robiliśmy nigdy dotąd. Nie chcę mówić, na czym te pomysły polegają (...). Oba mają zupełnie inną formę niż poprzednie sezony, nie wiemy jeszcze, który z nich wygra. Wkrótce to przemyślimy.

Fabułę i tytuł sezonu do dnia premiery utrzymywano w ścisłej tajemnicy[28]. Landgraf przyznał, że stanowi to miłą odmianę po pięciu poprzednich seriach[29]. Wszystkie osoby biorące udział w produkcji podpisały umowy poufności. Scenariusze otrzymały zaledwie cztery osoby niezwiązane bezpośrednio z planem, podczas gdy przy poprzednich sezonach liczba ta przekraczała dwieście. Co więcej, w scenariuszach ocenzurowano niektóre wyrazy, a aktorzy dowiadywali się, co mają powiedzieć, dopiero chwilę przed nagraniem danych scen[30]. Zarówno Landgraf, jak i członkini obsady, Lady Gaga, żartowali w wywiadach, że Murphy by ich zabił, gdyby zdradzili coś na temat fabuły[26][31]. Zaledwie kilkanaście dni przed premierą pierwszego odcinka Evan Peters przyznał, że nie może nic powiedzieć w sprawie nowej serii, zresztą sam wie bardzo niewiele („Nic mi nie mówią”) i nie zna nawet jej tytułu[32]. Redaktor czasopisma „Vanity Fair” wyraził wątpliwość w sprawie słuszności tworzenia tajemnicy, przypominając, że podobną enigmatyczność zastosowano w przypadku seriali Gra o tron i Żywe trupy, a mimo to spoilery wyciekły przed premierą[33]. Gdy TMZ opublikował zdjęcia z planu, w mediach pojawiły się teorie na temat skupienia akcji wokół kolonii Roanoke[34]. Oprócz tego fabułę i tytuł sezonu udało się utrzymać w tajemnicy do premiery pierwszego odcinka[30].

To wszystko było jak zabawa w kotka i myszkę, zarówno w biurach, jak i z aktorami. Bardzo się cieszę, że żaden z aktorów nie puścił pary z ust. Szczególnie jestem dumny z Sarah Paulson i Cuby Goodinga [Jr.], bo mieli w tym czasie sporo czerwonych dywanów. Tak sobie myślałem: „Przecież wszystko wyjdzie na jaw. Bo jakżeby inaczej?”. Tymczasem oni wykazali się niezwykłą klasą i dyskrecją. Ostatecznie wszystko się opłaciło, bo zaryzykowaliśmy bardzo dużo, ale się naprawdę udało. Moim zdaniem ten sezon jest bardzo nowoczesny i ciekawy, czytałem komentarze ludzi i zgadzam się, że to nasz najstraszniejszy sezon, podobny do Murder House [pierwszej serii]. To, co teraz oglądacie, jest jak wyścig do mety, wyścig bardzo ostry i brutalny.

Angela Bassett, która nie tylko zagrała jedną z głównych ról, ale także wyreżyserowała odcinek szósty, przyznała w wywiadzie dla „Vanity Fair”, iż zaskoczył ją fakt, że spoilery nie wyciekły[35].

Byłam [zaskoczona], w końcu w moim odcinku była chociażby scena ślubu, w której mieliśmy statystów. Ku mojemu zdumieniu, w większości dotrzymali tajemnicę. Trochę informacji wyciekło, przez co się zdenerwowaliśmy na planie, ale cóż mogliśmy poradzić? A potem kręciłam scenę, w której Agnes, bohaterka Kathy [Bates], biega z nożem wzdłuż Hollywood Boulevard. Zastanawiałam się, jak niby utrzymamy wszystko w tajemnicy, skoro kręcimy na Hollywood Boulevard? No, ale przy tej ulicy dzieje się tyle szalonych rzeczy, że zapewne nie rzucało się to w oczy.

Angela Bassett, [35]

Jedyną informacją, którą Murphy zdradził przed premierą, jest fakt, że w odcinkach pojawi się motyw dzieci[36]. Kolejne elementy fabuły zaczął ujawniać już po emisji pierwszego odcinka. Najpierw zapowiedział, że w Roanoke pojawi się wiele nawiązań do poprzednich sezonów, między innymi zostanie wyjaśniony rodowód rodziny Mottów (której członkowie, Dandy i Gloria, byli bohaterami czwartej serii, Freak Show)[7]. Później dodał, w jaki sposób ewoluował pomysł stworzenia dwóch oddzielnych serii: sezon szósty podzielono na dwie części. Ujawnił, że szóstym odcinku będzie miał miejsce diametralny zwrot akcji, gdy okaże się, że to, co widzowie oglądali wcześniej, nie jest prawdą. Współtwórca serialu, Brad Falchuk, sprecyzował, że sezon szósty dzieli się na trzy części: pierwszą stanowią odcinki 1–5, drugą odcinki 6–9, zaś trzecią odcinek 10[37]. Murphy dodał, że aktorzy dowiedzieli się o zwrocie akcji dopiero podczas zdjęć do odcinka czwartego. Zdradził także, iż Finn Wittrock zagra „najbardziej popieprzoną postać” w historii serialu, a Evan Peters wcieli się w zupełnie innego bohatera niż w pierwszej części serii[30].

W szóstym odcinku kocham fakt, że gdy się go ogląda, pod koniec trzeciej sceny widzimy nagłą bombę. Nie wierzy się w to, co jest napisane na ekranie. I nagle trafia się do zupełnie innego świata, gdzie gra toczy się o bardzo, bardzo wysoką stawkę. Jak na razie w sezonie odtwarzaliśmy wydarzenia, które miały już miejsce. W poprzednich seriach stosowaliśmy metodę narracji bezpośredniej. Nagle w tym sezonie podzieliliśmy fabułę na dwie połowy, od pierwszego do piątego odcinka (...), a potem od szóstego do dziesiątego. Teraz to zupełnie inne show. W zupełnie innej formie narracji. To, co uważałeś za prawdę, okaże się fałszem. Świetnie się nad tym pracowało, bo to tak jakby dwa różne sezony w jednym. Zwrot akcji w szóstym odcinku zabiera cię do zupełnie innego świata (...). Wszyscy [aktorzy] byli zachwyceni takim wyzwaniem. Wielu z nich, jak wiecie, musiało zaprezentować dwa różne głosy, różne akcenty, dzięki czemu praca na planie nabrała dynamizmu, podobnie jak sam sezon. Sarah Paulson powiedziała, że to jedna z najciekawszych rzeczy, jakie robiła w naszym serialu, taka jakby nagła zmiana biegu.

Murphy zapowiedział również, że niektóre postacie z Roanoke pojawią się w kolejnych sezonach[38]. Dodał też, że utrzymywanie całej serii w tajemnicy było jednorazowym pomysłem, a informacje w sprawie siódmego sezonu będą ujawniane przed premierą[9].

Dobór obsady

Składu obsady, w przeciwieństwie do tytułu i fabuły Roanoke, nie utrzymywano w tajemnicy. W październiku 2015 roku, jeszcze przed premierą piątego sezonu (Hotelu), Ryan Murphy napisał na Twitterze, że zaprosił jego gwiazdę, piosenkarkę popową Lady Gagę, do udziału w szóstej serii[39]. W grudniu Emma Roberts, która występowała w trzecim i czwartym sezonie (Sabacie i Freak Show), zdradziła portalowi Yahoo!, że ze względu na inne zobowiązania nie udało jej się wystąpić w Hotelu, jednak rozmawiała z Murphym na temat „niesamowitej i diabelskiej” postaci, którą zagra w szóstym sezonie[40]. W lutym 2016 roku Angela Bassett, która występowała w trzech poprzednich seriach, jako pierwsza aktorka potwierdziła swój udział w szóstej odsłonie. W marcu również Lady Gaga zapowiedziała, że się pojawi[31]. W tym samym miesiącu Murphy wziął udział w konferencji na festiwalu PaleyFest, gdzie – wraz z nim – pojawili się aktorzy z poprzednich sezonów: Angela Bassett, Kathy Bates, Denis O’Hare, Sarah Paulson, Finn Wittrock, Cheyenne Jackson, Wes Bentley i Matt Bomer[41]. Producent ogłosił, że wszyscy oni zostali zaproszeni do udziału w szóstej serii. W maju Jessica Lange, która zagrała w czterech pierwszych sezonach, ale zrezygnowała z udziału w Hotelu, potwierdziła, że nie pojawi się również tym razem[42]. W tym samym miesiącu swój udział zapowiedział natomiast O’Hare[43].

W czerwcu w wywiadzie dla „Washington Blade” swój powrót do American Horror Story po trzech latach ogłosił Leslie Jordan, który grał niewielką rolę w Sabacie. Aktor dodał, że zaskoczył go telefon od Murphy’ego z propozycją zagrania, jako że wcześniej odmówił pojawienia się we Freak Show[44]. W tym samym miesiącu swój udział w szóstej serii zapowiedzieli Bomer, Jackson i Evan Peters, który pojawił się w głównej obsadzie wszystkich poprzednich sezonów[45][46][47]. Ostatecznie Bomer nie zagrał w żadnym z odcinków[45]. W lipcu Taissa Farmiga, która występowała w Murder House (sezon pierwszy) i Sabacie, udostępniła w serwisie Twitter zdjęcie ze scenarzystą serialu, Johnem J. Grayem, w związku z czym w mediach donoszono nieoficjalnie o jej udziale w szóstej serii; równocześnie pojawiły się plotki na temat powrotu Roberts[48]. W tym samym miesiącu ogłoszono udział Bates, Bentleya i Wittrocka[49][50]. W sierpniu swój powrót potwierdziła w wywiadzie dla „Glamour” Sarah Paulson, która – podobnie jak Peters – grała we wszystkich poprzednich sezonach[51]. W tym samym miesiącu portal TMZ doniósł, że w obsadzie American Horror Story po raz pierwszy znalazł się Cuba Gooding Jr., który wraz z Paulson wystąpił w wyemitowanym kilka miesięcy wcześniej innym serialu Murphy’ego, American Crime Story[52]. Aktor potwierdził te doniesienia, dodając, że tym razem będą występować w wielu wspólnych scenach[53]. We wrześniu swój udział w szóstej serii ogłosił także Jacob Artist[54], a w październiku Murphy potwierdził powrót Farmigi[30].

Oprócz tego niektórzy aktorzy pojawili się w Roanoke bez wcześniejszych zapowiedzi. Do stałej obsady powróciła Lily Rabe, która występowała we wszystkich poprzednich sezonach, choć we Freak Show i Hotelu tylko w rolach epizodycznych. Pojawili się także debiutujący w American Horror Story André Holland i Adina Porter, która powróciła do serialu po pięciu latach (uprzednio grała epizodyczną rolę w Murder House)[55]. W piątym odcinku wystąpiła gościnnie Frances Conroy, gwiazda pierwszych czterech sezonów[56]. Później pojawiła się również Robin Weigert, która uprzednio zagrała epizodyczną rolę w Asylum[57].

Zdjęcia

Zdjęcia do Roanoke, podobnie jak do Hotelu oraz dwóch pierwszych serii (Murder House i Asylum), odbywały się w Los Angeles i okolicach. W marcu 2016 roku serial zyskał niemal 9,3 miliona dolarów ulgi podatkowej w Kalifornii[58]. Evan Peters zdradził, że rozpoczęcie zdjęć zaplanowano na 7 czerwca[59]. Pod koniec miesiąca Cheyenne Jackson potwierdził, że rozpoczęto nagrania[60], z kolei Leslie Jordan zdradził, że filmowanie jego scen z udziałem Lady Gagi zaplanowano na 7 lipca[44]. Miejsce kręcenia Roanoke, podobnie jak fabułę i tytuł, twórcy utrzymywali w tajemnicy. 23 czerwca paparazzi sfotografowali Sarah Paulson i Cubę Goodinga Jr. podczas filmowania na jednej z ulic Los Angeles[61]. 1 sierpnia portal TMZ opublikował zdjęcia z planu w miejscowości Santa Clarita. Widać na nich dom w stylu dawnych osad oraz drzewo z wyrytym napisem „Croatoan”[62]. W sierpniu portale TMZ i On Set Hollywood upubliczniły fotografie z lasu w Calabasas i Malibu Hills[52][63]. Specjalnie na potrzeby Roanoke zbudowano tam i w pełni umeblowano willę w stylu kolonialnym, w której odbywa się większość akcji[52]. Jego przygotowanie zajęło cztery miesiące, nie otrzymano jednak w pełni odpowiednich pozwoleń na budowę, co potwierdził Richard Brecker, dyrektor Departamentu Planowania Regionalnego Hrabstwa Los Angeles[64].

Kampania promocyjna

W związku z enigmatycznością Roanoke promocję sezonu ograniczono do minimum. 6 czerwca 2016 roku na profilach serialu w portalach społecznościowych pojawiło się logo, przedstawiające symbol złożony z cyfry 6 i znaku zapytania[65]. Później w serwisach Snapchat i Instagram zamieszczono 24 krótkie zwiastuny[66][67]. W jednym z nich wykorzystano premierowy singel Lady Gagi, „Perfect Illusion”, co w mediach powiązano z tajemniczością sezonu (tytuł piosenki oznacza: „idealna iluzja”)[68]. John Landgraf, prezes FX, potwierdził jednak, że spośród wszystkich zwiastunów tylko jeden odpowiada fabule szóstej serii, a cała reszta ma za zadanie wprowadzić w błąd, choć niewykluczone, że będzie powiązana z późniejszymi sezonami[66][69]. Ponadto, w czerwcu, podczas konwentu San Diego Comic-Con, pojawiła się zapowiadająca szóstą serię rzeczywistość wirtualna pod tytułem Fearless VR Experience[70]. FX zorganizowała konkurs, w którym osoba z najtrafniejszym pomysłem na fabułę wygrała samochodem Mercedes-Benz 300 Coupe z wyposażeniem w stylu American Horror Story oraz podróż na plan serialu[71].

Teorie na temat fabuły i tytułu

W mediach i portalach społecznościowych pojawiły się liczne teorie na temat szczegółów szóstego sezonu. Pierwsza z nich mówiła, że seria będzie się skupiać wokół popularnego w 2009 roku w Internecie Slender Mana, tajemniczego mężczyzny bez twarzy, budzącego przerażenie wśród dzieci. W styczniu 2016 roku osoba związana z produkcją potwierdziła nieprawdziwość tych plotek[72]. Po publikacji przed twórców serii zwiastunów, mówiono o motywach takich jak: kult, farma, sierociniec, kolonia, Potwór z Czarnej Laguny bądź Antychryst. Ostatni z nich pojawił się już w pierwszym sezonie, Murder House (Michael, syn Vivien i Tate’a, którym opiekowała się Constance, był Antychrystem)[73][74][75][76]. Kolejna teoria dotyczyła Bendersów, rodziny z Hrabstwa Labette w Kansas, która na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku zamordowała w prowadzonym przez siebie zajeździe co najmniej 11 osób, po czym zniknęła w tajemniczych okolicznościach[77]. Po tym, jak portal TMZ opublikował zdjęcia z planu, domniemywano o powiązaniu fabuły z historią kolonii Roanoke. Opowieść o zaginionej w niezbadany sposób pierwszej brytyjskiej osadzie w Ameryce przedstawiła już Billie Dean Howard, bohaterka Murder House, w jednym z odcinków. O takiej koncepcji fabuły przede wszystkim świadczył wyryty na drzewie napis „Croatoan” – taki sam, jaki zostawili w XVI wieku koloniści przed zagadkowym zniknięciem. Co więcej, mówi się, że „Croatoan” było ostatnim słowem wyszeptanym przez poetę Edgara Allana Poego przed niewyjaśnioną jednoznacznie śmiercią; ponadto, wyraz ten znaleziono w dzienniku zaginionej w tajemniczych okolicznościach pilotki Amelii Earhart[78]. Inna teoria na temat szóstego sezonu dotyczyła Rodziny – sekty Charlesa Mansona, odpowiedzialnej za masakrę w willi Romana Polańskiego. Miały o tym świadczyć: napis „pig” („świnia”) i pająk w zwiastunach (Mansonowie napisali krwią na ścianie to samo słowo, a Charlesa fascynowały pająki) oraz rzekoma charakteryzacja Evana Petersa na Charlesa. Poza tym, w 2013 roku Ryan Murphy zdradził, że rozważał stworzenie sezonu American Horror Story o Mansonie, ostatecznie rezygnując z tego pomysłu[79]. Sarah Paulson zaprzeczyła jednak, jakoby szósty sezon nawiązał do Rodziny[80]. Do motywu Rodziny powrócono w jednym z odcinków kolejnego sezonu, Kultu, w którym Peters wcielił się w rolę Mansona[81]. Inna teoria co do sezonu szóstego dotyczyła motywu zabójcy z nożycami ogrodowymi, o którym wspominał w 2012 roku Murphy (twierdząc, że był to jeden z pomysłów na Murder House)[82].

Recenzje

Punkty poszczególnych odcinków
w serwisie Rotten Tomatoes

American Horror Story: Roanoke zdobył głównie pozytywne recenzje krytyków. Według serwisu Rotten Tomatoes, 74% recenzji było pozytywne. Strona podsumowała jego odbiór: „Roanoke stanowi zaskakujące odejście od formatu poprzednich [sezonów] AHS, wracając do formy pierwszych serii, choć w skromniejszy i bardziej przerażający sposób”. Odcinek siódmy jako jedyny zdobył wynik 100%[83]. Na stronie Metacritic Roanoke ma średnią ważoną ocen wynoszącą 72 punkty na 100, co jest najwyższym wynikiem ze wszystkich dotychczasowych sezonów serialu[84].

Sam Ashurst z „Digital Spy” nazwał Roanoke najlepszym sezonem American Horror Story od czasu drugiego, Asylum[4]. Hugh Armitage, również piszący dla „Digital Spy”, wyraził opinię: „Całość została pięknie skonstruowana, świetnie wykonana i opatrzona fantastycznymi występami aktorów”[85]. Clarisse Loughrey z „The Independent” napisała: „Właściwie mamy to, o czym cały rok marzyła połowa fanów: trzeźwą odpowiedź na odbiór Hotelu (...). Roanoke zdaje się wielkim i ostatecznym dziełem, stanowiącym odpowiedź na pytania o sens [serialu], jego recepcję i naturę telewizji (...). Ze względu na wszystkie śmiałe ekscesy, [American Horror Story] konsekwentnie pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących seriali w telewizji, którego obecność to prawdziwy skarb”[86] Jasef Wisener z TV Over Mind nazwał Roanoke najprzyjemniejszym sezonem serialu do oglądania i wystawił mu 4,8 gwiazdki w skali do 5[87]. Marc Snetiker z „Entertainment Weekly” napisał: „Powiedzmy to wprost: Ryanowi Murphy’emu należą się gratulacje. Po sześciu sezonach on i jego ekipa z American Horror Story powinni być dumni z oszałamiająco strasznego i niezwykle zaskakującego sezonu, jakim jest Roanoke (...). Czy wam się to podoba, czy nie, Roanoke stanowił piekielnie dobrą rozrywkę od samego początku aż do wielkiego finału”. Recenzent wyraził także opinię, że szósta seria „przywróciła [American Horror Story] do życia”[88]. Sławomir Grabowski z serwisu wPolityce.pl wystawił sezonowi 5,5 punktów na 6, pisząc: „twórcy American Horror Story wiedzą, jak grać na naszych podświadomych lękach, nie przesadzać z elementami gore, ale też zarazem opowiadać długą, zniuansowaną historię z zaskakująco bogatymi, jak na horror, postaciami. Pozycja na pewno nie dla każdego, ale miłośnicy inteligentnej grozy będą w siódmym niebie”[89].

Matt Fowler z IGN wystawił mieszaną recenzję z 6,5 punktów w skali do 10: „Roanoke wypełniały zwroty akcji, mające na celu przyciągnięcie uwagi widza w momentach, gdy akcja spowalniała, ale jak już się przyzwyczajaliśmy do odmiany, okazywało się, że w kółko oglądamy tę samą rzeź. Sezon nadmiernie starał się nam wmówić, że postacie mają jakieś racjonalne powody, dlaczego wciąż działają według schematu: zostać w domu, wrócić do niego, nie móc uciec. Po pewnym czasie wyglądało to jak apatyczna pętla”[90]. Negatywną recenzję wystawił Jeff Stone z IndieWire: „Nawet świetne aktorstwo nie uratowało Roanoke, którego pierwsza połowa była zaskakująco nudna. Co prawda w drugiej połowie pojawiły się oznaki życia, niemniej ostatecznie okazało się, że jest to jeden z najsłabszych sezonów American Horror Story (choć najgorszy wciąż wydaje się Freak Show – nawet Roanoke nie był taki zły)”[91].

Oglądalność w Stanach Zjednoczonych

American Horror Story: Roanoke był dziewiątym najlepiej oglądanym serialem 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, z czego trzecim w obrębie telewizji kablowej (za Żywymi trupami i Grą o tron). W podsumowaniu rocznym osiągnął wskaźnik oglądalności 3,4 w grupie wiekowej 18–49, gromadząc w niej średnio 4,37 miliona widzów (wliczając oglądalność telewizyjną, poprzez nagrywarkę bądź usługi wideo na życzenie)[92]. Co więcej, zanotował średni wzrost na poziomie 245,5%, jeśli chodzi o ilość nagrań w stosunku do widzów w trakcie premierowych emisji odcinków. Jest to drugi najwyższy wynik spośród wszystkich programów telewizyjnych 2016 roku (wyższy wynik osiągnął tylko serial Zadzwoń do Saula)[93].

Kolumny „Pozycja” wyrażają miejsce, które zajął odcinek w zestawieniu najpopularniejszych programów telewizji kablowej danego dnia lub tygodnia.
Kolumny „AMR” wyrażają procent widzów, którzy oglądali dany odcinek, w stosunku do wszystkich posiadaczy telewizji kablowej w Stanach Zjednoczonych.
Kolumna „PVR/VOD” wyraża liczbę widzów, którzy nie oglądali odcinka podczas premierowej emisji, ale nagrali go na swoją nagrywarkę bądź obejrzeli na życzenie.
Pusta komórka oznacza brak informacji.

NrTytułData premieryPozycjaWidzów
(wszyscy,
mln)
Grupa wiekowa 18–49PVR/VODW sumie
(premiera + PVR/VOD)
dzieńtydzieńWidzów
(mln)
AMRWidzów
(mln)
Widzów
(mln)
AMR
(18-49)
1„Rozdział 1”[94][95][96]2016-09-14 14 września 2016(dts)135,1373,5722,83,1638,300
2„Rozdział 2”[97][98]2016-09-21 21 września 2016(dts)123,2732,2911,8
3„Rozdział 3”[99][100][101]2016-09-28 28 września 2016(dts)173,0782,1691,72,9526,0313,3
4„Rozdział 4”[102][103][104]2016-10-05 5 października 2016(dts)282,8281,8301,43,3016,1303,2
5„Rozdział 5”[105][106][107]2016-10-12 12 października 2016(dts)152,8241,8711,53,3146,1393,2
6„Rozdział 6”[108][109][110]2016-10-19 19 października 2016(dts)6142,4821,7491,43,5045,9873,2
7„Rozdział 7”[111][112][113]2016-10-26 26 października 2016(dts)162,6221,8071,42,6125,2352,8
8„Rozdział 8”[114][115][116]2016-11-02 2 listopada 2016(dts)162,1971,5281,23,3755,5743,1
9„Rozdział 9”[117][118]2016-11-09 9 listopada 2016(dts)52,4331,32,2974,7312,6
10„Rozdział 10”[119][120][121]2016-11-16 16 listopada 2016(dts)162,4501,7131,32,9885,4393,0
Średnio2,9322,0591,583,0565,9523,05

Nagrody i nominacje

American Horror Story: Roanoke zdobył spośród 6 nagród spośród 26 nominacji.

CeremoniaKategoriaNominacjaRezultat
69. ceremonia wręczenia Primetime Creative Arts EmmyNajlepsza charakteryzacja naturalna w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnymEryn Krueger Mekash, Kim Ayers, Mike Mekash, Silvina Knight, Carleigh Herbert i Luis GarciaNominacja[122]
Najlepsza charakteryzacja sztuczna w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnymEryn Krueger Mekash, Michael Mekash, David Leroy Anderson, James Mackinnon, Jason Hamer, Melanie Eichner, Cristina Himiob i Maiko ChibaWygrana
Najlepsze fryzury w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnymMichelle Ceglia, Valerie Jackson i Jose ZamoraNominacja
Najlepszy montaż dźwięku w serialu limitowanym, filmie telewizyjnym lub programie specjalnymGary Megregian, Steve M. Stuhr, Jason Krane, Timothy A. Cleveland, Paul Diller, David Klotz i Noel Vought (za „Rozdział 1”)Nominacja
19. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Gildii KostiumografówNajlepsze kostiumy w serialu współczesnymLou Eyrich, Helen HuangWygrana[123]
21. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Gildii ScenografówFilm telewizyjny lub miniserialAndrew Murdock (za „Rozdział 5”)Nominacja[124]
Ceremonia wręczenia nagród Gildii Makijażystów i Fryzjerów 2017Najlepsze fryzury w miniserialu lub filmie telewizyjnym kostiumowymMichelle Ceglia i Valerie JacksonWygrana[125]
Najlepsza charakteryzacja w miniserialu lub filmie telewizyjnym kostiumowymEryn Krueger Mekash, Kim Ayers i Silvina KnightNominacja
Najlepsze fryzury w miniserialu lub filmie telewizyjnym kostiumowymMichelle Ceglia i Valerie JacksonNominacja
Najlepsze efekty makijażowe w miniserialu lub filmie telewizyjnymEryn Krueger Mekash, Michael Mekash i David AndersonWygrana
Najlepsza charakteryzacja w reklamie lub teledyskuKerry Herta, Jason Collins i Cristina WaltzWygrana
64. ceremonia wręczenia Złotych SzpulNajlepszy montaż dźwięku w odcinku serialu – efekty i imitacje dźwiękowe„Rozdział 1”Nominacja[126]
43. ceremonia wręczenia SaturnówNajlepszy serial telewizyjny – horrorAmerican Horror Story: RoanokeNominacja[127]
Najlepsza aktorka telewizyjnaSarah PaulsonNominacja
Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjnaKathy BatesNominacja
Adina PorterNominacja
Najlepszy występ gościnny w serialu telewizyjnymLeslie JordanNominacja
46. ceremonia wręczenia People’s Choice AwardsUlubiony serial science fiction lub fantasy stacji kablowejAmerican Horror Story: RoanokeNominacja[128]
17. ceremonia wręczenia Czarnych SzpuliNajlepsza aktorka drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub miniserialuAngela BassettNominacja[129]
Najlepsza reżyseria w miniserialu lub filmie telewizyjnymAngela Bassett (za „Rozdział 6”)Nominacja
26. ceremonia wręczenia MTV Movie & TV AwardsNajlepszy czarny charakterWes BentleyNominacja[130]
Key Art Awards 2017Telewizja/streaming: na świeżym powietrzu: billboardAmerican Horror Story: RoanokeBrąz[131]
Telewizja/streaming: kampania promocyjna wideo: horrorAmerican Horror Story?6Srebro
Telewizja/streaming: zintegrowana kampania promocyjnaZłoto
Fangoria Chainsaw Awards 2017Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjnaSarah PaulsonNominacja[132]
Najlepsze telewizyjne efekty specjalneEryn Krueger Mekash i David LeRoy AndersonNominacja

Przypisy

 1. Derba Birnbaum: ‘American Horror Story’ Crossover: ‘Asylum’s’ Lana Winters to Appear on ‘Roanoke’. [w:] Variety [on-line]. 2016-10-31. [dostęp 2016-11-04]. (ang.).
 2. Joanna Robinson: The Final Twist of American Horror Story Is. .The People vs. O.J. Simpson. [w:] Vanity Fair [on-line]. 2016-11-10. [dostęp 2016-11-10]. (ang.).
 3. Brian Moylan: American Horror Story: Roanoke Season Finale Recap: The Lana Winters of Our Discontent. [w:] Vulture [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-11-17]. (ang.).
 4. a b Sam Ashurst: American Horror Story: Roanoke, Chapter 10 review: an episode too far, but still the best season in years. [w:] Digital Spy [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 5. Nicole Weaver: American Horror Story: Is Billie Dean Howard Behind My Roanoke Nightmare?. [w:] Popsugar [on-line]. 2016-09-27. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 6. Stacey Grant: Did You Catch American Horror Story Season 6’s Huge Murder House Reference?. [w:] MTV [on-line]. 2016-09-15. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 7. a b Tim Stack: How American Horror Story: Roanoke connects to Freak Show. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-09-22. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 8. Sara Boboltz: Here’s How ‘American Horror Story: Roanoke’ Fits Into ‘Freak Show’. [w:] The Huffington Post [on-line]. 2016-10-12. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 9. a b Michael Ausiello: American Horror Story: Ryan Murphy Reveals Roanoke Twist, Hints at Next Season’s Freak Show Tie-In. [w:] TV Line [on-line]. 2016-10-18. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 10. Full Cast & Crew. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 11. Episode list. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 12. American Horror Story: Roanoke. [w:] Fox (Polska) [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)]. (pol.).
 13. Chapter 1. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 14. Chapter 2. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 15. Chapter 3. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 16. Chapter 4. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 17. Chapter 5. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 18. Chapter 6. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 19. Chapter 7. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 20. Chapter 8. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 21. Chapter 9. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 22. Chapter 10. [w:] Internet Movie Database [on-line]. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 23. Rick Porter: ‘American Horror Story’ renewed for Season 6 on FX. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2015-11-10. [dostęp 2016-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-15)]. (ang.).
 24. a b Tim Stack: There could be TWO seasons of American Horror Story in 2016. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2015-08-27. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 25. Tim Stack: American Horror Story exclusive: Ryan Murphy on Gaga, ghosts, and what’s in room 33. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2015-10-08. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 26. a b Michael Ausiello: American Horror Story Season 6 (Dual) Time Frame Revealed. [w:] TV Line [on-line]. 2016-01-16. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 27. Natalie Abrams: American Horror Story season 6 theme still undecided, but.... [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-03-21. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 28. Reid Nakamura: ‘American Horror Story’: FX Boss Explains Mysterious Season 6 Promos. [w:] The Wrap [on-line]. 2016-08-09. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 29. Chris Harnick: American Horror Story Season 6 Theme Mystery: Why FX Is Keeping You Guessing About the Show. [w:] E! Entertainment [on-line]. 2016-08-09. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 30. a b c d e f Kristin Don Santos: American Horror Story: Roanoke Twist: Taissa Farmiga Is Back! And You Won’t Believe Who’s Switching Roles. [w:] E! Entertainment [on-line]. 2016-10-18. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 31. a b Julie Miller: Lady Gaga Returning to American Horror Story for Season 6 Mystery Role. [w:] The Wrap [on-line]. 2016-03-04. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 32. Beatrice Verhoeven: Evan Peters’ Own American Horror Story: Watch Actor Squirm Over Season 6 Questions (Video). [w:] The Wrap [on-line]. 2016-08-30. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 33. Joanna Robinson: Something Really Crazy Is Going on with American Horror Story Season 6. [w:] Vanity Fair [on-line]. 2016-07-19. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 34. Jordan Crucchiola: Strap on Your Bonnets and Buckled Shoes, Because American Horror Story Is Moving to the Precolonial South. [w:] Vulture [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 35. a b Joanna Robinson: American Horror Story Star Angela Bassett on Directing That Highly Anticipated Twist Reveal. [w:] Vanity Fair [on-line]. 2016-10-20. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 36. Megan Schaefer: ‘American Horror Story’ Season 6 Spoilers: Ryan Murphy Teases ‘Different’ Format For 2016 Episodes, FX Reveals Setting. [w:] International Business Times [on-line]. 2016-03-21. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 37. Tim Stack: American Horror Story: Roanoke exclusive: There’s a huge twist coming soon. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-09-22. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 38. Tim Stack: American Horror Story: Ryan Murphy on Wednesday’s huge twist and a return to Coven. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-10-18. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 39. Tim Stack: Ryan Murphy has already asked Lady Gaga to join American Horror Story season 6. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2015-10-06. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 40. Robert Kessler: Emma Roberts on the Downside of a GIF-Worthy Performance: ‘If I’m Annoying [My Friends, They’ll Send Me a Meme of Me’]. [w:] Yahoo News [on-line]. 2015-12-03. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 41. Caitlin Gallagher: The ‘American Horror Story’ Season 6 Cast Is Full Of Ryan Murphy Favorites. [w:] Bustle [on-line]. 2016-09-14. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 42. Cole Delbyck: Jessica Lange And ‘American Horror Story’ Are Never Getting Back Together. [w:] The Huffington Post [on-line]. 2016-05-28. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 43. Dimaris: Meet the ‘American Horror Story’ Cast for Season 6. [w:] Movie Pilot [on-line]. 2016-10-07. [dostęp 2016-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-20)]. (ang.).
 44. a b Joey DiGuglielmo: Flamboyantly funny. [w:] Washington Blade [on-line]. 2016-06-02. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 45. a b Kevin Jacobsen: ‘American Horror Story’ Season 6: Matt Bomer Officially Confirms Return, Does He Know Concept? [VIDEO]. [w:] Enstars [on-line]. 2016-07-07. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 46. Rhian Daly: ‘American Horror Story’ actor Cheyenne Jackson confirms he will return for season six of the FX show. [w:] New Musical Express [on-line]. 2016-06-28. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 47. Kat Rosenfield: 'American Horror Story: Roanoke’ Finale Reveals the Lana Winters Connection and Its *Final* Final Survivor. [w:] Us Magazine [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-11-17]. (ang.).
 48. Alexandra Ingham: ‘American Horror Story’ Season 6: Emma Roberts and Taissa Farmiga Returning?. [w:] Inquisitr [on-line]. 2016-07-26. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 49. Ryan Gajewski: Emma Roberts Teases ‘American Horror Story’ Return: See Her Mysterious Comments!. [w:] US Weekly [on-line]. 2016-07-23. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 50. Kayla Caldwell: A haunted history lesson! New set photos hint American Horror Story season six will deal with the mystery of the ‘lost colony’ of Roanoke. [w:] Daily Mail [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 51. Kate Branch: Sarah Paulson on Playing American Horror Story and American Crime Story Characters at the Same Time. [w:] Glamour [on-line]. 2016-08-05. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 52. a b c ‘American Horror Story’ Brand New Haunted House Unveiled. [w:] TMZ [on-line]. 2016-08-04. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 53. Ricki Harris: Cuba Gooding Jr. on His Small Screen Resurgence. [w:] ABC News [on-line]. 2016-08-20. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 54. Denise Petski: ‘American Horror Story’ Adds ‘Glee’ Alum Jacob Artist To Season 6 Cast. [w:] Deadline [on-line]. 2016-09-13. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 55. Jonathan Bernstein: American Horror Story: My Roanoke Nightmare replaces shrieking excess with true-crime shocks – episode 1 review. [w:] The Daily Telegraph [on-line]. 2016-09-16. [dostęp 2016-10-22]. (ang.).
 56. Clarisse Loughrey: American Horror Story season 6 episode 5, review: My Roanoke Nightmare ends?. [w:] The Independent [on-line]. 2016-10-13. [dostęp 2016-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-30)]. (ang.).
 57. David Opie: ‘AHS’ Season 6: Finn Wittrock Finally Appeared, But Did You Finn-d Taissa Farmiga And Matt Bomer?. [w:] Movie Pilot [on-line]. 2016-10-27. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-28)]. (ang.).
 58. Dominic Patten: ‘Scream Queens’ ‘Good Girls Revolt’ & ‘American Horror Story’ Among 9 TV Projects Awarded California Tax Credits. [w:] Deadline [on-line]. 2016-03-09. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 59. ‘American Horror Story’ Season 6 Updates: Evan Peters Teases Space Setting; Denies Apocalypse Rumors?. [w:] Movie News Guide [on-line]. 2016-06-20. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-25)]. (ang.).
 60. Billy Nilles: Another American Horror Story Season 6 Update: Now There’s a Premiere Date. [w:] E! Entertainment [on-line]. 2016-07-05. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 61. Chelsea Regan: Cuba Gooding Jr. Shoots Scenes For New Project With ‘American Crime Story’ Costar Sarah Paulson. [w:] Internet Movie Database [on-line]. 2016-06-23. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
 62. ‘American Horror Story’ New Set Photos Hint At Lost Colony. [w:] TMZ [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 63. Jenna J: American Horror Story ‘Roanoke’ Filming Locations – Season 6. [w:] On Set Hollywood [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 64. American Horror Story Scars Scenic Santa Monica Mountains LCP Viewshed. [w:] Las Virgenes Homeowner’s Federation [on-line]. 2016-07-08. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 65. Elizabeth Wagmeister: ‘American Horror Story’: First Look at Season 6. [w:] Variety [on-line]. 2016-06-28. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 66. a b Clarisse Loughrey: American Horror Story season 6: All teasers hinting the new theme (or not). [w:] The Independent [on-line]. 2016-08-15. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-07)]. (ang.).
 67. Amanda Douville: All the ‘American Horror Story’ Season 6 teasers. [w:] New York Daily News [on-line]. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 68. Tierney Bricker: Is Lady Gaga’s New Song „Perfect Illusion” Really About American Horror Story Season 6?. [w:] E! Entertainment [on-line]. 2016-09-09. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 69. Clarisse Loughrey: American Horror Story season 6: New theme won’t be revealed, only one teaser isn’t a ‘misdirect’. [w:] The Independent [on-line]. 2016-08-10. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-15)]. (ang.).
 70. Jean Bentley: Is This American Horror Story’s First Real Season 6 Clue?. [w:] E! Entertainment [on-line]. 2016-07-22. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 71. Win a 2017 Mercedes-Benz on FX – American Horror Story S6 (ahs6sweeps) Sweepstakes. [w:] Contest Bank [on-line]. 2016-08-27. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 72. Tim Stack: American Horror Story season 6 focusing on Slender Man? 'Not true,' says source. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-01-29. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 73. Kirsten Hunt: Everything We Know About ‘American Horror Story’ Season 6 So Far. [w:] Thrillist [on-line]. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-11)]. (ang.).
 74. Jancy Richardson: 'American Horror Story 6' Theme Revealed By The Season 6 Teasers?. [w:] Movie Pilot [on-line]. 2016-08-18. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-02)]. (ang.).
 75. Aaron Pruner: Is ‘American Horror Story’ going back to the ‘Asylum’?. [w:] Screen on TV [on-line]. 2016-07-26. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 76. Ryan Roschke: Is American Horror Story: These Quotes From Ryan Murphy Have Taken On a Whole New Meaning. [w:] Popsugar [on-line]. 2016-07-27. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 77. Ross A. Lincoln: The Hillbillies Have Eyes In New ‘American Horror Story’ Season 6 Teasers. [w:] Deadline [on-line]. 2016-07-29. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 78. Aaron Pruner: ‘American Horror Story’ Season 6 will most certainly revisit ‘Murder House’. [w:] Screen on TV [on-line]. 2016-08-01. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 79. Kate Feldman: ‘American Horror Story’ season 6 might be about serial killer Charles Manson. [w:] New York Daily News [on-line]. 2016-08-09. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 80. Rachel McRady: EXCLUSIVE: Sarah Paulson Dishes on ‘AHS’ Season 6 and Reveals Girlfriend Holland Taylor Won’t Be Her Emmy Date!. [w:] Entertainment Tonight [on-line]. 2016-08-23. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 81. Alex Stedman: ‘American Horror Story’ Recap: Kai Begins to Unravel in ‘Charles (Manson) in Charge’. [w:] Variety [on-line]. 2017-11-07. [dostęp 2017-11-10]. (ang.).
 82. Bill Bradley: New ‘American Horror Story’ Promo Supports A Crazy, Elaborate Fan Theory On Season 6 Theme. [w:] The Huffington Post [on-line]. 2016-08-18. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
 83. American Horror Story: Roanoke. [w:] Rotten Tomatoes [on-line]. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 84. American Horror Story: Season 6. [w:] Metacritic [on-line]. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 85. Hugh Armitage: American Horror Story seasons ranked, from Murder House to Roanoke. [w:] Digital Spy [on-line]. 2016-08-04. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 86. Clarisse Loughrey: American Horror Story: Roanoke finale review: One final trick up its sleeve. [w:] The Independent [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-07)]. (ang.).
 87. Jasef Wisener: American Horror Story: Roanoke Finale Review: American Crime Story?. [w:] TV Over Mind [on-line]. 2016-11-16. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 88. Mark Snetiker: 'American Horror Story: Roanoke’ finale recap: 'Chapter 10'. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 89. Sławomir Grabowski: W lesie straszy. Szósta odsłona „American Horror Story”. RECENZJA. [w:] wPolityce.pl [on-line]. 2016-10-06. [dostęp 2016-12-20]. (pol.).
 90. Matt Fowler: American Horror Story: Roanoke Season Review. [w:] IGN [on-line]. 2016-11-22. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 91. Jeff Stone: ‘American Horror Story: Roanoke’ Review: The Season 6 Finale Offers a Very Unconvincing Redemption Story. [w:] IndieWire [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
 92. Rick Porter: The 20 highest-rated shows of 2016: ‘The Walking Dead’ and ‘The Big Bang Theory’ win the year. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-12-26. [dostęp 2017-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-19)]. (ang.).
 93. Tops of 2016: TV. Nielsen Media Research, 2016-12-13. [dostęp 2017-11-25]. (ang.).
 94. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ premiere wins the night. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-09-15. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-27)]. (ang.).
 95. Rick Porter: Cable weekly Top 25: ‘Monday Night Football’ & ‘American Horror Story’ lead the way for Sept. 12-18. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-09-20. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-29)]. (ang.).
 96. Daniel Holloway: TV Ratings: ‘American Horror Story: Roanoke’ Premiere Is Third Most Watched Episode in FX Franchise’s History. [w:] Variety [on-line]. 2016-09-20. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
 97. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ experiences major drop. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-09-22. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-06)]. (ang.).
 98. Rick Porter: ‘Monday Night Football,’ ‘American Horror Story’ and … ‘Star Wars’? Cable weekly Top 25. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-09-27. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-31)]. (ang.).
 99. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ dips once again. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-09-29. [dostęp 2016-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-14)]. (ang.).
 100. Rick Porter: Presidential debate drives down ‘Monday Night Football’: Cable weekly Top 25. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-04. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-06)]. (ang.).
 101. Rick Porter: ‘AHS: Roanoke’ episode 3 nearly doubles: Cable Live +3 ratings for Sept. 26-Oct. 2. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-09. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-14)]. (ang.).
 102. Alex Welch: Wednesday cable ratings: MLB Wild Card games stay on top. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-06. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-14)]. (ang.).
 103. Rick Porter: ‘Monday Night Football’ rebounds, beats 2nd presidential debate: Cable weekly Top 25. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-11. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-16)]. (ang.).
 104. Rick Porter: ‘American Horror Story’ puts up big gains in cable Live +7 ratings for Oct. 3-9. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-19. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-20)]. (ang.).
 105. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story: Roanoke’ bumps up. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-13. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-16)]. (ang.).
 106. Rick Porter: Baseball and football dominate the cable weekly Top 25 for Oct. 10-16. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-18. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-24)]. (ang.).
 107. Rick Porter: ‘AHS: Roanoke’ is the runaway leader in cable Live +7 ratings for Oct. 10-16. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-27. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-28)]. (ang.).
 108. Alex Welch: Wednesday cable ratings: Third presidential debate wins the night. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-20. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-22)]. (ang.).
 109. Rick Porter: ‘The Walking Dead’ dominates the cable weekly Top 25 for Oct. 17-23. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-25. [dostęp 2016-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-27)]. (ang.).
 110. Rick Porter: ‘Walking Dead’ premiere, ‘AHS: Roanoke’ dominate cable Live +7 ratings for Oct. 17-23. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-04. [dostęp 2016-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-05)]. (ang.).
 111. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ holds steady. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-10-27. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-28)]. (ang.).
 112. Rick Porter: Falling ‘Walking Dead’ still rules the cable weekly Top 25 for Oct. 24-30. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-01. [dostęp 2016-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-02)]. (ang.).
 113. Rick Porter: ‘The Walking Dead’ makes bigger gains in cable Live +3 ratings for Oct. 24-30. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-07. [dostęp 2016-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-07)]. (ang.).
 114. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ falls, ‘Queen Sugar’ holds steady. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-03. [dostęp 2016-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-21)]. (ang.).
 115. Rick Porter: ‘The Walking Dead’ stays No. 1 in cable Top 25 for Oct. 31-Nov. 6. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-08. [dostęp 2016-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-10)]. (ang.).
 116. Rick Porter: ‘Walking Dead,’ ‘American Horror Story’ again rule the cable Live +7 ratings for Oct. 31-Nov. 6. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-18)]. (ang.).
 117. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story’ ticks back up. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-10. [dostęp 2016-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-12)]. (ang.).
 118. Rick Porter: ‘The Walking Dead’ vaults past election coverage in cable Live +3 ratings for Nov. 7-13. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-20. [dostęp 2016-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-21)]. (ang.).
 119. Alex Welch: Wednesday cable ratings: ‘American Horror Story: Roanoke’ season finale holds steady. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-17. [dostęp 2016-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-21)]. (ang.).
 120. Rick Porter: ‘Walking Dead,’ ‘Monday Night Football’ and … everything else: cable Top 25 for Nov. 14-20. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-11-22. [dostęp 2016-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-25)]. (ang.).
 121. Rick Porter: ‘The Walking Dead’s’ DVR numbers are down too: Cable Live +7 ratings for Nov. 14-20. [w:] TV by the Numbers [on-line]. 2016-12-01. [dostęp 2016-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-02)]. (ang.).
 122. American Horror Story: Roanoke. Amerykańska Akademia Telewizyjna. [dostęp 2018-01-08]. (ang.).
 123. Winners Announced for the 19th CDGA (Costume Designers Guild Awards). Amerykańska Gildia Kostiumografów. [dostęp 2018-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-03)]. (ang.).
 124. Carolyn Giardina: Art Directors Guild Award Winners: Complete List. The Hollywood Reporter, 2017-02-11. [dostęp 2019-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-07)]. (ang.).
 125. Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards: 2017 Awards. Internet Movie Database. [dostęp 2018-03-02]. (ang.).
 126. 2017: Television Short Form Nominees. Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Dźwięku. [dostęp 2018-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-31)]. (ang.).
 127. Dave McNary: ‘Rogue One,’ ‘Walking Dead’ Lead Saturn Awards Nominations. [w:] Variety [on-line]. 2017-03-02. [dostęp 2018-03-02]. (ang.).
 128. Nuzhat Naoreen: People’s Choice Awards 2017: Full List of Winners. People’s Choice Award, 2017-01-18. [dostęp 2018-03-02]. (ang.).
 129. 16th Annual Black Reel Award Nominations. Fundacja na Rzecz Promocji Afroamerykanów w Filmie, 2016-12-14. [dostęp 2018-03-02]. (ang.).
 130. Crystal Bell: Here Are Your 2017 MTV Movie & TV Awards Nominations: See the Full List. MTV, 2017-06-04. [dostęp 2018-02-10]. (ang.).
 131. Clio Entertainment: American Horror Story. Key Art Awards. [dostęp 2018-03-03]. (ang.).
 132. Never mind Oscar, here’s the 2017 FANGORIA Chainsaw Awards Nominees Ballot!. [w:] Fangoria [on-line]. 2017-02-07. [dostęp 2017-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-06)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Evan Peters by Gage Skidmore 2.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Evan Peters at the 2015 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
Leslie Jordan 2012.png
Autor: Greg Hernandez, Licencja: CC BY 2.0
Leslie Jordan in 2012 at a red carpet event
Shannon Lucio 2013.jpg
Autor: sean.koo, Licencja: CC BY-SA 2.0
Shannon Lucio and I at the Burbank Supernatural 2013 convention. Super nice. She let me take photo with her in the hallway when I missed her photo ops session. We talked alot about how much she likes Vancouver and how surprised she was when I recognized her from Once Upon a Time
Wes Bentley The Hunger Games premiere.jpg
Autor: Natasha Baucas, Licencja: CC BY 2.0
Wes Bentley at the U.S. Red Carpet Premiere of "The Hunger Games" on March 12, 2012
Kathy Bates by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Kathy Bates at the 2015 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
Finn Wittrock 2.jpg
Autor: Dominick D, Licencja: CC BY-SA 2.0
Finn Wittrock at PaleyFest 2015
Sarah Paulson February 2015.jpg
Autor: RedCarpetReport, Licencja: CC BY-SA 2.0
Sarah Paulson at the 2015 Make-Up Artists & Hair Stylists Guild Awards at the Paramount Theatre at the Paramount Studios Lot
Frances Conroy at PaleyFest 2014 - 13491478183.jpg
Autor: iDominick, Licencja: CC BY-SA 2.0
Frances Conroy at PaleyFest 2014 for the TV show "American Horror Story: Coven"
Cuba Gooding Jr. 2012.jpg
Autor: MingleMediaTVNetwork, Licencja: CC BY-SA 2.0
Cuba Gooding Jr. at the Firelight Hallmark Hall of Fame Premiere Red Carpet 2012.
Angela Bassett by Gage Skidmoe.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Angela Bassett at the 2015 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
AHS Roanoke.jpg
Autor: Marcdrider, Licencja: CC BY-SA 4.0
Logo oficial de American Horror Story: Roanoke.
Lily Rabe 2008.jpg
Autor: Rubenstein, Licencja: CC BY 2.0
Actress Lily Rabe at the Metropolitan Opera opening in 2008.
Cheyenne Jackson 2009.jpg
(c) Drama League, CC BY 2.0
Broadway actor Cheyenne Jackson.
Denis O'Hare crop1.JPG
Autor: David Shankbone, Licencja: CC BY-SA 3.0
Denis O'Hare at the 2009 Tribeca Film Festival for the premiere of An Englishman in New York.
Taissa Farmiga TIFF 2015.jpg
Autor: subliminal_G, Licencja: CC0
Actress Taissa Farmiga at the 2015 Toronto International Film Festival