Amerykanie pochodzenia libańskiego

Amerykanie pochodzenia libańskiego
Ilustracja
Odsetek Amerykanów pochodzenia libańskiego według wyników spisu ludności Stanów Zjednoczonych w 2000
Populacja

489 364
0,16% populacji USA

Miejsce zamieszkania

Floryda · Kalifornia · Michigan · Ohio · Nowy Jork · New Jersey · Massachusetts · Waszyngton

Język

angloamerykański · arabski · francuski

Religia

katolicyzm (maronici) · prawosławie · islam · druzizm · judaizm

Pokrewne

Arabowie · Inne ludy Bliskiego Wschodu

Amerykanie pochodzenia libańskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Libanu oraz imigranci z tego kraju. Zdecydowana większość członków tej społeczności to chrześcijanie, przede wszystkim Maronici. Amerykanie libańscy to największa arabska grupa etniczna w USA, licząca 489 364 ludzi[1]. Stanowią oni 0,16% ludności Stanów Zjednoczonych i 32,4% wszystkich Arabskich Amerykanów (według danych American Community Survey). Według aktywistów libańskich w USA, ponad 3 miliony Amerykanów ma częściowe pochodzenie libańskie[2].

Historia

Pierwszym znanym Libańczykiem w USA był Antonios Bishallany, maronita[3]. Przybył on do Bostonu w 1854. Zmarł w 1856 w Nowym Jorku, na Brooklynie, w dniu swoich 29 urodzin. Migracja Libańczyków do Stanów Zjednoczonych na większą skalę rozpoczęła się w końcówce XIX wieku. Imigranci osiedlali się głównie w Nowym Jorku (Brooklyn) i Bostonie. W Stanach Zjednoczonych uznawano ich za Syryjczyków, choć większość z nich pochodziła z gór Libanu. Wielu z przybyszów pracowało jako domokrążcy. Następna fala migrantów przypada na lata 20. XX wieku. Libańczycy, których falę szacuje się na około 100 000[4], osiedlali się wówczas głównie w New Jersey i Michigan. Inni osiadali w Teksasie, Południowej Dakocie i w Iowa, znajdując zatrudnienie na farmach. Wielu Libańczyków próbowało dostać się do Stanów Zjednoczonych przez Wielką Brytanię.

Kolejne fale przybyszów z Libanu napływały w późnych latach 40. XX wieku i we wczesnych latach 90. Ludzie uciekali wówczas przed wojną domową, jaka toczyła się w Libanie. Między 1948 a 1985 ponad 60 000 Libańczyków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych. Potem liczba migrantów zmniejszyła się. Obecnie do Stanów Zjednoczonych wyjeżdżają przede wszystkim libańscy muzułmanie, wcześniejsze fale migracyjne składały się w przeważającej mierze z chrześcijan.

Religia

Około 90% libańskich Amerykanów to chrześcijanie. Najwięcej wyznawców liczą sobie kościół maronicki i grecki kościół prawosławny. Muzułmanie, zarówno szyici, jak i sunnici, są w mniejszości, a większe ich grupy zaczęły przybywać do Stanów Zjednoczonych dopiero w latach 60. XX wieku. Istnieją również niewielkie społeczności libańskich żydów, którzy wyjechali obawiając się odwetów za zaangażowanie armii izraelskiej w wojnę w Libanie. Oprócz tego, wśród Libańczyków w USA są jeszcze druzowie[5].

Miejsca występowania największych społeczności

Dearborn w Michigan posiada największy procentowy udział Amerykanów pochodzenia arabskiego w całych Stanach Zjednoczonych (ponad 30%). Większość z mieszkańców Dearborn to szyici. Libańczycy zamieszkują także bardzo licznie obszar metropolitarny Detroit. Brooklyn w Nowym Jorku ma jedną z najstarszych wspólnot libańskich w USA, jej istnienie oceniane jest na ponad 125 lat. Bay Ridge na Brooklynie to jedno z miejsc w których mieszka najwięcej Libańczyków. Niegdyś byli to praktycznie tylko chrześcijanie, dziś żyje tam także bardzo wielu muzułmanów. South Paterson w New Jersey miało jedną z najstarszych (jej istnienie datowane jest od lat 90. XIX wieku) i największych społeczności libańskich chrześcijan, ale wielu z nich przeprowadziło się i ich miejsce zajmują imigranci z Palestyny.

Duże społeczności Libańczyków zamieszkują także Kalifornię, stany Nowej Anglii, Ohio, Florydę, Waszyngton, Teksas i stany położone nad Wielkimi Jeziorami. Instytut Amerykańskich Arabów (The Arab American Institute) podaje iż pięć stanów najliczniej zamieszkiwanych przez tę społeczność to: Michigan (11% wszystkich Libańczyków w USA), Kalifornia (9%), Ohio (6%), Floryda (6%) i Massachusetts (5%)[6].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Census Bureau 2000, Lebanese in the United States.png
Diagram indicating Lebanese American settlement in the United States. Image as based on the census 2000 by the U.S. Census Bureau. Badagnani (talk) 07:51, 23 May 2009 (UTC)