Aminopenicyliny

wzór ogólny aminopenicylin

Aminopenicyliny (ATC J01CA) – grupa antybiotyków[1] β-laktamowych, pochodnych penicyliny.

Mechanizm działania

Tak jak inne penicyliny są one strukturalnie podobne do alaniny, która jest składnikiem mureiny. Blokują aktywność transpeptydaz biorących udział w ostatnim etapie syntezy peptydoglikanu ściany komórki bakteryjnej. W ten sposób zaburzają syntezę ściany komórkowej i powodują, że bakteria ginie.

Farmakokinetyka

Lekiem modelowym tej grupy jest ampicylina. Ma ona szerszy zakres działania niż benzylopenicylina i pokrywa się on z działaniem innych leków z tej grupy. Aminopenicyliny słabo wiążą się z białkami krwi (20%) i mają dłuższy okres półtrwania (90 min) w porównaniu z resztą penicylin. Mimo że w większości są one uwalniane z moczem, to stwierdza się również duże stężenie w żółci. Spora część tego co wydziela się z żółcią wchłania się zwrotnie w jelitach.

Przykłady

Ampicylina
Amoksycylina

Przypisy

  1. Burke A. Cunha, Aminopenicillins in urology, „Urology”, 2 (40), 1992, s. 186–190, DOI10.1016/0090-4295(92)90525-2, PMID1502761.

Bibliografia

  • Janiec i inni, Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji, wyd. 5, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002, s. 936–937, ISBN 83-200-2646-6.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Ampicillin structure.svg
Chemical structure of ampicillin.
Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Aminopenicillin.svg
General chemical structure of aminopenicillins
Amoxicillin.svg
 This structural formula uses embedded text for its chemistry symbols.