An Daingean

An Daingean
Ilustracja
Państwo Irlandia
ProwincjaMunster
HrabstwoKerry
Populacja (2011)
• liczba ludności

1 965[1]
Tablice rejestracyjneKY
Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „An Daingean”
Ziemia52°08′22″N 10°16′23″W/52,139444 -10,273056

An Daingean lub Daingean Uí Chúis (nieoficjalnie, po angielsku Dingle) – małe miasteczko położone na półwyspie Dingle, na zachodnim wybrzeżu Irlandii w hrabstwie Kerry. Około 50 km na zachód od Tralee i 80 km od Killarney. XIX-wieczna zabudowa.

Znajduje się tam port obsługujący kutry rybackie oraz małe łodzie i jachty. W okolicy znajduje się oceanarium. Neogotycki kościół St. Mary's.

An Daingean usytuowane jest w Gaeltacht, rejonie irlandzkojęzycznym. W miasteczku znajduje się wiele pubów i restauracji, w których latem można posłuchać irlandzkiej muzyki na żywo.

Mieszkańcy żyją z rybołówstwa i turystyki.

Słynne z delfina o imieniu Fungie, który zadomowił się w wodach zatoki Dingle przeszło 25 lat temu. Obecnie stanowi on atrakcję turystyczną; specjalne kutry krążą po zatoce i za opłatą stwarzają przyjezdnym możliwość zobaczenia butlonosa. Zwierzę ma nawet swój pomnik na nadbrzeżu.

Miasto bliźniacze włoskiej Tolfa i Santa Barbara w Kalifornii.

Zmiana nazwy

W 2005 irlandzki minister do spraw Gaeltacht, Éamonn Ó Cuív, ogłosił, że zangielszczone nazwy miast obszaru Gaeltacht nie będą już widniały na tablicach drogowych. W wyniku tego podróżujący po Irlandii muszą wypatrywać tablic z nazwą An Daingean zamiast angielskiej Dingle. Zmiana ta wzbudziła wiele kontrowersji, głównie u mieszkańców, którzy obawiali się, że w wyniku tej zmiany turyści będą mieli problemy z dotarciem do miasteczka i spadną obroty z turystyki. Jako argument stawiano też to, że w hrabstwie Offaly istnieje miasteczko o nazwie Daingean. Ministerstwo broniło się, że dublowanie nazw miejscowości jest zjawiskiem powszechnym w każdym kraju i nie prowadzi raczej do żadnych nieporozumień, a w przypadku zachowania dawnej nazwy, Dingle musiałoby stracić status miasta Gaeltacht, a tym samym – dotacje rządowe dla tego rejonu.

Rada hrabstwa Kerry zaaprobowała plebiscyt w sprawie zmiany nazwy na dwujęzyczną: Dingle/Daingean Uí Chúis, który odbył się 20 października 2006. Ogromna większość opowiedziała się za wspomnianą opcją, jednak wynik referendum nie mógł uzyskać mocy prawnej z uwagi na brak odpowiednich regulacji legislacyjnych.

Mieszkańcy regionu rozwiązali problem sobie sami, dopisując na drogowskazach anglojęzyczną nazwę – Dingle.

(c) Pam Brophy, CC BY-SA 2.0
Przystań w Dingle
Pomnik Fungie, delfina z Dingle



Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Dingle Fungie.jpg
Autor: Clemensfranz, Licencja: CC BY 2.5
Dingle, Irland, der Delphin Fungie
Kerrycocologo.png
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0 it
4July04 John St Dingle.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0