Anaerob fakultatywny
Anaerob fakultatywny, względny beztlenowiec – typ organizmu anaerobowego, zwykle bakterii, który rośnie zarówno w środowisku zawierającym tlen, jak i pozbawionym tlenu. Wyróżniane są dwa typy względnych beztlenowców. Pierwszy to organizmy, które rozwijają się w obecności tlenu, wytwarzając energię metaboliczną przez fermentację, i nie korzystają z tlenu w swoim metabolizmie; takie organizmy nazywane są aerotolerancyjnymi. Druga grupa w zależności od dostępu tlenu pozyskuje energię dzięki oddychaniu tlenowemu lub fermentacji, w zależności od warunków, w jakich się znajduje[1].
Do anaerobów fakultatywnych należy wiele drożdży, bakterie denitryfikacyjne i inne[2][1].
Przypisy
- ↑ a b Hans G. Schlegel: Mikrobiologia ogólna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 228. ISBN 83-01-13999-4.
- ↑ Strzał Kazimierz: Fotosynteza i chemosynteza W: Fizjologia roślin (red. Kopcewicz Jan, Lewak Stanisław). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 272-328. ISBN 83-01-13753-3.
Media użyte na tej stronie
Aerobically different bacteria behave differently when grown in liquid culture:
- Obligate aerobic bacteria gather at the top of the test tube in order to absorb maximal amount of oxygen.
- Obligate anaerobic bacteria gather at the bottom to avoid oxygen.
- Facultative bacteria gather mostly at the top, since aerobic respiration is advantageous (ie, energetically favorable); but as lack of oxygen does not hurt them, they can be found all along the test tube.
- Microaerophiles gather at the upper part of the test tube but not at the top. They require oxygen, but at a lower concentration.
- Aerotolerant bacteria are not affected at all by oxygen, and they are evenly spread along the test tube.
Bakterie beztlenowe od tlenowych można rozróżnić przez hodowlę na płynnym podłożu w zależności od wymagań tlenowych będą się rozwijać w rożnych optimach stężenia tlenu wzdłuż malejącego gradientu stężenia dyfundującego 02 :
- Obligatoryjne tlenowce zbierają się przy powierzchni, gdzie dyfunduje najwięcej tlenu.
- Obligatoryjne beztlenowce żyją na dnie, gdzie jest najmniej tlenu.
- Fakultatywne tlenowce żyją głównie przy powierzchni, gdyż tlen zwiększa ich metabolizm; ale tlen im nie szkodzi.
- Mikroaerofilne pływają w górze, ale nie tuz przy powierzchni. Lubią tlen, ale w małym stężeniu.
- Tolerujące tlen bakterie 02 nie afektują i rozmieszczają się wzdłuż całej probówki. (rysunek poprawny przy założeniu, że opadanie jest wolniejsze niż tempo rozwoju, lub że mikroby pływają swobodnie)