Anarchizm queerowy
Anarchizm queerowy[1], queer anarchizm, anarchoqueer[2] lub anarcha-queer[3] – jeden z nurtów anarchizmu, który łączy w sobie teorię anarchistyczną oraz dążenie do zmian społecznych na rzecz osób LGBT+, a w efekcie zniesienie homofobii, lesbofobii, transmizoginii, bifobii, transfobii, heteronormatywności, patriarchatu i genderyzmu.
Queerowy anarchizm sprzeciwia się systemowi kapitalistycznemu oraz państwowości, które prowadzą do dominacji jednej bądź kilku określonych grup społecznych nad innymi. W przypadku tego nurtu anarchizmu szczególną uwagę poświęca się obecności stereotypów płciowych w hierarchicznych strukturach społecznych[4].
Anarchizm queerowy krytyce poddaje również tzw. tęczowy kapitalizm, tj. inkorporację ruchu LGBT i różnorodności seksualnej do kapitalizmu i gospodarki rynkowej. Tęczowy kapitalizm jest systemem ukierunkowanym wyłączenie na społeczność LGBT, która uzyskała wystarczającą siłę nabywczą, aby wygenerować rynek skoncentrowany specjalnie na nich[5][6].
Historia
Podkreślana przez teorię anarchistyczną indywidualna wolność stworzyła podstawę do obrony homoseksualności, zarówno wewnątrz ruchu anarchistycznego, jak i poza nim. W Das Kuriositäten-Kabinett (1923) Emil Szittya napisał, że „bardzo wielu anarchistów ma tę tendencję. W ten sposób znalazłem w Paryżu węgierskiego anarchistę, Alexandra Sommiego, który założył homoseksualną grupę anarchistyczną na podstawie tego pomysłu”. Jego pogląd potwierdza Magnus Hirschfeld w swojej książce Die Homosexualität des Mannes und des Weibes (1914): „W szeregach stosunkowo małej grupy anarchistycznej, wydawało mi się, że było znaleźć proporcjonalnie więcej homoseksualistów i zniewieściałych niż w innych”[7]. Włoski anarchista Luigi Bertoni (którego Szittya również uważał za homoseksualistę) zauważył: „Anarchiści domagają się wolności we wszystkim, a więc także w seksualności. Homoseksualizm prowadzi do zdrowego poczucia egoizmu, do którego każdy anarchista powinien dążyć”[8].
Oscar Wilde w swoim eseju Dusza człowieka w socjalizmie z 1891 opowiadał się za egalitarnym społeczeństwem, ostrzegając jednocześnie przed niebezpieczeństwami autorytarnego socjalizmu, który zniszczyłby indywidualność[9]. W późniejszym czasie skomentował: „Myślę, że jestem bardziej niż socjalistą. Sądzę, że jestem kimś w rodzaju anarchisty”[10]. W sierpniu 1894 Wilde napisał do swojego kochanka lorda Alfreda Douglasa, aby opowiedzieć o „niebezpiecznej przygodzie”. W czasie żeglugi z dwoma chłopcami – Stephenem i Alphonso – zostali złapani przez burzę: „Spędziliśmy pięć godzin w okropnej wichurze, chcąc wrócić! Nie dotarliśmy do molo aż do jedenastej w nocy, brnąc przez całą tę ciemność i przerażające morze. [...] Wszyscy rybacy czekali dla nas”. Zmęczeni, zmarznięci i „przemoknięci do suchej nitki”, trzej mężczyźni natychmiast „przylecieli do hotelu po gorącą brandy i wodę”, ale pojawił się problem prawny, ponieważ: „Było już po dziesiątej w niedzielę wieczorem i właściciel nie mógł sprzedać nam żadnej brandy ani napojów spirytusowych! Musiał więc nam to dać. Ostatecznie nie skończyło się to nieprzyjemne, ale cóż to za prawa!”. Wilde kończy historię: „Nie muszę wspominać, że teraz Stephen oraz Alphonso stali się anarchistami”[9].
John Henry Mackay był anarchoindywidualistą znanym w ruchu anarchistycznym jako znaczący wczesny zwolennik i propagator idei Maxa Stirnera[11]. Ponadto, był jednym z pierwszych sygnatariuszy „Petycji do Organów Ustawodawczych Imperium Niemieckiego” (Magnusa) Hirschfelda o „zrewidowanie anty-homoseksualnego paragrafu 175 (jego imię pojawiło się na pierwszej liście opublikowanej w 1899). Był też szczególnie zaangażowany w sprawę Oscara Wilde’a i był oburzony jego uwięzieniem za homoseksualizm. Jednakże Mackay popadł w konflikt z Hirschfeldem i jego organizacją, Komitetem Naukowo-Humanitarnym[12].
Anarchosyndykalistyczny autor Ulrich Linse pisał o „mocno wyróżniającej się postaci spośród Berlińskiej anarchoindywidualistycznej sceny kulturalnej w okolicach roku 1900”, „młodym Johannesie Holzmannie” (znanym jako Senna Hoy[13]): „jako zwolennik wolnej miłości, [Hoy] wychwalał homoseksualizm jako ‘orędownika kultury’ i był zaangażowany w walkę przeciwko Paragrafowi 175[14]. Młodociany Hoy (urodzony w 1882) głosił te poglądy na łamach swojego tygodnika Kampf (Walka) od 1904, który już w następnym roku osiągnął nakład 10,000 egzemplarzy. Niemiecki anarchistyczny psychoterapeuta Otto Gross także szeroko opisywał seksualność wewnątrz jednej płci zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet i opowiadał się przeciwko jej dyskryminacji[15]. Heteroseksualny anarchista Robert Reitzel (1849-1898) od początku lat 90. wypowiadał się pozytywnie na temat homoseksualności na łamach swojego niemieckojęzycznego czasopisma Der arme Teufel publikowanego w Detroit[16].
Anarchista indywidualistyczny Adolf Brand z początku był członkiem Komitetu Naukowo-Humanitarnego Hirschfelda, doprowadził jednak do rozłamu, tworząc nową frakcję. Brand i jego koledzy, zrzeszeni pod nazwą Gemeinschaft der Eigenen („Społeczność Samoposiadaczy”), byli pod silnym wpływem dzieł Maxa Stirnera[12].
Opierali się Hirschfeldowskiemu medycznemu przedstawianiu homoseksualizmu jako domeny „płci pośredniej”[17]. Ewald Tschek, inny współczesny im homoseksualny anarchistyczny autor, regularnie pisywał do czasopisma Adolfa Branda Der Eigene i w 1925 opisał Komitet Naukowo-Humanitarny Hirschfelda jako zagrożenie dla ludu niemieckiego, karykaturując go jako „Dr. Feldhirscha”. Mimo że Mackay był pod wieloma względami bliższy poglądom Branda i jego „Społecznoścci Samoposiadaczy” niż Hirschfeldowskiego Komitetu Naukowo-Humanitarnego, nie zgadzał się z Brandowskim antyfeminizmem i jego quasi-mizoginistycznymi poglądami, głosząc, że jego „anarchistyczna zasada równej wolności dla wszystkich zdecydowanie dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn”[12].
Der Eigene było pierwszym pismem LGBT na świecie, wydawanym w latach 1896–1932 przez Branda w Berlinie. Brand sam napisał wiele wierszy i artykułów. Inni współtwórcy to Benedict Friedlaender, Hanns Heinz Ewers, Erich Mühsam, Kurt Hiller, Ernst Burchard, John Henry Mackay, Theodor Lessing, Klaus Mann i Thomas Mann oraz artyści Wilhelm von Gloeden, Fidus i Sascha Schneider[18]. Po dojściu do władzy nazistów Brand stał się ofiarą prześladowań i kazał zamknąć swój dziennik[19].
Amerykańska anarchistka Emma Goldman była również jawną krytyczką uprzedzeń wobec homoseksualistów. Jej przekonanie, że wyzwolenie społeczne powinno obejmować gejów oraz lesbijki, było wówczas praktycznie niesłychane, nawet wśród ruchu anarchistycznego[20][21]. Jak napisał Magnus Hirschfeld, „była pierwszą i jedyną kobietą, w istocie pierwszą i jedyną Amerykanką, która podjęła obronę miłości homoseksualnej przed opinią publiczną”[22]. W licznych przemówieniach oraz listach broniła praw gejów i lesbijek do miłości wedle ich upodobania. Potępiała strach przed i piętnowanie homoseksualizmu. Jak napisała w liście do Hirschfelda: „To jest tragedia, czuję, że ludzie o innej orientacji seksualnej obracają się w świecie, który wykazuje tak małe zrozumienie dla homoseksualistów i jest tak rażąco obojętny na różne stopniowanie oraz zróżnicowanie płci i ich wielkie znaczenie w życiu”[22].
Pomimo tych wspierających postaw, ówczesny ruch anarchistyczny z nie był wolny od homofobii, a redakcja wpływowego hiszpańskiego czasopisma anarchistycznego z 1935 twierdziła, że anarchista nie powinien nawet kojarzyć się z homoseksualistami, nie mówiąc już o tym, że „jeśli jesteś anarchistą, oznacza to, że jesteś bardziej moralnie uczciwy i silniejszy fizycznie niż przeciętny człowiek. A ten, kto lubi odchylenia, nie jest prawdziwym mężczyzną, a więc nie jest prawdziwym anarchistą”[23].
Lucía Sánchez Saornil była główną założycielką hiszpańskiej federacji anarcho-feministycznej Mujeres Libres, która otwarcie mówiła o lesbijskich skłonnościach[24]. W młodym wieku zaczęła pisać poezję i związała się z powstającym ultraistycznym ruchem literackim. Do 1919 jej wiersze były publikowane w różnych czasopismach, m.in. Los Quijotes, Tableros, Plural, Manantial i La Gaceta Literaria. Pracując pod męskim pseudonimem, zajmowała się motywami lesbijskimi[25] w czasach, gdy homoseksualizm był penalizowany, poddawany cenzurze i karze. Niezadowolona z szowinistycznych uprzedzeń rodaków republikanów, Lucía Sánchez Saornil połączyła się w 1936 z dwoma towarzyszkami – Mercedes Comaposadą i Amparo Poch y Gascón, tworząc Mujeres Libres („Wolne Kobiety”). Była to autonomiczna organizacja anarchistyczna dla kobiet zaangażowanych w „podwójną walkę” o wyzwolenie kobiet i rewolucję społeczną. Lucía i inne „Wolne kobiety” odrzuciły dominujący pogląd, że równość płci wyłoni się naturalnie z bezklasowego społeczeństwa. Gdy wybuchła hiszpańska wojna domowa, kobieca organizacja szybko rozrosła się do trzydziestu tysięcy członkiń, organizując kobiece przestrzenie społeczne, szkoły, gazety i programy opieki dziennej[26].
Pisma francuskiego biseksualnego anarchisty Daniela Guérina oferują wgląd w napięcie, jakie często odczuwały mniejszości seksualne wśród lewicy. Był czołową postacią francuskiej lewicy od lat 30. XX wieku do swojej śmierci w 1988. Po jego coming oucie w 1965 mówił o skrajnej wrogości wobec homoseksualizmu, która przenikała lewicę przez większą część XX wieku[27][28]. „Nie tak wiele lat temu deklarowanie się jako rewolucjonista i przyznawanie się do bycia homoseksualistą było nie do pogodzenia” – napisał Guérin w 1975[29]. W 1954 został powszechnie zaatakowany za badania nad Raportem Kinseya, w którym opisał również ucisk homoseksualistów we Francji: „Najostrzejsza [krytyka] pochodziła od marksistów, którzy mają tendencję do poważnego niedoceniania formy ucisku, jaką jest antyseksualny terroryzm. Spodziewałem się tego oczywiście i wiedziałem, że wydając moją książkę, ryzykowałem, że zostanę zaatakowany przez tych, z którymi czuję się najbliżej na płaszczyźnie politycznej”[30]. Po publicznym wystąpieniu w 1965 Guérin został odrzucony przez lewicę, a jego artykuły o wyzwoleniu seksualnym były cenzurowane lub odmawiano mu publikacji w czasopismach lewicowych[31]. Od lat 50. Guérin odszedł od marksizmu-leninizmu i zmierzał w kierunku syntezy anarchizmu i marksizmu bliskiego platformizmowi, która pozwalała na indywidualizm, a jednocześnie odrzucała kapitalizm. Guérin zaangażował się w rozruchy Maja 1968 roku i był częścią francuskiego ruchu gejowskiego, który pojawił się po tych wydarzeniach. Kilkadziesiąt lat później Frédéric Martel opisał Guérina jako „dziadka francuskiego ruchu homoseksualnego”[32].
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych wpływowy myśliciel anarchistyczny – Paul Goodman, ujawnił się późno w swojej karierze jako biseksualista. Wolność z jaką ujawnił w druku i publicznie swoje romantyczne i seksualne relacje z mężczyznami (zwłaszcza w późnym eseju Being Queer)[33], okazała się jedną z wielu ważnych kulturalnych odskoczni powstającego na początku lat 70. ruchu homoseksualnego wyzwolenia.
Współcześnie
Anarcha-queer powstało w drugiej połowie XX wieku wśród anarchistów zaangażowanych w ruch wyzwolenia homoseksualistów, którzy postrzegali anarchizm jako drogę do harmonii między ludźmi heteroseksualnymi/cis a osobami LGBT. Korzeni ideologii można doszukiwać się m.in. w queercore, będącej formą punk rocka, który w treści odwołuje się do LGBT+, jak również – podobnie jak większość form punk rocka – anarchizmu[34].
Współcześnie działa lub działało wiele grup anarcho-queerowych, m.in.:
- Queer Mutiny – brytyjska grupa z kolektywami w większości dużych miast[35][36];
- Bash Back! – amerykańska sieć osób anarcho-queer[37][38];
- Queer Fist – nowojorski kolektyw, który identyfikuje się jako „antyasymilacyjna, antykapitalistyczna, antyautorytarna grupa działań ulicznych, założona, aby zapewnić akcje bezpośrednie oraz radykalny i transseksualny głos na protestach Republikańskiej Konwencji Narodowej (RNC)”[39];
- Eskalera Karakola – hiszpański kolektyw anarchofeministyczny przywiązujący dużą wagę do kwestii lesbijek oraz biseksualistek[40].
- Mujeres Creando – boliwijski kolekty anarchofeministyczny, podobnie do powyższego zajmujący się kwestiami kobiet, w tym osób transpłciowych.
- Fag Army – szwedzka grupa, która dokonała swojej pierwszej akcji 18 sierpnia 2014 roku, kiedy to został obrzucony tortem Minister Zdrowia i Spraw Społecznych, chrześcijański demokrata Göran Hägglund[41].
- Liebig 34 – niemiecki squat znajdujący się w Berlinie. Skupia środowiska anarchoqueerowe oraz anarchofeministyczne[42].
W okresie 2017-2018 podczas wojny domowej w Syrii działała grupa zbrojna Queerowa Armia Insurekcji i Wyzwolenia (TQILA) będąca podjednostką Międzynarodowych Rewolucyjnych Ludowych Sił Partyzanckich. O powstaniu grupy ogłoszono w czasie bitwy o Ar-Rakkę, jednocześnie wydając oświadczenie wyjaśniające cel jej powstania, którym był sprzeciw wobec systematycznych prześladowań osób LGBT+ przez Państwo Islamskie[43].
W Polsce do ideologii queerowego anarchizmu odwołują się m.in. Warszawska Federacja Anarchistyczna[44] czy kolektyw Stop Bzdurom[45].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Susan Song , Poliamoria i queerowy anarchizm – nieskończone możliwości oporu, Wakat, 9 listopada 2015 [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (pol.).
- ↑ Anarchoqueer | Czarna Teoria [dostęp 2020-03-27] (ang.).
- ↑ queer anarchism – Wiktionary, en.wiktionary.org [dostęp 2020-03-30] .
- ↑ Bonawentura Piżmak , Queerowy anarchizm, nie tęczowy kapitalizm., „Czarne z różowym”, Warszawska Federacja Anarchistyczna, 2018 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30] (pol.).
- ↑ B. Piżmak , Queerowy anarchizm to nie tęczowy kapitalizm, Anarcho-Biblioteka [dostęp 2021-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-05] (pol.).
- ↑ David Román Islas Vela , Zona Rosa como Territorio Queer. Entre la Empresarialidad, el Consumo y el Crisol de Identidades Gay, Universidad Autónoma Metropolitana, 2013 [zarchiwizowane z adresu 2019-03-22] (hiszp.).
- ↑ Magnus Hirschfeld , Die Homosexualität des Mannes und des Weibes, 1914 [zarchiwizowane] (niem.).
- ↑ Gert Hekma i inni, Gay Men and the Sexual History of the Political Left, The Haworth Press, 1995, ISBN 978-1-56024-724-1 [dostęp 2020-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ a b Kristian Williams , The Soul of Man Under... Anarchism?, The Anarchist Library, 2011 [dostęp 2020-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ Neil McKenna , The Secret Life of Oscar Wilde, Arrow, 2004, ISBN 978-0-09-941545-9 (ang.).
- ↑ James Huneker, Ideas of Max Stirner; First English Translation of His Book, „The Ego and His Own” -- His Attack on Socialism -- The Most Revolutionary Book Ever Published., „The New York Times”, 20 kwietnia 1907, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ a b c Hubert Kennedy , Anarchist Of Love: The Secret Life Of John Henry Mackay., 1996 [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ Hoy, Senna, 1882-1914, libcom.org, 25 września 2003 [dostęp 2020-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ Ulrich Linse , Individualanarchisten, Syndikalisten, Bohémiens, [w:] Gelsine Asmus (red.), Berlin um 1900, Berlin: Berlinische Galerie, 1984 (niem.).
- ↑ Gottfried Heuer , Otto Gross (1877-1920) – Biographical Survey, ottogross.org [dostęp 2020-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ Gert Hekma i inni, Gay Men and the Sexual History of the Political Left, Psychology Press, 1995, s. 90–91, ISBN 978-1-56024-724-1 [dostęp 2020-03-26] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-26] (ang.).
- ↑ George Lachmann Mosse , Nationalism and Sexuality: Respectability and Abnormal Sexuality in Modern Europe, Howard Fertig, 1985 (ang.).
- ↑ Digitale Collectie – Der Eigene, IHLIA, 12 lutego 2015 [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-12] .
- ↑ Adolf Brand , Brief des schwulen Verlegers Adolf Brand, glbt-news.israel-live.de [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31] (niem.).
- ↑ Jonathan Ned Katz , Gay American History: Lesbians and Gay Men in the U.S.A., Penguin Books, 1992, s. 376–380, ISBN 978-0-452-01092-5 (ang.).
- ↑ Anarchizm wobec homoseksualności, [w:] Piotr Laskowski , Szkice z dziejów anarchizm, Muza, 2007, s. 475-478, ISBN 83-7495-004-8 .
- ↑ a b Emma Goldman , Offener Brief an den Herausgeber der Jahrbücher über Louise Michel, „Jahrbuch für sexuelle Zwischenstufen”, 1923 (niem.).
- ↑ Richard Cleminson , Male inverts and homosexuals: Sex discourse in the Anarchist Revista Blanca, [w:] Gert Hekma, Harry Oosterhuis, James D Steakley, Gay men and the sexual history of the political left, New York: Harrington Park Press, 1995, ISBN 978-1-56023-067-0 (ang.).
- ↑ Mujeres Libres (1936-1939). Una lectura feminista, Universidad de Zaragoza, 2 kwietnia 2012 [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-02] (hiszp.).
- ↑ June Fernández , Tener referentes serios de lesbianas elimina estereotipos, „El País”, Madrid, 5 grudnia 2007, ISSN 1134-6582 [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31] (hiszp.).
- ↑ Aileen O’Carroll , Mujeres Libres – Women anarchists in the Spanish Revolution, flag.blackened.net, 26 września 2015 [dostęp 2020-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-26] (ang.).
- ↑ Daniel Guérin , Aragon, victime et profiteur du tabou, „Gai Pied Hebdo”, 4 czerwca 1983 (fr.).
- ↑ Daniel Guérin , À confesse, „Sexpol”, 1, 20 stycznia 1975, s. 10–14 (fr.).
- ↑ Daniel Guérin , Etre homosexuel et révolutionnaire, „La Quinzaine littéraire”, 225, sierpień 1975, s. 9–10 (fr.).
- ↑ Daniel Guérin , Le fonds Daniel Guérin et l’histoire de la sexualité, „Journal de la BDIC”, czerwiec 2002, s. 10 .
- ↑ David Berry , For a dialectic of homosexuality and revolution, [w:] Conference „Past and Present of Radical Sexual Politics”, Amsterdam, październik 2003 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-31] (ang.).
- ↑ Frédéric Martel , Le rose et le noir. Les homosexuels en France depuis 1968, Seuil, 2000, s. 46, ISBN 978-2-7578-1055-2 (fr.).
- ↑ Paul Goodman , Being Queer, [w:] Taylor Stoehr, Crazy Hope and Finite Experience: Final Essays of Paul Goodman, Routledge, 1997, s. 103, ISBN 0-88163-266-X (ang.).
- ↑ Melissa G. Carmona , Queercore. A look inside the genre and its cultural significance, ArcGIS StoryMaps, 17 grudnia 2019 [dostęp 2020-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30] (ang.).
- ↑ Queer Mutiny Brighton, Queer Mutiny Brighton [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ Queer mutiny north, Queer mutiny north [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ Ella Fassler , This Pride, Everybody Loves Stonewall. But Can We Stomach the Queer Insurrections of Today?, Slate Magazine, 20 czerwca 2019 [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ Bianca Phillips , Radical Gay Anarchist Group Denies Billboard Destruction, Memphis Flyer [dostęp 2020-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30] (ang.).
- ↑ Queer Fist [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ Eskalera Karakola – Kasa pública transfeminista, antigua kasa okupada [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (hiszp.).
- ↑ Hugo Rennéus , „Fag Army” bakom tårtningen av Hägglund, „Sveriges Radio”, 19 sierpnia 2014 [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (szw.).
- ↑ queer • [Squat!net] [dostęp 2020-03-27] (ang.).
- ↑ Anna Lekas Miller , Is the Queer Brigade Fighting ISIS in Syria a Force for Liberation or Alienation?, The Intercept, 10 sierpnia 2017 [dostęp 2020-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-27] (ang.).
- ↑ WFA Queer, www.facebook.com [dostęp 2020-03-28] (pol.).
- ↑ Julia Właszczuk , Łania Madej ze Stop Bzdurom: Nie zgadzamy się na taką Polskę, vogue.pl, 16 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-18] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16] (pol.).
Bibliografia
- C.B. Daring i inni, Queering Anarchism, AK Press, 2012, ISBN 978-1-84935-120-1 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30].
Media użyte na tej stronie
Autor: Tomasz Molina, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baner niesiony w trakcie wrocławskiego marszu równości.
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Jsymmetry z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY 3.0
The black flag, a traditional anarchist and pirate symbol. Use it for any purposes whatsoever.
-Jonathan Spangler / en:User:jsymmetryAnarchy symbol - Basic traditional circumscribed "A" anarchy symbol based on File:Anarchy symbol neat.png