Anders Edvard Ramsay

Anders Edvard Ramsay
Ilustracja
Anders Edvard Ramsay
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

23 marca 1799
Kuopio, Finlandia

Data i miejsce śmierci

12 maja 1877
Helsinki

Przebieg służby
Lata służby

18121863

Siły zbrojne

Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego

Stanowiska

d-ca Fińskiego Batalionu Strzelców Gwardii, d-ca wojsk rosyjskich w Królestwie Polskim

Główne wojny i bitwy

Powstanie listopadowe, Powstanie styczniowe

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie) Polska Odznaka Zaszczytna za Zasługi Wojenne Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie)

Anders Edvard Ramsay (ros. Эдуард Андреевич Рамзай, Eduard Andriejewicz Ramsay, ur. 23 marca 1799 w Kuopio w Finlandii, zm. 12 maja 1877 w Helsinkach) – rosyjski oficer szwedzkiego pochodzenia, generał-adiutant od roku 1858, generał-major od 1838, członek rosyjskiej Rady Państwa i Rady Wojennej, baron od 1856 roku.

Życiorys

Do armii wstąpił w wieku 13 lat, służbę pełnił w Sankt Petersburgu. W chwili wybuchu powstania dekabrystów znalazł się wśród żołnierzy, którzy chronili wielkiego księcia Mikołaja i jego rodzinę, a potem wziął w udział w ataku na buntowników. Po wybuchu powstania listopadowego został skierowany jako dowódca Fińskiego Batalionu Strzelców Gwardii do tłumienia powstania. Brał udział w szturmie Warszawy[1].

W 1862 roku wrócił do Królestwa Polskiego w stopniu generała piechoty[1]. Od 18 lipca 1862 do 30 marca 1863 roku był dowódcą wojsk rosyjskich stacjonujących w Królestwie Polskim, a w czasie wybuchu powstania styczniowego stał na czele warszawskiego okręgu wojennego. Przyjaźnił się z margrabią Aleksandrem Wielopolskim, który później mawiał, że Ramsay „jako wojskowy był arcygłupi”[2].

Tenże jednak Ramsay, jako jedyny rosyjski wojskowy wysokiego szczebla, potraktował polskie powstanie poważnie, okólnikami z 23, 24 i 27 stycznia wydanymi nakazał koncentrację pomniejszych garnizonów na prowincji w ten sposób, by żaden garnizon nie liczył mniej niż dwa bataliony piechoty oraz odpowiednią liczbę jazdy, kozaków i dział[3], przy czym ostrzegał, że „przywrócenie porządku potrwa co najmniej parę tygodni”[4]. Tymczasem w Petersburgu obarczono go odpowiedzialnością za zaskoczenie wojsk rosyjskich w nocy z 22 stycznia i postanowiono odsunąć od dowodzenia okręgiem warszawskim. Jego następcą miał zostać generał Fiodor Berg. Ramsay rozchorował się (być może dyplomatycznie) i już nie wrócił na piastowane stanowisko[5].

Powrócił do Królestwa Polskiego w 1867 roku jako pomocnik generał-gubernatora do spraw wojskowych i inspektor wojsk piechoty[1].

Przypisy

Bibliografia

  • Ireneusz Ihnatowicz, Andrzej Biernat: Vademecum do badań nad historią XIX i XX wieku. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. ISBN 83-01-14087-9.
  • Stefan Kieniewicz: Powstanie styczniowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 83-01-03652-4.
  • Stefan Kieniewicz: Warszawa w powstaniu styczniowym. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1983. ISBN 83-214-0303-4.

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Russian Empire.svg
Central element of the Russian imperial coat of arms.
RUS Order of St. Alexander Nevsky BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Order Świętego Aleksandra Newskiego
RUS Order św. Jerzego (baretka).png
Baretka Orderu św. Jerzego
RUS Order św. Stanisława (baretka).svg
Baretka Orderu św. Stanisława.
RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.
RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
Virtuti militari(rus 1830) ribbon bar.jpg
Virtuti militari(russian award) ribbon bar
Order St. Andrew (Russia) ribbon.svg
Autor: Reliavech, Licencja: CC BY-SA 4.0
Barette de l'ordre de Saint-André (Russie impériale).
Imperial Russian Army MajGen 1917 h.png
Rank insignia of the Imperial Russian Army 1909-1917, here collar patch "Major general" .
RUS Order White Eagle BAR.png
Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie)