Anders Lassen

Anders Frederik Emil Victor Schau Lassen
Andy
major major
Data i miejsce urodzenia

22 września 1920
Kopenhaga

Data i miejsce śmierci

9 kwietnia 1945
nad jez. Comacchio

Przebieg służby
Lata służby

1940–1945

Siły zbrojne

 British Army

Jednostki

62 Commando (Small Scale Raiding Force)

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Medal za Udział w Wojnie 1940–45 (Dania) Krzyż Wiktorii (Wielka Brytania) Krzyż Wojskowy nadany trzykrotnie (Wielka Brytania) Krzyż Wojenny z Brązową Koroną 1940 (Grecja)
Gwiazda za Wojnę 1939–1945 (Wielka Brytania) Gwiazda Afryki (Wielka Brytania) Gwiazda Italii (Wielka Brytania) Medal Obrony (Wielka Brytania) Medal Wojny 1939–1945 (Wielka Brytania)

Anders Frederik Emil Victor Schau Lassen (ur. 22 września 1920 w Kopenhadze, zm. 9 kwietnia 1945 nad jez. Comacchio) – brytyjski oficer, komandos, Duńczyk, pierwszy cudzoziemiec który został odznaczony Krzyżem Wiktorii

Życiorys

Urodził się w Kopenhadze, był synem kapitana armii duńskiej Emil Victor Lassen Schau i Suzanne Maria Signe z d. Raben-Levetzau.

Po ukończeniu 18 lat rozpoczął pracę jako marynarz na statku handlowym Fiona, po czym został marynarzem na tankowcu Eleonora Maersk należącym do firmy AP Møller. Po zajęciu przez wojska niemieckie Danii, po wpłynięciu statku do portu w Południowej Afryce opuścił go i udał się do Wielkiej Brytanii.

Po złożeniu przysięgi na wierność królowi Wielkiej Brytanii, wstąpił do Armii Brytyjskiej pod koniec 1940 roku. Początkowo przydzielony do piechoty, zgłosił się na ochotnika do tworzonych oddziałów komandosów. Po przeszkoleniu walczył w szeregach Small Scale Raiding Force, a potem Special Boat Squadron (w ramach Special Air Service). Brał udział w akcjach na terenie Francji, północnej Afryki, Grecji i Włoch.

Wyróżnił w szeregu akcjach za co trzykrotnie został wyróżniony Military Cross, a dniu 9 października 1944 roku awansowany do stopnia majora. W końcowym okresie wojny uczestniczył w walkach na terenie Włoch, gdzie w dniu 9 kwietnia 1945 roku zginął w czasie walk nad jeziorem Comacchio, dowodząc grupą komandosów.

Pochowany został na cmentarzu wojennym Argenta Gap w Argenta[1].

Pośmiertnie jako pierwszy cudzoziemiec, nie będący obywatelem państwa Wspólnoty Brytyjskiej został odznaczony Krzyżem Wiktorii.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Greek War Cross 1940 3rd class ribbon.png
Autor: Cplakidas, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon of the Greek War Cross, 1940 version, 3rd class
Flag of the British Army.svg
The Army Flag (non-ceremonial): is authorized to be flown at any Army or inter-Service events of a non ceremonial nature, at Army headquarters and recruiting offices. The Army Flag is not to be flown as the principal flag denoting Army participation at any international event where the Union Flag should be flown (Ministry of Defence (1996). The Queen's Regulations for the Army 1975. Government of the United Kingdom p. 227. Retrieved on 14 November 2015.).
Deense Medaille voor Dienst in de Tweede Wereldoorlog.png
Autor: Robert Prummel, Licencja: CC BY-SA 3.0
King Christian X's Commemorative Medal for Service in the War 1940-45
Military cross w 2bars BAR.svg
Baretka brytyjskiego Military Cross nadanego trzykrotnie.
Italy Star BAR.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
UK Victoria Cross ribbon bar.svg
Baretka brytyjskiego Krzyża Wiktorii.