André Kertész

André Kertész
Kertész Andor
Ilustracja
Robert Doisneau (z lewej) i André Kertész 1975
Data i miejsce urodzenia

2 lipca 1894
Budapeszt

Data i miejsce śmierci

28 września 1985
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

fotograf, dziennikarz

André Kertész, Nowy Jork, 1982
Praca Cyrk, Budapeszt, 19 maja 1920

André Kertész (ur. 2 lipca 1894 w Budapeszcie, zm. 28 września 1985 w Nowym Jorku) – węgierski fotograf i dziennikarz. Zaliczany do dadaistów.

Życiorys

Urodził się w Budapeszcie w średnio zamożnej rodzinie Żydów. Jego ojciec Lipót Kertész, sprzedawał książki; André (nazywany „Bandi”) był drugim z trzech jego synów. Kiedy ojciec zmarł w 1908, a matka, Ernesztina z d. Hoffmann nie miała środków na utrzymanie i wychowanie synów, chłopcami w sposób ojcowski zajął się wuj, Lipót Hoffmann. Rodzina przeprowadziła się do majątku wuja w Szigetbecse w komitacie Peszt, na dunajskiej wyspie Czepel, 50 km na południe od Budapesztu. Spokojne, sielankowe tempo życia nadały kształt jego osobowości i późniejszej karierze.

Pierwszy aparat kupił w 1912. Zasłynął w swej ojczyźnie fotografiami I wojny światowej. Porzucił giełdę, gdzie pracował i pszczelarstwo, którym się także zajmował i w 1925 wyemigrował do Francji, aby podjąć naukę w jednej z paryskich szkół fotograficznych. Poznał tam i poślubił Roszę Klein (używającą nazwiska Rogi André). Małżeństwo było krótkotrwałe, wrócił na Węgry, a potem znów do Paryża, lecz już z dawną przyjaciółką i modelką wczesnych, powojennych fotografii, Erzsébet Salomon (później Elizabeth Saly), z którą już w czerwcu 1933 r. się ożenił. Razem z nią wyjechał w 1936 do USA, była także jego późniejszą modelką, był z nią do jej śmierci w 1977 r. Przeżył ją o 8 lat.

W Ameryce zrobił karierę, był cenionym fotografem. Swoje zdjęcia publikował w prestiżowych magazynach Vogue, Life, Town & Country; robił też zdjęcia dla luksusowych domów towarowych Harper’s Bazaar, Saks Fifth Avenue. Używał aparatów Leica.

Zdjęcie niewidomego cygańskiego skrzypka zrobione w 1921 w Abony prześladuje Andrzeja Stasiuka, o czym pisze w "Jadąc do Babadag".

Nagrody i upamiętnienie

Otrzymał m.in. doktorat honorowy Royal College of Art i Fine Arts Parson's School of Design, francuską Legię Honorową, pierwszą nagrodę Annual Master of Photography Award International Center of Photography.

Na jego cześć jeden z kraterów na Merkurym nazwano Kertész.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Photographers Robert Doisneau (left) and André Kertész in 1975 b.jpg
Autor: Wolfgang H. Wögerer, Wien, Licencja: CC BY 3.0
Photographers en:Robert Doisneau (left) and en:André Kertész, during a talk in Southern France, 1975. The photograph was taken during '6èmes Rencontres Internationales de la Photographie', Arles, 1975. Nikon 85mm lens.
Kertesz.jpg
Andre Kertesz in the New York Public Library, 1982.