Andreas Cellarius

Andreas Cellarius – Układ planetarny według Tychona Brahego, Harmonia Macrocosmica, 1660

Andreas Cellarius (ur. około 1596 w Neuhausen, zm. 1665 w Hoorn) – holendersko-niemiecki kartograf i geograf.

Urodził się w Neuhausen, a kształcił się w Heidelbergu. W 1625 roku w Amsterdamie poślubił Katarzynę Eltmans. Po krótkim pobycie w Hadze, rodzina przeniosła się do Hoorn. Od 1637 aż do śmierci był rektorem szkoły łacińskiej w Hoorn.

Cellarius jest autorem dzieła Harmonia Macrocosmica które zostało opublikowane w 1660 roku przez Johannesa Janssoniusa. Pierwsza część atlasu przedstawia systemy świata Klaudiusza Ptolemeusza, Mikołaja Kopernika i Tycho Brahe.

W 1652 roku Amsterdamski wydawca Gillis Jansz Valckenier wydaje dzieło Cellariusa zatytułowane Regni Poloniae, Magnique ducatus Lituaniae, dotyczące fortyfikacji w Polsce.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cellarius Harmonia Macrocosmica - Planisphaerium Braheum.jpg

Andreas Cellarius: Harmonia macrocosmica seu atlas universalis et novus, totius universi creati cosmographiam generalem, et novam exhibens. Plate 6.

PLANISPHÆRIVM BRAHEVM, Sive Structura MVNDI TOTIVS, EX HYPOTHESI TYCHONIS BRAHEI IN PLANO DELINEATA - The planisphere of Brahe, or the structure of the universe following the hypothesis of Tycho Brahe drawn in a planar view.