Andriej Bubnow

Andriej Bubnow
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 marca?/ 3 kwietnia 1884
Iwanowo-Wozniesieńsk, gubernia włodzimierska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 1938
miejsce egzekucji Kommunarka pod Moskwą, RFSRR, ZSRR

członek i sekretarz KC WKP(b), komandarm
Okres

od 1903
do 1937

Przynależność polityczna

WKP(b)

Odznaczenia
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru

Andriej Siergiejewicz Bubnow (ros. Андрей Сергеевич Бубнов) (ur. 22 marca?/ 3 kwietnia 1884 w Iwanowie-Wozniesiensku, zm. 1 sierpnia 1938 w miejscu egzekucji Kommunarka pod Moskwą[1]) – socjaldemokratyczny i komunistyczny polityk rosyjski, działacz państwowy RFSRR i ZSRR, wyższy funkcjonariusz i ideolog RKP(b) i WKP(b), komandarm Armii Czerwonej, komisarz ludowy oświaty ZSRR (1929-1937), ofiara "wielkiej czystki" w ZSRR.

Życiorys

Pochodzenie i wczesna działalność

Pochodził z rosyjskiej rodziny kupieckiej z Iwanowo-Wozniesieńska. W 1903 r. ukończył szkołę powszechną i wstąpił do bolszewickiej frakcji RSDPR. W tym samym roku został studentem Moskiewskiego Instytutu Rolniczego, z którego został relegowany za działalność rewolucyjną[2]. Podczas rewolucji roku 1905 był członkiem komitetu RSDPR(b) najpierw w rodzinnym Iwanowo-Wozniesieńsku, gdzie uczestniczył w protestach robotniczych[3], a następnie od 1907 r. w Moskwie[2]. Po upadku rewolucji i podczas I wojny światowej prowadził pracę partyjno-agitacyjną w dużych ośrodkach przemysłowych carskiej Rosji, m.in. Niżnym Nowogrodzie, Samarze i Piotrogrodzie[2]. W 1912 r. na VI konferencji partyjnej został wybrany w poczet kandydatów na członków Komitetu Centralnego[2].

Działalność podczas rewolucji 1917 r.

Do 1917 r. był trzynastokrotnie aresztowany i pięciokrotnie skazywany na więzienie[4]. Ostatecznie w lutym 1917 r. został zesłany na Syberię. Na miejsce katorgi jednak nie dojechał, ponieważ po drodze, na wieść o upadku caratu i wybuchu rewolucji lutowej został uwolniony[2]. Udał się do Moskwy, gdzie wszedł do obwodowego komitetu partii bolszewickiej[2]. Zajmował się również agitacją w Iwanowie-Wozniesieńsku i innych regionalnych ośrodkach przemysłowych. W kwietniu z jego inicjatywy, do deklaracji O stosunku do Rządu Tymczasowego wniesiono punkt żądający kontroli rad robotniczych i żołnierskich nad rządem Kiereńskiego i jego lokalnymi organami[2]. Należał do bardziej radykalnego skrzydła moskiewskich bolszewików[4].

W końcu lipca 1917 r., na VI zjeździe partyjnym[2] w Piotrogrodzie, został wybrany do Komitetu Centralnego partii bolszewickiej[5] i przeniósł się do stolicy Rosji na stałe[4]. Był przedstawicielem KC w piotrogrodzkim partyjnym komitecie miejskim[2]. Podczas tegoż zjazdu Bubnow stwierdził, iż istniejące rady robotnicze nie mają żadnej władzy i ulegają wewnętrznemu rozkładowi, partia zaś powinna przygotowywać się do decydującego starcia z rządem i przejęcia władzy[6]. Brał udział w opracowywaniu końcowych rezolucji zjazdu, w których stwierdzano, że pokojowe przejęcie władzy przez oddolnie powstałe rady jest już niemożliwe i że hasło "cała władza w ręce rad" powinno zostać zastąpione w retoryce partii hasłem "całkowitej likwidacji dyktatury kontrrewolucyjnej burżuazji"[6]. Wspólnie z Feliksem Dzierżyńskim, Wiaczesławem Mienżyńskim oraz Jakowem Swierdłowem prowadził wewnątrzpartyjne postępowanie oceniające poczynania bolszewickiej Organizacji Wojskowej i wydarzenia tzw. dni lipcowych[7].

Na wieść o buncie gen. Ławra Korniłowa, po apelu szefa Rządu Tymczasowego o „obronę rewolucji” przed nim, Bubnow domagał się na nadzwyczajnym posiedzeniu 36 piotrogrodzkich działaczy partyjnych w dniu 27 sierpnia 1917 r. przyjęcia innej taktyki, niż chciały najwyższe organy partyjne. Był przeciwny wejściu bolszewików do jakichkolwiek ciał, które miały bronić Rządu Tymczasowego przed prawicowymi oficerami wspólnie z eserowcami i mienszewikami. Twierdził, że partia powinna dążyć do kierowania aktywnością mas, nie wspierając ani Korniłowa, ani Kiereńskiego[4]. Ostatecznie jednak bolszewicy zdecydowali się wezwać oraz współorganizować robotników, żołnierzy i marynarzy do walki z Korniłowem[4].

5/18 października 1917 r. na posiedzeniu piotrogrodzkiego komitetu partyjnego wspólnie z Grigorijem Sokolnikowem oraz Ivarem Smilgą najbardziej stanowczo domagał się natychmiastowej organizacji zbrojnego powstania przeciwko Rządowi Tymczasowemu, zgodnie ze wskazaniami przesłanymi kilka dni wcześniej przez ukrywającego się Lenina[8]. Brał udział w posiedzeniu Komitetu Centralnego 10/22 października, podczas którego zdecydowano o organizacji powstania[9]. 16/29 października 1917 r. wszedł w skład piotrogrodzkiego Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego[10] i podczas zbrojnego przejęcia władzy przez bolszewików był odpowiedzialny, jako komisarz, za opanowanie dworców kolejowych w stolicy Rosji[2].

Po II Zjeździe Rad wszedł w skład Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego (WCIK) i do Ludowego Komisariatu Transportu RFSRR. Jeszcze w listopadzie 1917 r. jako komisarz linii kolejowych został skierowany na południe Rosji, by brać udział w walce z białymi Kozakami dońskimi Aleksieja Kaledina[2]. W grudniu 1917 r. był jednym z dowódców nieudanej obrony Rostowa nad Donem[11] przed wojskami Kaledina[2].

Okres wojny domowej

Wołodymyr Zatonśki, Jur Kociubinśki oraz Andriej Bubnow, Ukraina 1918 r.

W marcu 1918 na VII zjeździe RKP(b) opowiedział się przeciwko traktatowi brzeskiemu[2]. W marcu tego samego roku wszedł do marionetkowego rządu radzieckiej Ukrainy jako komisarz spraw gospodarczych. Od października 1918 r. działał w bolszewickim podziemiu w Kijowie, gdzie proklamowana została Ukraińska Republika Ludowa. Był członkiem obwodowego biura Komunistycznej Partii (bolszewików) Ukrainy[2].

W 1919 r. (podczas interwencji radzieckiej na Ukrainie) wszedł do Rady Rewolucyjno-Wojskowej nowo utworzonego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej i równocześnie do Rady Rewolucyjno-Wojskowej czerwonej 14 Armii[2]. W marcu 1919 r., a więc po zajęciu Kijowa przez Armię Czerwoną, został przewodniczącym kijowskiego gubernialnego komitetu wykonawczego i pełnił tę funkcję przez miesiąc[2]. W końcu 1919 r. wrócił do Moskwy, powracając równocześnie do pracy partyjnej w moskiewskim komitecie partyjnym, pełnił również funkcję członka Zarządu Głównego Przedsiębiorstw Tekstylnych[2]. Brał udział w tłumieniu buntu marynarzy w Kronsztadzie[2], następnie od 1921 do 1922 r. należał do Rady Rewolucyjno-Wojskowej Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego i równocześnie do tejże rady w 1 Armii Konnej[2].

Dalsza działalność w ZSRR

Od 1922 r. szef Oddziału Agitacyjno-Propagandowego KC RKP(b). W 1923 r. popierał Lwa Trockiego w konflikcie ze Stalinem, zaliczał się do wewnątrzpartyjnej opozycji, jednak wkrótce opowiedział się po stronie tego drugiego. W 1924 r. objął dzięki pomocy Stalina stanowisko szefa Zarządu Politycznego Armii Czerwonej, był też członkiem Wojskowej Rady Rewolucyjnej ZSRR oraz redaktorem naczelnym Krasnoj Zwiezdy. Jednocześnie (kwiecień-grudzień 1925) był sekretarzem KC RKP(b), a od 1924 do 1937 r. – członkiem Biura Organizacyjnego (Orgbiuro) WKP(b). Pełniąc swoją wysoką funkcję w armii, usunął z wojska znaczną liczbę komisarzy wojskowych, którzy w konflikcie Trockiego ze Stalinem popierali Trockiego[2].

W 1921 r. ogłosił pracę "Osnownyje momienty w razwitii kommunisticzeskoj partii w Rossii", zaś w 1924 r. "Osnownyje woprosy istorii RKP", jedne z pierwszych prób syntezy historii partii komunistycznej w Rosji. Prace te zgodne były z oficjalnie przyjmowaną wizją tejże historii[2].

W 1929 r. odszedł z wojska, by objąć stanowisko ludowego komisarza oświaty RFSRR. Był ponownie wybierany do Komitetu Centralnego Partii na XIII, XIV, XV, XVI i XVII zjeździe partyjnym[2].

W okresie wielkiej czystki w październiku 1937 został pozbawiony wszystkich funkcji, a następnie 17 października 1937 r. aresztowany przez NKWD pod zarzutem udział w antysowieckiej organizacji terrorystycznej[1]. W styczniu roku następnego został usunięty z KC WKP(b). 1 sierpnia 1938 wyrokiem Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR został skazany na śmierć. Rozstrzelany tego samego dnia w miejscu egzekucji Kommunarka pod Moskwą, pochowany anonimowo[1].

14 marca 1956 zrehabilitowany przez Kolegium Wojskowe SN ZSRR, a osiem dni później (22 marca), przez Komisję Kontrolną Partii (KPK) KC KPZR przywrócony pośmiertnie w szeregi partii[2].

Występował pod partyjnymi pseudonimami: "Chemik" i "Jakow" oraz literackimi: A. Głostow, S. Jagłow, A. B. i in[2].

Prace

  • Osnownyje momienty w razwitii komunisticzeskoj partii w Rossii (1921)
  • Osnownyje woprosy istorii RKP (1924)
  • WKP (monografia) (1926)
  • Autobiografia (1927)
  • O Krasnoj Armii (1958)
  • Stati i rieczi o narodnom obrazowanii (1959)

Upamiętnienie

Dom-muzeum Bubnowów w Iwanowie

Dom w Iwanowie, w którym żył Bubnow w dzieciństwie został zamieniony na muzeum, w latach 1978-2002 poświęcone wyłącznie postaci rewolucjonisty, od 2002 r. funkcjonujące jako dom-muzeum rodziny Bubnowów[12]. Popiersie Bubnowa jest częścią kompleksu pomnikowego rewolucjonistów nad Tałką w Iwanowie, w tym samym mieście znajduje się ponadto jeszcze samodzielny pomnik rewolucjonisty[3].

Ulice Bubnowa znajdują się w Niżnym Nowogrodzie[13], Astrachaniu[14], Samarze[15], do 2015 r. istniała również ulica Bubnowa w Kijowie, przemianowana w ramach dekomunizacji na Maryczanską[16].

Bibliografia

  • Bubnow Andriej Siergiejewicz. [w:] Chronos [on-line]. [dostęp 2011-08-06]. (ros.).
  • Jewgienij Żukow (red.): Sowietskaja istoriczeskaja encikłopedija. Wyd. I. T. II. Moskwa: Gosudarstwiennoje naucznoje izdatielstwo "Sowietskaja encikłopedija", 1962, s. 784-785. [dostęp 2011-08-06]. (ros.).
  • A. Rabinovitch, The Bolsheviks Come to Power. The Revolution of 1917 in Petrograd, Haymarket Books, Chicago 2017, ISBN 978-1-60846-793-8.
  • Robert Conquest: Wielki terror. Warszawa: Wydawnictwo Michał Urbański, 1997, s. 273, 487. ISBN 83-902063-9-0.

Przypisy

  1. a b c Бубнов Андрей Сергеевич
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Бубнов Андрей Сергеевич, www.hrono.ru [dostęp 2019-08-01].
  3. a b Соловьев Алексей Александрович i inni, История края. Иваново: прошлое и настоящее: Учебное пособие, 11 stycznia 2011, s. 188-189, ISBN 978-5-98482-049-3 [dostęp 2019-08-01] (ros.).
  4. a b c d e A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 135-136.
  5. A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 57.
  6. a b A. Rabinowich, The Bolsheviks Come..., s. 88-89.
  7. A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 74.
  8. A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 195-196 i 200-201.
  9. A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 203 i 206.
  10. A. Rabinowitch, The Bolsheviks Come..., s. 234.
  11. P. Kenez, Red Attack, White Resistance: Civil War in South Russia 1918, New Academia Publishing, Washington DC, ISBN 0-9744934-4-9, s. 65.
  12. Дом-музей семьи Бубновых — ИГИКМ имени Д.Г. Бурылина, igikm.ru [dostęp 2019-08-01].
  13. Бубнова улица на карте в Нижнем Новгороде., street-viewer.ru [dostęp 2019-08-01].
  14. Бубнова улица на карте Астрахань (проложить маршрут, панорамы), russiakarty.ru [dostęp 2019-08-01].
  15. Бубнова улица на карте Самара (проложить маршрут, панорамы), russiakarty.ru [dostęp 2019-08-01].
  16. Обговорення щодо перейменування вулиці Андрія Бубнова у Голосіївському районі міста Києва на вулицю Маричанську // Офіційний сайт Київської міської державної адміністрації. — 2015. — 3 серпня — 3 жовтня.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
Затонський Коцюбинський Бубнов 1918.jpg
Володимир Затонський, Юрій Коцюбинський, Андрій Бубнов: фотографія
Дом-музей Бубнова.jpg
Autor: MeAllegro, Licencja: CC BY-SA 4.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer: