Andronik II Paleolog

Andronik II Paleolog
Basileus tōn Romaiōn - Cesarz Rzymian
Ilustracja
ilustracja herbu
Cesarz bizantyński
Okresod 1282
do 1328
Dane biograficzne
DynastiaPaleologowie
Data i miejsce urodzenia25 marca 1259
Nicea
Data i miejsce śmierci13 lutego 1332
Konstantynopol
Moneta
moneta
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0

Andronik II Paleolog zwany Starszym (ur. 25 marca 1259 w Konstantynopolu; zm. 13 lutego 1332 w Konstantynopolu) – cesarz bizantyński, najstarszy syn Michała VIII Paleologa i Teodory Doukainy Watatziny, wnuczki cesarza Jana III Watatzesa. Mąż Anny Węgierskiej - córki Stefana V króla Węgier. Po śmierci Anny żonaty z Jolantą z Montferratu[1].

Kronika panowania

Życiorys

Andronik II był pobożnym intelektualistą, zręcznym dyplomatą i rozważnym administratorem na tronie bizantyńskim. Seria nieszczęść, jakie spadły na Cesarstwo za jego panowania, często wypacza ocenę dokonań tej postaci, szczególnie w zestawieniu z poprzednikiem, wojowniczym Michałem VIII, okrytym chwałą restauratora Bizancjum. Andronik nie lubił ojca, diametralnie różnił się odeń temperamentem, a na dodatek musiał stawić czoła trudnemu dziedzictwu rządów Michała. W trosce o spójność państwa natychmiast anulował unię lyońską (z 1274). Usunął patriarchę Jana Bekkosa i przywrócił na tron patriarchę Józefa. Wraz z kolejnym patriarchą Nifonem doprowadził do zakończenia konfliktu ze stronnictwem arsenitów - zwolenników patriarchy Arseniusza, obalonego przez Michała VIII.

Usiłował zahamować postępy tureckie w zaniedbanej Azji Mniejszej uciekając się do rekrutowania najemników i zabezpieczyć pozycję Bizancjum na Bałkanach poprzez przyjaźń z Serbią (1299). Realizację pierwszego zadania okupił ruiną finansową i spustoszeniem państwa przez Katalończyków, a drugiego – tragicznym losem swej pięcioletniej córeczki Symonidy oddanej za żonę brutalnemu Stefanowi Urošowi II Milutinowi (1282-1321) i utratą północnej Macedonii na rzecz Serbów.

W trakcie jego rządów doszło do dalszego upadku gospodarczego państwa. Andronik II dewaluował monetę i podwyższał podatki by ratować skarb Cesarstwa. Z oszczędności zmniejszył armię i zrezygnował z utrzymywania floty, co okazało się dużym błędem strategicznym.

Bizancjum uległo w tych latach dalszej feudalizacji i decentralizacji, a niemal cała Anatolia padła łupem Osmanów, którzy w 1326 roku zdobyli Bursę. Fatalny okres rządów Andronika zakończyła abdykacja w wyniku przegranej z wnukiem i imiennikiem, Andronikiem III (1328-1341), kolejnej wojny domowej, która pogłębiła rozkład Cesarstwa[2].

Mimo klęsk politycznych Cesarstwo przeżywało rozwój kultury i nauki. W otoczeniu Andronika II znajdowali się pisarz Teodor Metochita, uczony Nicefor Chumnos, historycy Jerzy Pachymeres oraz Nicefor Gregoras[3].

Z Anną Węgierską miał dwóch synów:

Natomiast z Jolantą z Montferratu doczekał się trójki dzieci:

Małżeństwo z Jolantą z Montferratu nie należało do udanych, a sama Jolanta za stosunek do męża i wtrącanie się do polityki była krytykowana przez bizantyjskich historyków.[3]

Przypisy

  1. Paleologowie, seria: "Dynastie świata", Warszawa 2011, s. 14.
  2. Wielka Historia Świata - Późne średniowiecze. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Krzysztofa Baczkowskiego. T. 5. Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 125. ISBN 83-85719-89-X.
  3. a b M.J. Leszka, Andronik II, [w:] Paleologowie, seria: "Dynastie świata", Warszawa 2011, s. 26 - 29.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Andronikos II Palaiologos.jpg
Andronikos II Palaiologos, Byzantine emperor (1282-1328)
Device of the Palaiologos Dynasty.svg
Autor: Tom Lemmens, Licencja: CC BY-SA 3.0
The double-headed eagle with the sympilema (dynastic cypher) of the Palaiologoi in the center. The double-headed eagle motif was used as the emblem of the Eastern Roman Empire (Byzantine Empire) during the 14th and 15th centuries, when ruled by the Palaiologos Dynasty.
Tornese Andronicus II Palaelologus 1901.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0

Andronicus II Palaeologus. 1282-1328. BI Tornese (0.64 gm, 11h). Constantinople mint. Sole reign, 1282-1295.

ΑΝΔΡΟΝΚΟ (downwards to left) ΔΕCΠΟ (downwards to right), Andronicus standing facing, holding cross-sceptre and akakia, crowned by manus Dei
+KOMNHNOC O ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟ, cross pattée with four pellets in quarters.
DOC V 554; Bendall 94A; SB 2327.
Double-headed eagle of the Greek Orthodox Church.svg
coat of arms of the Palaiologos dynasty, the last rulers of the Byzantine Empire.