Andrzej Śliwiński (wojewoda)

Andrzej Śliwiński
Data i miejsce urodzenia

8 lutego 1926
Gosławice

Data i miejsce śmierci

4 marca 2007
Poznań

Zawód, zajęcie

urzędnik państwowy, działacz łowiecki

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Złoty Medal Zasługi Łowieckiej Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Andrzej Śliwiński (ur. 8 lutego 1926 w Gosławicach, obecnie dzielnica Konina, zm. 4 marca 2007 w Poznaniu) – polski samorządowiec, pierwszy wojewoda pilski, honorowy obywatel miasta Piły, wybrany w plebiscycie „Tygodnika Nowego” pilaninem XX wieku.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Witolda Śliwińskiego, pracownika gosławickiej cukrowni i Janiny z Dąbrowskich. Ukończył studia na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[1]. Po studiach pracował m.in. w PSS „Społem”, Poznańskich Zakładach Zielarskich i Wojewódzkiej Radzie Łowieckiej. Następnie zajmował następujące stanowiska w administracji państwowej:

  • 1960–1966 – przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szamotułach
  • 1966–1970 – przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego w Poznaniu
  • 1970–1973 – 1. zastępca przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu
  • 1973–1975 – 1. wicewojewoda poznański

1 czerwca 1975 został mianowany wojewodą nowo utworzonego województwa pilskiego. Okres jego rządów określany jest mianem „pilskiego przyspieszenia”. Piła w tym czasie przeobraziła się w nowoczesne miasto. Dzięki jego staraniom do miasta zaczęły napływać wielkie sumy pieniędzy z funduszy centralnych, przeznaczone na inwestycje. Wybudowano wtedy główne arterie komunikacyjne (al. Poznańska z wiaduktem, al. Powstańców Wielkopolskich, al. Wojska Polskiego, obwodnica). Powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych, a ludność Piły w latach 1975–1980 wzrosła o 50%.

Z jego inicjatywy powstały: hotel „Rodło”, restauracja „Młyn”, centrum strzeleckie „Tarcza”, stadion miejski, kryta pływalnia „Wodnik”, Zalew Koszycki, przychodnia specjalistyczna, a także 10 przedszkoli. Za jego rządów rozpoczęto budowę szpitala wojewódzkiego i wytyczono lokalizację pod budowę nowego kościoła NMP Wspomożenia Wiernych. Na wniosek bp. Wilhelma Pluty, zwierzchnika diecezji gorzowskiej, wojewoda Śliwiński w zamian za przekazanie miastu Pile nieruchomości na której zachowały się ruiny zabytkowego kościoła św. Janów wraz z budynkiem plebanii, przekazał znacznie większą działkę pod budowę kościoła pw. NMP Wspomożenia wiernych na Osiedlu Górnym. Ruiny najcenniejszego zabytku Piły – gotyckiego kościoła św. Janów – zostały rozebrane i na tym miejscu powstał hotel Rodło, obecnie Gromada.

Andrzej Śliwiński był również zapalonym myśliwym i prezesem Wojewódzkiego Związku Łowieckiego w Pile. Dzięki budowie sieci zajazdów za jego rządów województwo stało się regionem turystyczno-myśliwskim. Założyciel i wieloletni prezes koła łowieckiego „Diana” w Poznaniu. Obejmował także stanowiska sekretarza, zastępcy przewodniczącego oraz prezesa WRŁ w Poznaniu, prezesa tymczasowej WRŁ w Zielonej Górze i presesa WRŁ w Pile. Odznaczony „Złomem”, Srebrnym i Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Łowiectwa Wielkopolskiego”[2].

28 listopada 1980 w związku z oskarżeniem o kłusownictwo został odsunięty od władzy i mimo późniejszego uniewinnienia nie powrócił na stanowisko wojewody. Polski Związek Łowiecki, nigdy nie pozbawił go jednak członkostwa. 13 grudnia 1981 został internowany[3] i spędził kilka miesięcy w poznańskim więzieniu.

3 marca 2000 decyzją prezydenta Piły Zbigniewa Kosmatki został uhonorowany wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły w uznaniu zasług w rozwoju administracyjnym, urbanistycznym i ekonomicznym oraz wszechstronnej działalności organizatorskiej, która uczyniła Piłę miastem nowoczesnym i przyjaznym ludziom[4]. Otrzymał wtedy także Medal Stanisława Staszica. Na przełomie 2000 i 2001 w plebiscycie „Tygodnika Nowego” został wybrany Pilaninem XX wieku. 28 lutego 2001 Rada Miejska Piły uchwałą nr XXXVII/341/01 nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), brązowym, srebrnym i złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”(1967,1973,1975), odznakami honorowymi za zasługi dla miast Szamotuł (1963) i Poznania (1973), powiatu Nowy Tomyśl (1974) i województw poznańskiego (1966), gorzowskiego (1977) i pilskiego (1978), a także odznakami „Zasłużony Działacz Kultury” (1963), „Zasłużony Pracownik Rady Narodowej” (1970), „Zasłużony dla budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych” (1974), „Zasłużony Działacz FJN” (1974) oraz medalami i odznakami za zasługi dla stowarzyszeń ZBoWiD (1978), PCK (1976), ZHP (1978)[5].

Zmarł 3 marca 2007 roku po długiej chorobie. Pochowano go na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (pole 11-C-4-18)[6].

Grób Andrzeja Śliwińskiego na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu

Andrzej Śliwiński w kulturze popularnej

Odwołanie do jego postaci znalazło się w piosence „Piła tango” zespołu Strachy na Lachy, pochodzącej z albumu pod tym samym tytułem:

(...) W czasach gdy nad Piłą jeszcze latały samoloty
Wojewoda Śliwiński kazał pomalować płoty
Potem wszystkie płoty w Pile miały kolor zieleni
Rogaczem na wieżowcu Piła witała jeleni (...)[7]

Przypisy

  1. https://www.polska1918-89.pl/pdf/partyjni-dygnitarze-w-odosobnieniu,2121.pdf Partyjni dygnitarze w odosobnieniu, pamięć.pl str. 55
  2. Barbara Butkiewicz i inni, Wielka Księga Łowców Polskich, 2004, ISBN 83-919078-0-5.
  3. Wykaz byłych przywódców PRL internowanych w czasie stanu wojennego, www.polskaludowa.com [dostęp 2017-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2008-05-11] (ang.).
  4. PIŁA - System Informacji Miasta, pila.pl [dostęp 2021-05-21] [zarchiwizowane z adresu 2007-06-24] (pol.).
  5. Śliwiński Andrzej Wiesław, www.tmmp.pila.pl [dostęp 2020-12-28].
  6. Andrzej Śliwiński – miejsce pochówku na Junikowie w Poznaniu.
  7. Tekst piosenki „Piła tango”.

Media użyte na tej stronie

POL Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".
POL Złoty Medal Za Zasługi dla Łowiectwa BAR.png
Baretka Złotego Medalu "Za Zasługi dla Łowiectwa"
POL Srebrny Medal Za Zasługi dla Łowiectwa BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Za Zasługi dla Łowiectwa"
Zasłużony Działacz Kultury.jpg
Autor: Ὄνειροι, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zasłużony Działacz Kultury – odznaka
Grób Andrzeja Śliwińskiego.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Andrzeja Śliwińskiego na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu
POL Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
POL Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".