Andrzej Bonasewicz

Andrzej Bonasewicz
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

24 września 1930
Wilno

Data i miejsce śmierci

21 stycznia 2016
Warszawa

Doktor habilitowany
Specjalność: geografia ekonomiczna, geografia regionalna
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Polska Akademia Nauk
Status

członek Komitetu Badań nad Migracjami

Nauczyciel akademicki
uczelnia

Uniwersytet Warszawski; Wydział Geografii i Studiów Regionalnych; Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej

Okres zatrudn.

1951–2010

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Andrzej Bonasewicz (ur. 24 września 1930 w Wilnie, zm. 21 stycznia 2016 w Warszawie[1]) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys

Studia na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął w 1949 i pracował tam w latach 1951–2010, związany z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych. W latach 1990–1996 był prodziekanem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW ds. studenckich, a w 1997–2000 – kierownikiem Zakładu Geografii Regionalnej.

Zajmował się geografią ekonomiczną i regionalną, zwłaszcza Ameryki Łacińskiej, zwiedził prawie wszystkie kraje tego regionu. Wykładał także na uniwersytetach w Wenezueli i Meksyku.

Był członkiem Komitetu Badań nad Migracjami przy I Wydziale Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Warszawskiego Komitetu Olimpiady Geograficznej, a także członkiem Europejskiej Rady Badań Społecznych Ameryki Łacińskiej (Consejo Europeo Investigationes de America Latina – CEISAL). Jeden z pionierów polskiej weksylologii, był członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Popularyzator wiedzy z zakresu nauk geograficznych, od 1970 był ekspertem w teleturnieju „Wielka gra” w Telewizji Polskiej. Autor artykułów w czasopismach specjalistycznych i popularnonaukowych, m.in. „Miscellanea geographica”, „Actas latinoamericanas de Varsovia”, „Geografia w Szkole”, „Poznaj Świat” i „Kontynenty”.

Syn Wiktora i Janiny[1]. Pochowany na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b REJESTR SPADKOWY PL: wynik wyszukiwania, rejestry-notarialne.pl [dostęp 2022-01-29].
  2. Janusz Kapuściak, Marek Haława (red.), Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom I. A–G, Warszawa: Ośrodek Przetwarzania Informacji, 1998, s. 146, ISBN 83-905295-5-6.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie