Andrzej Kunachowicz

Andrzej Kunachowicz
Ilustracja
pułkownik dyplomowany kawalerii pułkownik dyplomowany kawalerii
Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1895
Radocza

Data i miejsce śmierci

8 listopada 1980
Kraków

Przebieg służby
Lata służby

1914–1945

Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie

Formacja

Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie

Jednostki

2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich
14 Pułk Ułanów Jazłowieckich
20 Pułk Ułanów

Stanowiska

dowódca dywizjonu,
dowódca szwadronu,
dowódca pułku

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna polsko-ukraińska,
wojna polsko-bolszewicka,
kampania wrześniowa

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości Krzyż Walecznych (1920-1941, trzykrotnie) Złoty Krzyż Zasługi Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości Medal Srebrny za Długoletnią Służbę Medal Waleczności (Austro-Węgry)
Podpułkownik Andrzej Kunachowicz
Andrzej Kunachowicz na swojej kasztance we Lwowie, 1934
Prezydent RP Ignacy Mościcki i ppłk Andrzej Kunachowicz. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, Warszawa, 7 czerwca 1933

Andrzej Paweł Kunachowicz (ur. 16 listopada 1895 w Radoczy, zm. 8 listopada 1980 w Krakowie) – pułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej, dowódca 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w latach 1931–1936 oraz 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w latach 1936–1939.

W 1914 roku, jako osiemnastolatni chłopak, wstąpił do formujących się Legionów Polskich, z którymi przeszedł szlak bojowy w Karpatach Wschodnich, na Bukowinie i na Wołyniu. Został internowany, a następnie wysłany na front włoski w szeregach armii Austro-Węgier. W 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. Jako żołnierz 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich brał udział w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej z Ukraińcami i bolszewicką Rosją. Po zawarciu pokoju pozostał w wojsku, zdobywając z czasem kolejne awanse jako oficer. W 1931 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej.

Po awansowaniu na podpułkownika objął w 1931 roku dowództwo 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich we Lwowie. W 1936 roku objął dowództwo 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie. Wkrótce potem awansował na pułkownika. W czasie kampanii wrześniowej, stojąc na czele 20. Pułku Ułanów, brał udział w starciach z Niemcami w okolicach Łodzi. Raniony w klatkę piersiową, dostał się do niewoli i resztę wojny spędził w Oflagu Woldenberg. Po wyzwoleniu nie wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Podjął pracę w organizacjach cywilnych, działał na rzecz upamiętnienia i podtrzymania więzi z dawnymi towarzyszami broni.

Życiorys

Pochodzenie i wczesne lata

Urodził się 16 listopada 1895 roku w Radoczy[1] jako syn Stanisława Kunachowicza i Heleny z domu Suskiej[2]. Miał młodsze rodzeństwo: Wiktora, Marię, Zofię, Stanisławę, Kazimierę, Jerzego oraz Irenę.

Jego babka, Helena z Kadłubowskich Kunachowiczowa, była cioteczną wnuczką generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego, przywódcy powstania listopadowego[3]. Jego ciotką była Elżbieta z Kunachowiczów Vetulani, zaś jego braćmi ciotecznymi: Zygmunt, Tadeusz i Adam Vetulani.

Był wychowany „w duchu patriotycznym”[4]. W wieku czternastu lat wstąpił do drużyn harcerskich związanych z „Sokołem”[1].

I wojna światowa – służba w Legionach i wojsku austro-węgierskim

W sierpniu 1914 roku, jako osiemnastolatek, wyruszył wraz z młodszym bratem Wiktorem z dworu rodzinnego w Biskupicach Melsztyńskich do Krakowa, gdzie wstąpił do formujących się Legionów Polskich[2]. W 2 szwadronie ułanów walczył w Karpatach Wschodnich i na Bukowinie[2], w bitwach pod Rarańczą i pod Rokitną. Po przeniesieniu w październiku 1915 roku II Brygady na Wołyń walczył w 2 Pułku Ułanów Legionowych[5]. W 1916 roku ukończył kurs szkoły podchorążych kawalerii i później awansował na chorążego[5].

W lutym 1918 roku został wraz z innymi oficerami internowany przez armię austriacką w związku ze zbrojnym protestem legionistów po podpisaniu układu w Brześciu Litewskim, oraz w związku z przebiciem się II Brygady Karpackiej przez front do formacji polskich tworzonych w Rosji. Został zdegradowany, wcielony do armii austriackiej i wysłany do kadr przyfrontowych pułków kawalerii w północnych Włoszech. Znalazł się w okolicach Udine, w kadrach 6. Pułku Ułanów, skąd został skierowany do oficerskiej szkoły kawalerii w Stockerau pod Wiedniem. Zorganizował i przeprowadził wyprowadzenie w zwartym szyku 2 listopada 1918 polskich słuchaczy ze szkoły i ich powrót pociągiem do Krakowa[4][6].

W walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej

Po powrocie do kraju uczestniczył w formowaniu na terenie Krakowa 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich[6], wstępując do Wojska Polskiego. Został awansowany na podporucznika[5] i jako dowódca półszwadronu został skierowany na front ukraiński do działań w obronie Lwowa i Galicji Wschodniej[2], z zadaniem obrony Medyki i zabezpieczenia transportów kolejowych idących na wschód[6]. Następnie został przeniesiony do dyspozycji 3 Dywizji Piechoty Legionów i prowadził walki z Ukraińcami oraz działania patrolowe. W tym czasie miał pod swoim dowództwem wieloletniego towarzysza broni i przyjaciela, podporucznika Klemensa Rudnickiego. Kampanię ukraińską zakończył nad Zbruczem w lipcu 1919[6].

Po powrocie do 2 Pułku Szwoleżerów, stacjonującego na Górnym Śląsku, objął dowództwo szwadronu karabinów maszynowych[6]. W styczniu 1920 roku wyruszył z pułkiem zajmować Pomorze. Z Kościerzyny został skierowany na kurs dowódców szadronów technicznych w Warszawie[6]. W czasie trwania kursu został awansowany na porucznika[6]. Następnie powórcił na front wschodni, do 2 Pułku Szwoleżerów. Wraz z tym pułkiem walczył w wojnie z bolszewikami przeciwko 1 armii konnej Budionnego, stając na czele 4. szwadronu[6], m.in. w szarży pod Klekotowem[7][8][9]. W sierpniu 1920 został awansowany na rotmistrza[7]. W bitwie o Korosteń 9 października dowodził II dywizjonem szoleżerów rokitniańskich[7].

W czasie pokoju – dowódca 14 i 20 pułku ułanów

Po zakończeniu działań wojennych kontynuował służbę w 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Został skierowany do Szkoły Kawalerii w Grudziądzu, na kurs dowódców szwadronów. Po jego ukończeniu objął dowództo części pułku stacjonującej w Bochni[7], gdzie miał pod swoją komendą rotmistrzów Klemensa Rudnickiego i Henryka Dobrzańskiego[4], i gdzie dowodził szkołą podoficerów zawodowych V Brygady Jazdy[7].

W 1924 roku uczestniczył w kursie oficerów sztabowych w Rembertowie[10]. Po jego ukończeniu został przeniesiony z Bochni do dowództwa pułku w Bielsku[10]. Pełnił obowiązki dowódcy pułku, potem kwatermistrza i dowódcy szwadronu[10]. Po dyslokacji Szwoleżerów z Bielska do Starogardu na Pomorzu w 1926 roku objął dowództwo szwadronu zapasowego w Toruniu i awansował na majora[10][a]. W styczniu 1928 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie[2][4][10].

W latach 1929–1931 odbył studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie[b], w czasie których został awansowany do stopnia podpułkownika[13]. W 1931 roku, po ukończeniu studiów, został mianowany dowódcą 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich we Lwowie[2]. Miał być „tym wyróżnieniem mocno zaskoczony”[13]. W 1933 roku zorganizował uroczystości piętnastolecia istnienia 14 Pułku Ułanów[11][c]. Organizował też karnawałowe bale kawaleryjskie – w 1934 roku w salach Hotelu Krakowskiego we Lwowie[14].

W trakcie jego stacjonowania we Lwowie niezidentyfikowana osoba oddała do okna jego mieszkania strzał z broni małokalibrowej[13]. Sprawców nie wykryto[13]. Podejrzenia kierowano w stronę ukraińskich nacjonalistów[13].

W styczniu 1936 roku objął dowództwo 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie[2][15][d]. Na stopień pułkownika został mianowany ze starszeństwem z 19 marca 1937 i 3. lokatą w korpusie oficerów kawalerii[17].

II wojna światowa – klęska wrześniowa i pobyt w oflagu

Po odebraniu 27 sierpnia 1939 rozkazu mobilizacyjnego wyruszył na czele 20 Pułku Ułanów na wojnę z Niemcami. Przez Lwów, Równo, Siedlce, Warszawę i Łódź dotarł do Karsznicy, gdzie nad Wartą jego pułk rozpoczął działania bojowe, wchodząc w skład Kresowej Brygady Kawalerii[16]. 7 września Andrzej Kunachowicz objął dowodzenie Kresową Brygadą Kawalerii[16].

11 września 1939, w trakcie działań bojowych w rejonie poligonu Raducz, został ciężko raniony w klatkę piersiową[2][18][e]. Pomocy udzielił mu natychmiast lekarz pułkowy, kapitan Kazimierz Gnatowski[18][16], po czym pułkownik Kunachowicz został przewieziony taczanką do dworu Ciechomskich w miejscowości Lisna[16]. Później dochodził do zdrowia w szpitalu w Łodzi, dokąd przenieśli go Niemcy[4][16]. Na mocy rozkazu dowódcy Armii „Warszawa”, generała Juliusza Rómmla z 28 września 1939 Andrzej Kunachowicz otrzymał za udział w wojnie obronnej Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari[20]. Ponadto zostało oddanych do jego dyspozycji dziesięć Krzyży Srebrnych tego orderu dla najbardziej zasłużonych żołnierzy 20 Pułku Ułanów[20].

Andrzej Kunachowicz planował ucieczkę ze szpitala, ale był na nią zbyt słaby fizycznie[16]. W grudniu 1939 został wywieziony jako jeniec do obozów kolejno w Norymberdze, Laufen, Braunschweig, a następnie do Oflagu Woldenberg[2], gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjnej organizacji oficerów[4][21]. Tam doczekał wyzwolenia przez wojska sowieckie pod koniec stycznia 1945 roku[22].

Lata powojenne

Po powrocie do ojczyzny zamieszkał w Krakowie. Nie wstąpił do formującego się Ludowego Wojska Polskiego[23]. Podjął pracę w Państwowym Urzędzie Repatriacyjnym, a następnie w innych instytucjach cywilnych[23]. Przez kilka lat prowadził gospodarstwo rolne swojej matki w Biskupicach Melsztyńskich[23].

Utrzymywał kontakty z dawnymi towarzyszami broni. Spotykał się w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie z byłymi żołnierzami 20 Pułku Ułanów[20]. Utrzymywał kontakt korespondencyjny z zamieszkałym w USA adiutantem pułku, Stanisławem Błaszczakiem[20]. Współorganizował coroczne, świąteczne spotkania byłych legionistów w Krakowie, z udziałem kardynała Karola Wojtyły[24]. Odbył wizytę w Londynie, gdzie odwiedził m.in. tamtejsze Koło Ułanów Jazłowieckich[23].

Ostatnie lata życia spędził wraz z rodziną w Krakowie. Wygłaszał dla młodzieży prelekcje o walkach młodych Polaków o niepodległość Polski, po latach zaborów[24]. W 1979 roku w Kiełpinie wziął udział w odsłonięciu pomnika upamiętniającego Ułanów Jazłowieckich poległych we wrześniu 1939 roku, w zwycięskiej szarży pod Wólką Węglową, i innych bitwach kampanii wrześniowej[25]. Podpisał też akt erekcyjny tego pomnika[25].

Zmarł 8 listopada 1980 roku w Krakowie[2]. Został pochowany 14 listopada 1980 w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim[4], w części wojskowej cmentarza. W czasie uroczystości przemawiał Józef Herzog[4].

Awanse

Na podstawie materiału źródłowego[26].

Ordery i odznaczenia

Rodzina

W 1922 roku w Drogini[7] poślubił Helenę Janotę-Bzowską (1897–1970), córkę Kazimierza Janoty-Bzowskiego i Wandy z domu Romer[31][32]. Przyszłą małżonkę poznał przez swojego dowódcę z czasów legionowych, ppłk. Jana Dunin-Brzezińskiego[7], właściciela majątku Osieczany. Ojciec Heleny Janoty-Bzowskiej był właścicielem sąsiedniego majątku[7][g].

Andrzej i Helena Kunachowiczowie mieli dzieci: Teresę (ur. 1925), po mężu Skarżyńską, oraz Krzysztofa (1927–2022)[32], inżyniera, pracownika Instytutu Lotnictwa, zastępcę głównego konstruktora do spraw awioniki i systemów elektrycznych przy konstrukcji samolotu PZL I-22 Iryda[33][34], który wspominał, że to ojciec zaszczepił u niego zainteresowanie lotnictwem w dzieciństwie[11].

Synem Krzysztofa Kunachowicza, a wnukiem Andrzeja Kunachowicza, jest radca prawny i przewodnik wysokogórski, Paweł Kunachowicz[35].

Spuścizna i pamięć

Fragmenty opisu polskiej szarży pod Klekotowem w czasie wojny polsko-bolszewickiej autorstwa Andrzeja Kunachowicza, zawarte w książce Ostatnia kampania konna. Działania Jazdy Polskiej przeciw Armii Konnej Budiennego w 1920 roku były odczytywane na antenie Radia Wolna Europa w okresie PRL, w rocznice walk z bolszewikami[7], „ku uciesze rodziny i zainteresowaniu odpowiednich służb”[7].

W 2011 roku, staraniem jego syna Krzysztofa Kunachowicza, została wydana książka Trzy wojny w siodle. Wspomnienia z lat 1914–1939 legionisty, rotmistrza Szwoleżerów, dowódcy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 20. Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego, zawierająca wspomnienia Andrzeja Kunachowicza[4].

Uwagi

  1. W Toruniu zaprzyjaźnił się z majorem Tadeuszem Praussem, pilotem wojskowym, który udzielał mu w późniejszych latach prywatnych lekcji latania[11].
  2. Z tego okresu został uwieczniony przez innego uczestnika kursu, majora Albina Habinę, w książeczce Kurs bohaterów w karykaturze (1932)[10][12].
  3. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda lwowski Władysław Belina-Prażmowski, inspektor armii generał Juliusz Rómmel, byli dowódcy pułku: generałowie Konstanty Plisowski i Marian Przewłocki, pułkownik Konstanty Przeździecki oraz pułkownicy Władysław Anders i Tadeusz Komorowski. Pułkownik Andrzej Kunachowicz doprowadził wówczas do wzniesienia pomnika upamiętniającego poległych żołnierzy pułku oraz stoczone bitwy[11].
  4. Zamieszkał w Rzeszowie przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego 1[16].
  5. Według informacji, które relacjonowała w dzienniku z tego orkesu jego szwagierka Maria Bzowska, miał mieć przestrzelone płuco[19].
  6. Nadany przez Dowódcę Kresowej Brygady Kawalerii gen. Mariana Przewłockiego.
  7. Jak wspominał Krzysztof Kunachowicz: „Konkury ojca były trudniejsze od woltyżerki ułańskiej, ale zakończyły się pozytywnie, jak wspominał po zdaniu egzaminu z gry w brydża”[7].

Przypisy

  1. a b Kunachowicz 2011 ↓, s. 182.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Płk dypl. Andrzej Kunachowicz. Stowarzyszenie Rodzina 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, kwiecień 2016. [dostęp 2020-07-27].
  3. Helena z Kadłubowskich Kunachowiczowa: Dziennik z lat 1856–1860. W: Kapitan i dwie Panny. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1980.
  4. a b c d e f g h i Kazimierz Dudzik: Z Biskupic Melsztyńskich do Legionów po wolną Polskę. zakliczyninfo.pl, 21 stycznia 2019. [dostęp 2020-07-28].
  5. a b c Kunachowicz 2011 ↓, s. 183.
  6. a b c d e f g h Kunachowicz 2011 ↓, s. 184.
  7. a b c d e f g h i j k Kunachowicz 2011 ↓, s. 185.
  8. Andrzej Kunachowicz. Szarża 2. pułku szwoleżerów Rokitniańskich pod Klekotowem 3.VIII.1920 r. „Przegląd Kawaleryjski”. XI. Drugie półrocze, s. 304–308, 1934. 
  9. Kornel Krzeczunowicz: Ostatnia kampania konna. Działania Jazdy Polskiej przeciw Armii Konnej Budiennego w 1920 roku. Londyn: Wydawnictwo Veritas, 1971.
  10. a b c d e f Kunachowicz 2011 ↓, s. 186.
  11. a b c d Kunachowicz 2011 ↓, s. 189.
  12. Albin Habina: Kurs bohaterów w karykaturze. Warszawa: 1932.
  13. a b c d e Kunachowicz 2011 ↓, s. 188.
  14. Kunachowicz 2011 ↓, s. 196.
  15. Kunachowicz 2011 ↓, s. 198.
  16. a b c d e f g Kunachowicz 2011 ↓, s. 199.
  17. Rybka i Stepan 2003 ↓, s. 375.
  18. a b Kunachowicz 2011 ↓, s. 176.
  19. Maria Bzowska: Pamiętnik z okresu II Wojny Światowej (1939–1945). Muzeum Nadwiślański Park Etnograficznyw Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, 2016, s. 20.
  20. a b c d Kunachowicz 2011 ↓, s. 205.
  21. Kunachowicz 2011 ↓, s. 200.
  22. Kunachowicz 2011 ↓, s. 201.
  23. a b c d Kunachowicz 2011 ↓, s. 202.
  24. a b Kunachowicz 2011 ↓, s. 206.
  25. a b Kunachowicz 2011 ↓, s. 204.
  26. Kunachowicz 2011 ↓.
  27. M.P. z 1939 r. nr 218, poz. 296.
  28. M.P. z 1939 r. nr 45, poz. 76.
  29. Kunachowicz 2011 ↓, s. 157.
  30. Kunachowicz Andrzej Paweł. W: Janusz Cisek, Ewa Kozłowska, Łukasz Wieczorek: Słownik Legionistów Polskich 1914–1918. Kraków, Warszawa, Zalesie Górne: Oficyna Wydawnicza Volumen, Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego, 2017.
  31. Krzysztof Kunachowicz: Bzowski Janota- Kazimierz. W: Ziemianie Polscy XX wieku. Słownik biograficzny. Warszawa: Wydawnictwo DiG, 2016.
  32. a b Drzewo genealogiczne Rodu Janotów Bzowskich – linia drogińska (przedstawia potomków rodu urodzonych do 1945 roku). mnpe.pl. [dostęp 2020-07-27].
  33. Hanna Kunachowicz: Krzysiek – pilot poduszkowca. Moja konkurentka Iryda. Krzysztof Kunachowicz we wspomnieniach Hanny Kunachowicz. nakolannik.pl. [dostęp 2020-07-28].
  34. Samolot szkolny dla armii - trzech kandydatów, wstępne kryteria. dlapilota.pl, 11 września 2010. [dostęp 2020-07-28].
  35. Kunachowicz 2011 ↓, s. 195.

Bibliografia

  • Andrzej Kunachowicz: Trzy wojny w siodle. Wspomnienia z lat 1914–1939 legionisty, rotmistrza Szwoleżerów, dowódcy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich i 20. Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Warszawa: Wydawnictwo ZP, 2011.
  • Dzieje Ułanów Jazłowieckich. Londyn: Koło Ułanów Jazłowieckich. Odnowa, 1988. ISBN 0-903705-63-X.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935–1939. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, 2003. ISBN 83-7188-691-8.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
AUT KuK Kriegsbande BAR.svg
Baretka: Wstążka Wojenna (Kriegsbande) dla odznaczeń austro-węgierskich (m.in.: Militär-Verdienstkreuz; Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis); Franz-Joseph-Orden; Tapferkeitsmedaille).
Andrzej Kunachowicz na swojej kasztance.jpg
Andrzej Kunachowicz na swojej kasztance we Lwowie.
Andrzej Kunachowicz NAC.jpg
Podpułkownik.dyplomowany Wojska Polskiego, Andrzej Kunachowicz.
PL Epolet plk.svg
Naramiennik pułkownika Wojska Polskiego (1919-39).
Prezydent Ignacy Mościcki i ppłk Andrzej Kunachowicz.jpg
Prezydent RP Ignacy Mościcki i ppłk Andrzej Kunachowicz. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Warszawie 7 czerwca 1933. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji. Sygnatura: 1-A-1391
Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Orzełek legionowy.svg
Orzełek legionowy
Andrzej Kunachowicz.jpg
Autor: archiwa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Andrzej Kunachowicz