Andrzej Porawski

Andrzej Porawski
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1951
Poznań

Zawód, zajęcie

technolog, urzędnik samorządowy

Alma Mater

Akademia Rolnicza w Poznaniu

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

Andrzej Stanisław Porawski (ur. 1 marca 1951 w Poznaniu) – polski działacz samorządowy związany z Poznaniem i technolog, długoletni dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Życiorys

Z zawodu technolog drewna, ukończył studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1974–1983 był zatrudniony jako asystent w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu, od 1984 do 1990 pracował w poznańskim oddziale Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej[1].

W 1980 został członkiem „Solidarności”, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, wchodził w skład prezydium Ogólnopolskiej Komisji Porozumiewawczej Nauki[1]. W okresie stanu wojennego w grudniu 1982 zatrzymany i oskarżony o działalność w nielegalnym związku o nazwie Tymczasowy Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”[2]. Ostatecznie postępowanie karne zostało w sierpniu 1983 umorzone na mocy amnestii[3].

W grudniu 1982 w trakcie stanu wojennego został zatrzymany i oskarżony o działalność w Tymczasowym Zarządzie Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Postępowanie karne umorzono w sierpniu 1983 na mocy amnestii[4].

W 1989 był zastępcą szefa sztabu wyborczego miejskiego Komitetu Obywatelskiego, następnie dyrektorem biura posłów i senatorów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w Poznaniu. Pełnił funkcję przewodniczącego KO w województwie poznańskim[4]. W latach 1990–1998 i 2002–2006 sprawował mandat radnego Poznania I, II i IV kadencji, pomiędzy nimi (1998–2002) zasiadał w sejmiku wielkopolskim I kadencji. Był członkiem zarządu miasta (w okresie I kadencji) i wiceprzewodniczącym rady miejskiej (w okresie II kadencji)[1]. Był związany z Partią Chrześcijańskich Demokratów[5] oraz AWS, w 2002 kandydował na radnego Poznania z listy Platformy Obywatelskiej[6].

W 1991 objął stanowisko dyrektora Biura Związku Miast Polskich, a w 1999 równocześnie sekretarza strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Powoływany w skład m.in. Rady Statystyki, Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, rady naukowej Instytutu Rozwoju Miast[1] i Kapituły Orderu Odrodzenia Polski[7].

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

POL Odznaka Hon za Zaslugi dla Samorz Terytorial BAR.svg
Baretka: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.