Anna Beata Chodorowska

Anna Beata Chodorowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia2 stycznia 1925
Lublin
Data i miejsce śmierci22 sierpnia 1995
Świnoujście
Narodowośćpolska
Dziedzina sztukipoezja
Odznaczenia
Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Anna Beata Chodorowska (ur. 2 stycznia 1925 w Lublinie, zm. 22 sierpnia 1995 w Świnoujściu) − polska poetka, autorka opowiadań, artykułów i recenzji, działaczka kulturalno-oświatowa, popularyzatorka literatury. Członek Związku Literatów Polskich. Twórczyni i współzałożycielka Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu. Założycielka i wieloletnia przewodnicząca Klubu Literackiego Na Wyspie w Świnoujściu.

Rys biograficzny

Najmłodsze lata spędziła w Krakowie. Studiowała malarstwo i tkactwo w Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, a następnie w Poznaniu. W roku 1959 przeniosła się do Świnoujścia, gdzie pełniła funkcję kierownika Powiatowego Domu Kultury. W latach późniejszych pracowała jako bibliotekarz, a także spełniała się zawodowo w wielu placówkach kulturalno-oświatowych. Z zaangażowaniem zajmowała się działalnością mającą na celu popularyzację literatury i sztuki. W dziedzinie poezji zadebiutowała w roku 1961 wierszem "Mgła" w Tygodniku Morskim. W roku 1963 otrzymała Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego za działalność społeczno-kulturalną. W roku 1966 wzięła czynny udział w tworzeniu I Ogólnopolskiego Przeglądu Studenckich Teatrów Piosenki i Kabaretów w Świnoujściu, będącego fundamentem festiwalu - dzisiaj szeroko znanego pod nazwą Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA. Dziełem jej życia był Klub Literacki NA WYSPIE, który założyła w roku 1967 i któremu przewodniczyła przez wiele lat. Klub wciąż istnieje.

Twórczość

w 1961 roku zadebiutowała wierszem pt."Mgła" w "Tygodniku Morskim". Od tego czasu publikowała wiersze i opowiadania w radio, czasopismach kulturalnych i w prasie, a także w wielu almanachach szczecińskich i ogólnopolskich. Kilka jej wierszy znalazło się także w almanachu "Gaismas pilna pilseta" ("Miasto pełne światła"), wydanym w 1979 w Rydze. Była również autorką artykułów i recenzji, które zamieszczano w prasie miejscowej. Spod jej pióra wyszło wiele tomików poezji i opowiadań. Ostatni tom poezji zatytułowany "Boso po ściernisku" złożony do druku w Wydawnictwie Glob, a później także w wydawnictwie Biblioteki Wojewódzkiej w Szczecinie do dziś nie doczekał się realizacji. Dwie najważniejsze pozycje prozatorskie to powieści: "Rzeka bez źródeł" i "Kinga". Za pierwszą z nich autorka otrzymała nagrodę w Szczecińskim Konkursie Literackim. Opowiadanie pt."Kinga", zawierające wątki biograficzne, do dziś pozostała w rękopisie i czeka na wydanie. Anna Beata Chodorowska była laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinach: kultury, literatury i oświaty. Za działalność społeczno-kulturalną otrzymała w roku 1963 Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego. Za swoją pracę została uhonorowana wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Świnoujście.

Poezja

  • 1973 "Słony wiatr" - wydany przez Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Wolińskiej
  • 1975 "Ikebana" - Wydawnictwo Morskie, Szczecin
  • 1985 "Znaczone chabrem" - Wydawnictwo Glob, Szczecin, ​ISBN 83-7007-044-2
  • 1986 "Kosz Kleopatry" - Wydawnictwo Morskie, Szczecin, ​ISBN 83-215-9196-5
  • tom przygotowany do druku pt."Boso po ściernisku"

Proza

  • 1985 "Rzeka bez źródeł"
  • opowiadanie biograficzne w rękopisie pt."Kinga"

Nagrody literackie

  • 1972 - II nagroda w konkursie literackim Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Wolińskiej za wiersz pt."Sieci"
  • 1985 - nagroda w konkursie "Głosu Szczecińskiego" - "Twórcy nauki i kultury na czterdziestolecie polskiego Szczecina"

za powieść pt."Rzeka bez źródeł"

Zaszczyty i odznaczenia

Kamień pamiątkowy

Miejsca w Świnoujściu związane z Anną Beatą Chodorowską

  • Kamień pamiątkowy poświęcony jej pamięci, który stanął u zbiegu ulic Chopina i Narutowicza staraniem członków Klubu Literackiego Na Wyspie.
  • Imię Anny Beaty Chodorowskiej nadano ulicy w Świnoujściu (do 2017 ul. Leona Kruczkowskiego)[1].

Przypisy

  1. Ulica Kruczkowskiego ma nowego patrona. W: scie24.pl [on-line]. [dostęp 2018-04-09].

Bibliografia

  • Poeci pomorscy, Almanach II, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1964, s.53-56, s.323 (wybór tekstów Jerzy Kwiatkowski)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego BAR.png
Baretka Odznaki 1000-lecia Państwa Polskiego
Świnoujście-kamien pamiatkowy AB Chodorkowska.jpg
Kamień pamiątkowy poświęcony poetce AB Chodorkowskiej.