Anna Katarzyna Sanguszko

Anna Katarzyna Radziwiłłowa
Ilustracja
Anna Katarzyna Radziwiłłowa z Sanguszków

Pogoń Litewska
Rodzina

Sanguszkowie herbu Pogoń Litewska

Data i miejsce urodzenia

23 września 1676
Raków

Data i miejsce śmierci

23 grudnia 1746
Biała Podlaska

Ojciec

Hieronim Sanguszko

Matka

Konstancja Sapieha

Mąż

Karol Stanisław Radziwiłł

Dzieci

Mikołaj Krzysztof Radziwiłł
Michał Kazimierz Radziwiłł
Hieronim Florian Radziwiłł
Katarzyna Barbara Radziwiłł
Konstancja Franciszka Radziwiłł
Tekla Róża Radziwiłł
Karolina Teresa Radziwiłł

Anna Katarzyna z Sanguszków Radziwiłłowa (ur. 23 września 1676, zm. 23 grudnia 1746 w Białej[1]), kanclerzyna wielka litewska, starosta człuchowski w latach 1719-1743[2].

Córka Hieronima Sanguszki i Konstancji z Sapiehów, siostra Kazimierza Antoniego i Pawła Karola.

Dnia 6 marca 1692 poślubiła w Wilnie Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza wielkiego litewskiego w Wilnie. Ich małżeństwo miało utwierdzić stosunki ówczesnego podkanclerza z dworem. Matka Hieronima Floriana i Michała Kazimierza zwanego Rybeńko. Znana była z despotycznego charakteru, winiona jest za dziwactwa Hieronima Floriana Radziwiłła, który znajdował się pod jej silnym wpływem. Znana jest też jako współtwórczyni olbrzymiej fortuny jej potomków. Prowadziła ożywiona działalność gospodarczą w swoich posiadłościach, zakładała manufaktury: huty szkła i szlifiernie w Nalibokach i Urzeczu, produkcję sukna w Białej i Słucku. W 1732 doprowadziła do rezygnacji Sapiehów z ich pretensji do dóbr neuburskich pozostałych w spadku po Ludwice Karolinie Radziwiłł.

Popiersie Anny Katarzyny Radziwiłłowej znajduje się na bramie zamku w Białej Podlaskiej – zbudowanego w stylu rokokowym po śmierci jej męża. Widnieje tam z odsłoniętym biustem, jako cesarzowa Sarmatów, bogini wojny totalnej.

Bibliografia

Przypisy

Media użyte na tej stronie