Antônio Rodrigo Nogueira

Antônio Rodrigo Nogueira
Ilustracja
Pseudonim

Minotauro, Big Nog

Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1976
Vitória da Conquista

Obywatelstwo

Brazylia

Wzrost

190 cm

Masa ciała

108 kg

Styl walki

brazylijskie jiu-jitsu, boks

Klub

Black House

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

45

Zwycięstwa

34

Przez nokauty

3

Przez poddania

21

Przez decyzje

10

Porażki

10

Remisy

1

Nieodbyte

1

Antônio Rodrigo Nogueira (ur. 2 czerwca 1976 w Vitória da Conquista) – brazylijski zawodnik BJJ i mieszanych sztuk walki w latach 1999-2015, były mistrz PRIDE FC i tymczasowy mistrz UFC w wadze ciężkiej. Członek Galerii Sław tej drugiej.

Nie należy go mylić z jego bratem bliźniakiem Antônio Rogério Nogueirą, który również jest zawodnikiem MMA (w wadze półciężkiej).

Wypadek

W wieku niespełna 10 lat uległ poważnemu wypadkowi, gdy potrącił go, a następnie przejechał po nim samochód ciężarowy. W jego wyniku Nogueira doznał złamania obu nóg, kilku żeber oraz zagrażających życiu rozległych obrażeń narządów wewnętrznych. Przez 11 miesięcy był hospitalizowany oraz przeszedł szereg operacji, w trakcie których musiano usunąć mu część wątroby i jedno żebro. Mimo to powrócił do pełni zdrowia[1].

Kariera sportowa

W wieku 4 lat rozpoczął trenować judo, a od 14. roku życia również boks. Gdy miał 18 lat podjął treningi brazylijskiego jiu-jitsu (BJJ), zdobywając później w tej dyscyplinie medale mistrzostw kraju, Ameryk i świata[1].

Mieszane sztuki walki

W 1999 roku, po wywalczeniu 3. miejsca na mistrzostwach świata w BJJ w kategorii absolutnej, rozpoczął starty w mieszanych sztukach walki. Dwie pierwsze walki stoczył w USA, obie wygrywając przez poddanie. Przez następnych 7 lat jego kariera była jednak związana z Japonią. Zadebiutował tam w październiku 1999 roku, gdy wystartował w turnieju organizacji RINGS pod nazwą King of Kings 1999 Tournament. Doszedł w nim do finału, pokonując po drodze trzech rywali. Zmierzył się w nim 26 lutego 2000 roku w Tokio z amerykańskim zapaśnikiem Danem Hendersonem. Nogueira przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów, doznając pierwszej porażki w karierze MMA.

Na przełomie 2000 i 2001 roku wziął udział w kolejnej edycji turnieju King of Kings. Tym razem go wygrał, w finale pokonując Holendra Valentijna Overeema przez duszenie trójkątne rękami. Był to ostatni występ Nogueiry w RINGS, bowiem wkrótce potem podpisał kontrakt z konkurencyjną organizacją Pride Fighting Championships.

PRIDE FC

W swoich dwóch pierwszych walkach pokonał przez duszenie trójkątne nogami Gary’ego Goodridge'a i Marka Colemana, dzięki czemu otrzymał szansę walki o nowo ustanowione mistrzostwo organizacji w wadze ciężkiej. Zmierzył się o nie 3 listopada 2001 roku, podczas gali PRIDE 17 w Tokio z Amerykaninem Heathem Herringiem. Nogueira wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów, zostając pierwszym mistrzem PRIDE FC w wadze ciężkiej. Przez następne 1,5 roku był niepokonany w 5 walkach, wygrywając przed czasem przez techniki parterowe m.in. z Bobem Sappem, Semmym Schiltem i Danem Hendersonem.

16 marca 2003 roku podczas PRIDE 25 w Jokohamie bronił mistrzostwa przeciwko Fiodorowi Jemieljanience. Nogueira był faworytem, jednak to pretendent wyraźnie przeważał w trakcie całej walki, również w uważanym za domenę Brazylijczyka parterze. Ostatecznie Rosjanin wygrał przez jednogłośną decyzję, zdobywając tytuł[2].

5 miesięcy po utracie mistrzostwa Nogueira zmierzył się z debiutującym w PRIDE Ricco Rodriguezem (byłym mistrzem UFC). Amerykanin zdołał trzykrotnie obalić Brazylijczyka i przez większą część walki utrzymywał dominującą pozycję w parterze, mimo to sędziowie przyznali jednogłośnie zwycięstwo Nogueirze. Werdykt ten wzbudził znaczne kontrowersje, więc PRIDE FC wydało oficjalne oświadczenie tłumaczące decyzję sędziów. Wyjaśniono w nim, że kryteria punktowania przyjęte przez organizację premiują zawodnika, który dąży do zakończenia walki przed czasem i z racji tego, że Nogueira wykonał wiele prób poddania przeciwnika, to jemu przyznano zwycięstwo[3].

Z powodu kontuzji Jemieljanienki, która wykluczyła go na dłuższy czas ze startów, władze PRIDE FC postanowiły zorganizować walkę o tymczasowe mistrzostwo w wadze ciężkiej (9 listopada 2003, PRIDE Final Conflict 2003). Zestawiono w niej dwóch głównych pretendentów − Nogueirę i Mirko "Cro Copa" Filipovicia. Chorwat wygrał pierwszą rundę, dominując w stójce (niemal równo z gongiem kończącym starcie doprowadził do nokdaunu rywala kopnięciem okrężnym w głowę), jednak w drugiej Brazylijczyk odwrócił losy pojedynku, gdy zdołał uzyskać szybkie obalenie i zakończyć walkę za pomocą dźwigni na staw łokciowy[1].

W 2004 roku wystartował w turnieju PRIDE Heavyweight Grand Prix, skupiającym najlepszych zawodników PRIDE w wadze ciężkiej. Pokonał w nim kolejno Hirotakę Yokiego, Heatha Herringa oraz Siergieja Charitonowa. W finale starł się po raz drugi w karierze z Jemieljanienką, a stawką było zunifikowane mistrzostwo w wadze ciężkiej. Jednak walkę, po przypadkowym zderzeniu głowami, w wyniku którego Rosjanin doznał rozcięcia na czole, przerwano i uznano za nieodbytą. Powtórzono ją 31 grudnia 2004 roku na gali Shockwave 2004 w Saitamie. Podobnie jak w 2003 roku, wygrał Jemieljanienko przez jednogłośną decyzję sędziów[2].

W 2005 roku Nogueira wystąpił tylko raz, gdy pokonał przez techniczny nokaut debiutującego w PRIDE polskiego judokę Pawła Nastulę. W następnym roku wziął udział w 16-osobowym turnieju PRIDE Openweight Grand Prix. Dotarł jedynie do półfinału, przegrywając w nim we wrześniu po zaciętym boju przez niejednogłośną decyzję z Joshem Barnettem. W grudniu, podczas Shockwave 2006 doszło pomiędzy nimi do rewanżu. Tym razem wygrał Nogueira przez jednogłośną decyzję[4]. Była to jego ostatnia walka w PRIDE.

UFC

W 2007 roku podpisał kontrakt z amerykańską organizacją Ultimate Fighting Championship. Zadebiutował w lipcu, podczas gali UFC 73, gdy po raz trzeci wygrał z Heathem Herringiem. Następnie został wyznaczony do walki o tymczasowe mistrzostwo UFC w wadze ciężkiej (pod nieobecność skonfliktowanego z władzami organizacji mistrza Randy’ego Couture’a). Odbyła się ona 2 lutego 2008 roku w Las Vegas (UFC 81), a jego przeciwnikiem był były dwukrotny mistrz UFC, Tim Sylvia. Cięższy o ponad 10 kg Amerykanin był w pierwszej rundzie bliski wygranej przez nokaut, jednak ostatecznie uległ Nogueirze w trzeciej, gdy ten zmusił go do poddania się za pomocą duszenia gilotynowego. Brazylijczyk został tym samym pierwszym zawodnikiem MMA w historii, który zdobył mistrzostwo dwóch najważniejszych organizacji − PRIDE FC oraz UFC[5].

Tuż po walce z Sylvią Nogueira wyraził chęć zmierzenia się z Couture’em w pojedynku unifikacyjnym, jednak uniemożliwił to przedłużający się spór prawny Amerykanina z UFC. W grudniu Brazylijczyk bronił więc tymczasowego tytułu przeciwko Frankowi Mirowi. Przegrał przez TKO w drugiej rundzie, odnosząc pierwszą porażkę przed czasem w swojej karierze.

W następnych dwóch latach, trapiony kontuzjami, wystąpił jedynie dwukrotnie. W 2009 roku pokonał przez jednogłośną decyzję Randy’ego Couture’a (który wcześniej stracił tytuł na rzecz Brocka Lesnara), a w 2010 roku przegrał przez nokaut z przyszłym mistrzem Cainem Velasquezem. Po tej porażce poddał się serii zabiegów i operacji (więzadła krzyżowego i obydwu stawów biodrowych), które wyłączyły go z treningów i startów do połowy 2011 roku[6]. Powrócił w sierpniu, aby wystąpić podczas gali UFC 134 w Rio de Janeiro (po raz pierwszy w swojej 12-letniej karierze MMA walczył w ojczystym kraju). Znokautował wtedy w pierwszej rundzie uznawanego za faworyta Brendana Schauba[7].

10 grudnia 2011 roku, na gali UFC 140 zmierzył się w rewanżu z Frankiem Mirem. Mimo szybkiego nokdaunu Amerykanina, zdołał on chwilę później przechwycić w parterze prawe ramię Nogueiry i założyć kimurę. Brazylijczyk zwlekał z odklepaniem i w rezultacie doznał skomplikowanego złamania kości ramiennej. 6 dni później przeszedł operację, w trakcie której kość złączono tytanową płytą i 16 śrubami[8]. Do rywalizacji miał powrócić w planowanej na lipiec 2012 roku walce z Cheickiem Kongo, jednak przedłużająca się rehabilitacja po złamaniu ramienia wykluczyła jego udział w tym pojedynku. Do oktagonu powrócił 13 października na gali UFC 153, a przeciwnikiem jego był Amerykanin Dave Herman którego poddał dźwignią na staw łokciowy w 2. rundzie. Zwycięstwo Nogueiry zostało nagrodzone bonusem finansowym za "poddanie wieczoru".

Po zwycięstwie nad Hermanem zanotował trzy dotkliwe porażki kolejno z Fabrício Werdumem, Royem Nelsonem i Stefanem Struve. Miesiąc po przegranym pojedynku z tym ostatnim poinformował o zakończeniu swojej bogatej kariery zawodniczej[9].

Osiągnięcia[10]

Mieszane sztuki walki:

  • 2000: Mistrz World Extreme Fighting w wadze superciężkiej
  • 2001: Fighting Network Rings – 1. miejsce w turnieju King of Kings
  • Pride Fighting Championships:
    • 2001–2003: Mistrz PRIDE wagi ciężkiej
    • 2003: Tymczasowy mistrz PRIDE wagi ciężkiej
    • 2004: PRIDE Heavyweight Grand Prix – finalista turnieju
    • 2006: PRIDE Heavyweight Grand Prix – półfinalista turnieju
  • Ultimate Fighting Championship:

Submission grappling:

  • Brazylijska Federacja Brazylijskiego Jiu-Jitsu (CBJJ):
    • 1996: Mistrzostwa Brazylii – 1. miejsce w kat. absolutnej (niebieskie pasy)
    • 1997: Mistrzostwa Brazylii – 3. miejsce w kat. superciężkiej (purpurowe pasy)
    • 1997: Mistrzostwa Świata – 2. miejsce w kat. superciężkiej (purpurowe pasy)
    • 1998: Mistrzostwa Brazylii – 1. miejsce w kat. superciężkiej (purpurowe pasy)
    • 1999: Mistrzostwa Panamerykańskie – 1. miejsce w kat. superciężkiej (brązowe pasy)
    • 1999: Mistrzostwa Panamerykańskie – 1. miejsce w kat. absolutnej (brązowe pasy)
    • 1999: Mistrzostwa Świata – 3. miejsce w kat. absolutnej (czarne pasy)

Przypisy

  1. a b c Thomas Gerbasi: "Minotauro" Nogueira's Championship Heart (ang.). 28 czerwca 2007. [dostęp 2011-02-21].
  2. a b Justin Faux: Ten Times Three: The 10 Greatest MMA Trilogies (ang.). bleacherreport.com, 24 czerwca 2010. [dostęp 2011-02-24].
  3. A JUDGE'S EXPLANATION OF NUGUEIRA VS RODRIGUEZ (ang.). pridefc.com, 4 września 2003. [dostęp 2011-02-24].
  4. Jason Nowe: PRIDE Open-Weight Grand Prix Champion Crowned (ang.). sherdog.com, 10 września 2006. [dostęp 2011-02-20].
  5. Mike Sloan: Nogueira Becomes First to Hold UFC, PRIDE Belts (ang.). sherdog.com, 2 lutego 2008. [dostęp 2011-02-22].
  6. Ken Pishna: Second Hip Surgery Near, Rodrigo Nogueira Hoping for UFC Rio Return (ang.). mmaweekly.com, 20 stycznia 2011. [dostęp 2011-05-12].
  7. Mike Whitman: After Shocking Schaub at UFC 134, Nogueira Teases Return to Japan (ang.). sherdog.com, 27 sierpnia 2011. [dostęp 2011-08-28].
  8. Nogueira gets 16 screws, titanium plate (ang.). mixedmartialarts.com, 20 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-22].
  9. Antonio Rodrigo Nogueira announces retirement, named UFC Brazil ambassador | MMAjunkie, mmajunkie.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  10. Minotauro Nogueira – Official UFC® Fighter Profile, ufc.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  11. UFC announces Antonio Rodrigo Nogueira as newest member of UFC Hall of Fame (ang.). mmajunkie.com, 14.05.2016.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.