Ant-Man (film)

Ant-Man
Ilustracja
Logo filmu
Gatunekfantastyka naukowa
akcja
heist
komedia
Rok produkcji2015
Data premiery29 czerwca 2015
17 lipca 2015 (Polska)
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
ReżyseriaPeyton Reed
ScenariuszEdgar Wright
Joe Cornish
Adam McKay
Paul Rudd
Główne rolePaul Rudd
Evangeline Lilly
Corey Stoll
Bobby Cannavale
Michael Peña
Tip „T.I.” Harris
Anthony Mackie
Wood Harris
Judy Greer
David Dastmalchian
Michael Douglas
MuzykaChristophe Beck
ZdjęciaRussell Carpenter
ScenografiaShepherd Frankel
KostiumySammy Sheldon Differ
MontażDan Lebental
Colby Parker Jr.
ProdukcjaKevin Feige
WytwórniaMarvel Studios
Walt Disney Pictures
DystrybucjaWalt Disney Studios Motion Pictures
Budżet130 000 000 USD
Przychody brutto519 445 163 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Ant-Man

Ant-Manamerykański fantastycznonaukowy heist film na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiedzialny jest Peyton Reed, a za scenariusz Edgar Wright, Joe Cornish, Adam McKay i Paul Rudd. W głównych rolach występują: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Corey Stoll, Bobby Cannavale, Michael Peña, Tip „T.I.” Harris, Anthony Mackie, Wood Harris, Judy Greer, David Dastmalchian i Michael Douglas.

Główny bohater filmu, złodziej Scott Lang musi się pogodzić z nową rolą superbohatera, który posiada niezwykłą umiejętność zmniejszania rozmiaru z jednoczesnym zwiększaniem swojej siły. Wraz ze swoim mentorem, dr. Hankiem Pymem, chronią tajemnice i stawiają czoła zagrożeniom[1].

Produkcja kończy II Fazę Marvel Cinematic Universe i jest dwunastym filmem franczyzy. Jego kontynuacja Ant-Man i Osa miała premierę w 2018 roku.

Światowa premiera odbyła się 29 czerwca 2015 roku, w Hollywood, polska zaś 17 lipca 2015 roku. Film zarobił prawie 520 milionów dolarów przy budżecie 130 milionów.

Streszczenie fabuły

W 1989 roku, naukowiec Hank Pym odchodzi z T.A.R.C.Z.Y., kiedy dowiaduje się, że organizacja ta próbowała odtworzyć jego technologię zmniejszania „Ant-Man”. Wierząc, że technologia ta jest niebezpieczna, postanawia strzec jej tajemnicy, tak długo, jak żyje. Współcześnie, jego córka Hope Van Dyne i protegowany Darren Cross zmusili go do ustąpienia z własnej firmy, Pym Technologies. Cross jest bliski odtworzenia technologii zmniejszania pod nazwą „Yellowjacket”, czym zaniepokojona jest Van Dyne.

Po wyjściu z więzienia, złodziej Scott Lang, wprowadza się do swojego kolegi z celi, Luisa. Podczas niezapowiedzianej wizyty u swojej córki Cassie zostaje upomniany przez swoją byłą żonę Maggie i jej narzeczonego, detektywa policji, Jamesa Paxtona o alimenty. Z powodu karalności, Langowi jest ciężko utrzymać legalną pracę, dlatego zgadza się na skok z ekipą Luisa. Lang włamuje się do domu, łamiąc jego zabezpieczenia, ale znajduje tam tylko coś co uznaje za stary kombinezon motocyklowy i zabiera go do domu. Po założeniu kombinezonu, Lang przypadkowo się kurczy do rozmiarów owada. Przerażony tym doświadczeniem, zwraca garnitur, ale w drodze powrotnej zostaje zatrzymany przez policję. Pym, który jest właścicielem tego domu, odwiedza Langa w więzieniu, przemyca kombinezon, aby pomóc mu uciec.

Figura przedstawiająca filmowego Ant-Mana

W domu Pyma, okazuje się, że ten zmanipulował nieświadomego Louisa, aby Lang wziął udział w kradzieży kombinezonu i stał się nowym Ant-Manem. Pym chce, aby wykradł on technologię Crossa. Pomimo napiętych stosunków z ojcem, Hope Van Dyne pomaga Langowi posługiwać się kombinezonem i komunikować z mrówkami. Lang zostaje wysłany do siedziby Avengers, aby wykraść niezbędne urządzenie, gdzie przychodzi mu walczyć z Samem Wilsonem. Van Dyne, która ma żal do ojca za śmierć matki, Janet Van Dyne, dowiaduje się od ojca, że matka zniknęła w świecie subatomowych kwantów, kiedy powstrzymywała pocisk radziecki jako Wasp. Pym ostrzega Langa, że może go spotkać podobny los, kiedy zepsuje regulator w kombinezonie.

Cross organizuje uroczyste pokazanie technologii „Yellowjacket” w siedzibie firmy. Lang, wraz Luisem, jego kolegami i rojem latających mrówek włamuje się do budynku w trakcie wydarzenia, sabotuje serwery firmy i zakłada ładunki wybuchowe. Kiedy próbuje wykraść Yellowjacket, zostaje złapany razem Pymem i Van Dyne przez Crossa. Cross zamierzał sprzedać swój kombinezon oraz kombinezon Ant-Mana Hydrze, którą reprezentuje były agent T.A.R.C.Z.Y., Mitchell Carson. Langowi udaje się uwolnić i razem z Van Dyne obezwładniają agentów Hydry. Carsonowi udaje się uciec z cząsteczkami technologii niezbędnej do zmniejszania. Kiedy Scott opuszcza budynek, zostaje on wysadzony.

Cross zakłada kombinezon Yellowjacket i walczy z Langiem. Cross bierze za zakładnika Cassie. Lang psuje regulator i kurczy się do rozmiarów subatomowych. Dostaje się do wewnątrz kombinezonu Crossa, psując jego kombinezon spowodował ciągłe zmniejszanie się i ostatecznie zniknięcie Crossa. Langowi udaje się odwrócić skutki i powrócić do makroskopowego świata. W uznaniu za bohaterstwo Langa, Paxton poręcza za niego, aby nie trafił ponownie do więzienia. Pym po powrocie Langa ze świata kwantowego, zastanawia się czy jego żona nadal żyje. Lang spotyka się z Luisem, który mówi mu, że szuka go Wilson.

W scenie w trakcie napisów, Pym pokazuje Van Dyne nowy kombinezon Wasp i oferuje go jej.

W scenie po napisach Wilson, Steve Rogers odnajdują Bucky’ego Barnesa. Z powodów nieporozumień nie mogą się skontaktować ze Starkiem, wtedy Wilson mówi, że zna kogoś, kto może im pomóc[2].

Obsada

PostaćAktor / aktorkaPolski dubbing
Scott Lang / Ant-ManPaul Rudd[3]Piotr Adamczyk[4]
Były inżynier w VistaCorp i kryminalista, który po wyjściu z więzienia staje się posiadaczem kombinezonu, który pozwala mu się zmniejszyć do rozmiarów owada. Jest byłym mężem Maggie, z którą ma córkę Cassie.
Hope Van DyneEvangeline Lilly[5]Aneta Todorczuk-Perchuć[4]
Córka Hanka Pyma i Janet Van Dyne, członek zarządu Pym Technologies, pomogła Crossowi przejąć firmę.
Darren Cross / YellowjacketCorey Stoll[6]Szymon Bobrowski[4]
Były protegowany Pyma, który przejął firmę swojego mentora, Pym Technologies i stworzył podobną technologię zmniejszania się, którą nazwał „Yellowjacket”.
James PaxtonBobby Cannavale[7]Przemysław Sadowski[4]
Detektyw policji San Francisco i narzeczony Maggie.
LuisMichael Peña[7]Antoni Pawlicki[4]
Drobny kryminalista, kolega Langa z celi i członek jego ekipy.
DaveTip „T.I.” Harris[8]Wojciech Żołądkowicz[9]
Członek ekipy Langa, kierowca.
Sam Wilson / FalconAnthony Mackie[10]Mateusz Damięcki[4]
Avenger, weteran sił powietrznych, który został przeszkolony do walki w powietrzu przy użyciu specjalnych skrzydeł.
GaleWood Harris[8]Jakub Wieczorek[9]
Oficer policji San Francisco i partner Paxtona.
Maggie LangJudy Greer[8]Anna Gajewska[9]
Była żona Langa, matka Cassie i narzeczona Paxtona.
KurtDavid Dastmalchian[8]Karol Wróblewski[9]
Członek ekipy Langa, haker komputerowy pochodzący ze wschodniej Europy.
Hank PymMichael Douglas[11]Olgierd Łukaszewicz[4]
Były agent T.A.R.C.Z.Y., entomolog i fizyk, który został Ant-Manem w 1963 roku po odkryciu cząstek elementarnych, które pozwoliły na zmniejszanie się. Został mentorem Langa, który przejął jego rolę Ant-Mana.
Paul Rudd
(Scott Lang /
Ant-Man)
Evangeline Lilly
(Hope Van Dyne)
Corey Stoll
(Darren Cross / Yellowjacket)
Bobby Cannavale
(James Paxton)
Michael Peña
(Luis)
Tip „T.I.” Harris
(Dave)
Anthony Mackie
(Sam Wilson / Falcon)
Judy Greer
(Maggie Lang)
Michael Douglas
(Hank Pym)

Swoje role z poprzednich produkcji powtórzyli: Hayley Atwell jako Peggy Carter i John Slattery jako Howard Stark[12][13]. W filmie występują również: Abby Ryder Fortson jako Cassie, córka Langa i Maggie; Gregg Turkington jako Dale, manager Baskin-Robbins oraz Martin Donovan jako Mitchell Carson, były agent T.A.R.C.Z.Y. współpracujący z Hydrą[13][14][15]. W roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako barman i Hayley Lovitt jako Janet Van Dyne / Osa, żona Pyma i matka Hope oraz w scenie po napisach Chris Evans jako Steve Rogers / Kapitan Ameryka i Sebastian Stan jako Bucky Barnes / Zimowy Żołnierz[16][17][18].

Produkcja

Rozwój projektu

Obsada i reżyser filmu podczas San Diego Comic-Conu 2014

Pierwsze plany filmu pojawiły się w latach osiemdziesiątych, kiedy Stan Lee, twórca tej postaci, przedstawił pomysł New World Entertainment. W związku z tym, że Walt Disney Pictures rozwijało film oparty na podobnej koncepcji, Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki, produkcja Ant-Mana nie doszła do skutku[19].

W 2003 roku Edgar Wright i Joe Cornish przygotowali zarys fabuły filmu dla Artisan Entertainment, które było właścicielem praw do adaptacji postaci w tym czasie[20]. W kwietniu 2006 roku wytwórnia Marvel Studios zatrudniła Wrighta, by kierował projektem[21]. Przez następne lata scenariusz był wielokrotnie zmieniany[22].

W październiku 2012 roku Marvel i Disney zapowiedziały premierę filmu na 6 listopada w 2015 roku[23]. W styczniu Kevin Feige ogłosił, że film będzie należał do III Fazy Marvel Cinematic Universe[24]. Zdjęcia do filmu zostały zaplanowane na 2014 rok[25], a kompletowanie obsady na końcówkę 2013 roku[26]. We wrześniu 2013 roku data premiery filmu została przeniesiona na 31 lipca 2015 roku[27]. W grudniu 2013 roku podano, że zdjęcia do filmu odbędą się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych oraz ponownie przesunięto datę premiery na 17 lipca 2015 roku[28].

23 maja 2014 roku Marvel i Wright wspólnie ogłosili, że Wright odchodzi od pracy przy projekcie ze względu na „różnice w wizji filmu”[29]. Natomiast 7 czerwca Marvel ogłosił, że reżyserem filmu będzie Peyton Reed, a poprawkami do scenariusza zajmie się Adam McKay[30].

Podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014 roku, Feige ogłosił, że film jednak będzie kończyć II Fazę MCU, a nie jak wcześniej planowano, rozpoczynać III Fazę[31]. W kwietniu 2015 roku poinformowano, że nad scenariuszem pracowali Edgar Wright, Joe Cornish, Adam McKay i Paul Rudd[32][33].

Casting

W grudniu 2013 roku ogłoszono, że tytułowego bohatera zagra Paul Rudd, natomiast w styczniu 2014 roku ogłoszono, że Rudd zagra Scotta Langa, a Michael Douglas – Hanka Pyma[34][35]. W lipcu 2014 roku potwierdzono udział Evangeline Lilly i Coreya Stolla[6]. W sierpniu 2014 roku poinformowano, że do obsady dołączyli Michael Peña, Bobby Cannavale, Abby Ryder Fortson, Judy Greer, David Dastmalchian, Gregg Turkington, Wood Harris i Tip „T.I.” Harris oraz John Slattery, który powtórzy swoją rolę Howarda Starka z wcześniejszych filmów[36]. W październiku 2014 roku do obsady dołączył Martin Donovan w nieznanej roli[13]. W marcu 2015 roku Hayley Atwell poinformowała, że powtórzy swoją rolę Peggy Carter, z poprzednich produkcji uniwersum[12]. Na początku lipca 2015 roku ujawniono, że w filmie wystąpi Anthony Mackie jako Sam Wilson[10].

Zdjęcia i postprodukcja

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 18 sierpnia 2014 roku w San Francisco, a pod koniec września zostały przeniesione do studia w Atlancie[37][38]. Zakończyły się one w grudniu 2014 roku[39]. W sierpniu 2014 roku poinformowano, że za zdjęcia odpowiadać będzie Russell Carpenter, za montaż Dan Lebental i Colby Parker Jr., za scenografię Shepherd Frankel, za kostiumy Sammy Sheldon Differ, a za efekty specjalne Jake Morrison i Dan Sudik[36]. 25 czerwca 2015 roku, Reed ogłosił w mediach społecznościowych, że produkcja filmu została zakończona[40]. Kevin Feige wyjawił, że scena po napisach jest materiałem filmowym z kolejnego filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów w reżyserii braci Russo[41]. Efekty specjalne do filmu stworzone zostały przez Industrial Light & Magic (ILM), Lola VFX, Double Negative, Luma Pictures, Method Studios i The Third Floor[42][43][44].

Muzyka

W lutym 2014 roku do napisania muzyki został zatrudniony Steven Price, jednak kompozytor odszedł zaraz po rezygnacji Edgara Wrighta ze stanowiska reżysera filmu. W styczniu 2015 roku podano informację, że za muzykę do filmu odpowiedzialny jest Christophe Beck[45].

Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana przez Hollywood Records 17 lipca 2015 roku w formie cyfrowej. W formie fizycznej w Stanach Zjednoczonych pojawił się 7 sierpnia 2015 roku, a w Polsce 14 sierpnia tego samego roku[46][47].

Promocja

2 stycznia 2015 została zaprezentowana „mrówczej” wielkości zapowiedź zwiastuna do filmu. Tego samego dnia studio wypuściło tę samą zapowiedź w standardowej wielkości[48]. 6 stycznia 2015 roku w trakcie dwugodzinnej premiery serialu Agentka Carter, wyemitowano pierwszy zwiastun filmu[49]. 6 maja 2015 zaprezentowano oficjalny plakat promujący film[50]. 11 czerwca 2015 roku wypuszczono serię plakatów, gdzie Ant-Manowi towarzyszą: zbroja Iron Mana, tarcza Kapitana Ameryki i Mjolnir – młot Thora[51].

Komiksy powiązane

W grudniu 2014 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Marvel’s Ant-Man Prelude, za którego scenariusz odpowiada Will Corona Pilgrim, a za rysunki Miguel Sepulveda[52], a 3 marca 2015 roku – Marvel’s Ant-Man – Scott Lang: Small Time ze scenariuszem stworzonym również przez Pilgrima, i z rysunkami autorstwa Wellintona Alvesa i Daniela Govara[53]. Natomiast 24 czerwca 2015 roku wydany został komiks inspirowany MCU, Ant-Man: Larger Than Life, za którego scenariusz ponownie odpowiada Pilgrim, a za rysunki Andrea Divito[54].

Książka / Przewodnik

25 maja 2016 roku został wydany Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Ant-Man, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[55]. Fizycznie przewodnik zostanie wydany 26 grudnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians[56].

WHiH NewsFront with Christine Everhart

2 lipca 2015 roku za pośrednictwem portalu YouTube pokazano materiał zapowiadający fikcyjny program informacyjny „NewsFront with Christine Everhart” na stworzonym na podstawie fikcyjnej stacji telewizyjnej WHIH, która pojawia się w produkcjach Marvel Cinematic Universe przez Marvel Studios oraz Google, gdzie Leslie Bibb powraca do roli Christine Everhart z filmów Iron Man i Iron Man 2[57][58]. Kolejne materiały pojawiły się 7, 11, 13 i 16 lipca 2015 roku. W materiałach tych są wiadomości prowadzone przez Everhart, jej wywiad z Langiem, nagranie z kamer ochrony z włamaniem Langa do VistaCorp oraz wywiad przeprowadzony przez Jamesa Rondella z Darrenem Crossem dla WIRED Insider[59][60].

Premiera i wydanie

Paul Rudd podczas światowej premiery w Hollywood

Światowa premiera odbyła się w Dolby Theatre w Hollywood 29 czerwca 2015 roku, podczas której pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[61].

Film otworzył Fantasia International Film Festival 14 lipca 2015 roku[62].

14 lipca 2015 roku film miał premierę we Francji, a dzień później, 15 lipca roku rozpoczęło się wyświetlanie filmu w kolejnych trzech krajach: w Belgii, w Egipcie i na Filipinach[63][64]. Natomiast zarówno amerykańska jak i polska premiera odbyły się 17 lipca 2015 roku[28].

Początkowo amerykańska premiera była zapowiedziana na 6 listopada w 2015 roku, natomiast w styczniu 2014 roku przesunięto ją na lipiec 2015 roku[23][28].

Film został wydany 17 listopada 2015 roku w formie cyfrowej. 8 grudnia 2015 odbyła się premiera na nośnikach DVD i Blu-ray w USA, a w Polsce 27 listopada tego samego roku[4][65][66]. W wersji Blu-ray zostało wydane WHiH NewsFront jako materiał dodatkowy[4]. 8 grudnia 2015 roku został wydany również w trzynastodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Two Collection, która zawiera wszystkie filmy II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[67][68].

Odbiór

Box office

Film, mając budżet wynoszący 130 milionów dolarów, zarobił na całym świecie po tygodniu wyświetlania 133 miliony dolarów[69].

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podczas weekendu otwarcia film zarobił 57 milionów dolarów. W sumie zarobił tam 180 milionów, a na świecie prawie 520 milionów dolarów[69].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film obejrzało 44 tysiące osób, film zarobił wtedy 266 tysięcy dolarów, film zarobił w sumie 1,3 miliona dolarów[69][70].

Krytyka w mediach

W serwisie Rotten Tomatoes 83% z 313 recenzji zostało uznane za pozytywne, a średnia ważona z ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,89/10[71]. Na portalu Metacritic średnia wazona z ocen wystawionych na podstawie 44 recenzji wyniosła 64 punkty na 100[72]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu najwyższą ocenę A+ w skali od F do A+[73].

Kenneth Turan z Los Angeles Times napisał: „Zabawny w nieoczekiwany sposób i ozdobiony w autentycznym poczuciem humoru”[74]. A.O. Scott z The New York Times powiedział: „Ten film jest zadowalającym dziełem trutnia z coraz większej kolonii Marvel-Disney.”[75] Catherine Shoard z The Guardian stwierdziła: „Ant-Man jest pełny bałaganu i zamętu, nawiedzany przez ducha [Edgara Wrighta], wyprodukowany przez wysokiej klasy fabrykę hot dogów, na przemian przyprawia o zawroty głowy i otępia.”[76]

Jakub Popielecki z portalu Filmweb napisał: „Marvel zazwyczaj podkręca skalę trzeciego aktu tak bardzo, że efekt jest znieczulający. Tutaj na odwrót: mamy końcówkę w skali mikro. Dzięki temu ciepli, sympatyczni Rudd i Douglas pozostają w centrum uwagi. Są ważniejsi niż bezosobowe fajerwerki komputerowej grafiki, ważniejsi niż cała reszta uniwersum Marvela. To właściwa kolejność: w końcu to film o Ant-Manie...”[77]. Darek Kuźma z portalu Onet.pl stwierdził, że: „W trakcie seansu trudno się nie zastanawiać, jak wyglądałby Ant-Man w reżyserii Edgara Wrighta, natomiast wersja, pod którą podpisał się Peyton Reed, jest produkcją nad wyraz udaną. Filmowe uniwersum Marvela zyskało nowego, ekscytującego bohatera.”[78]. Jakub Armata z serwisu Stopklatka.pl ocenił: „Mały, ale wariat – to jedno z haseł promujących najnowszy film ze stajni Marvela. I choć początkowo może się wydać ono nieco infantylne, po projekcji trudno na dobrą sprawę o lepsze jednozdaniowe podsumowanie Ant-Mana. Produkcji, która rodziła się w bólach i nie stroniła od brudnych, zakulisowych rozgrywek, przez co nic nie wskazywało na to, że ekranowy efekt okaże się tak... dobry.”[79]. Marcin Zwierzchowski z tygodnika Polityka napisał: „Ant-Man to film, którego twórcy chyba za bardzo odczuli ciężar uniwersum Marvela, bo bardzo się starali. Momentami za bardzo – sporo jest humoru trafionego, dobrze wypada zwłaszcza Rudd, ale nie brakuje scen na siłę komediowych, gdzie żart nie pasuje do filmu, ale widać tu piętno stylu całej serii. W sumie najnowszy obraz Marvela jest bardzo nierówny – błyski geniuszu mieszają się tu z momentami nudy. Przede wszystkim zabrakło zaś jakiegoś wyjścia poza schemat, jakiejś nowej wartości w tej wielkiej komiksowej opowieści – zamiast tego dostaliśmy ścieżkę The Best of, która może i jest przyjemna, ale to w sumie odgrzewany kotlet.”[80]

Nagrody i nominacje

RokCeremoniaKategoriaNominowaniRezultatPrzypis
2015Teen Choice AwardsAktor lataPaul RuddNominacja[81]
Aktorka lataEvangeline LillyNominacja
2016Critics’ Choice AwardsNajlepszy aktor w filmie akcjiPaul RuddNominacja[82]
Amerykańskie Stowarzyszenie MontażystówNajlepszy montaż komediiDan Lebental, Colby Parker JrNominacja[83]
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i TelewizyjnychNajlepsze efekty specjalneJake Morrison, Greg Steele, Dan Sudick, Alex WuttkeNominacja[84]
Nickelodeon Kids’ Choice AwardsUlubiony filmAnt-ManNominacja[85]
Empire AwardsNajlepsza komediaAnt-ManNominacja[86]
Najlepsze efekty specjalneNominacja
MTV Movie AwardsNajlepszy bohaterPaul RuddNominacja[87]
SaturnyNajlepsza adaptacja komiksuAnt-ManWygrana[88][89]
Najlepszy aktorPaul RuddNominacja
Najlepszy aktor drugoplanowyMichael DouglasNominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowaEvangeline LillyNominacja
Najlepsza reżyseriaPeyton ReedNominacja
Najlepszy montażColby Parker Jr., Dan LebentalNominacja

Kontynuacja

Ant-Man i Osa

Ant-Man i Osa (ang. Ant-Man and the Wasp) miał uroczystą premierę 25 czerwca 2018 w Los Angeles, natomiast w Polsce zadebiutował 3 sierpnia tego samego roku[90][91].

W czerwcu 2015 roku Peyton Reed ogłosił, że jest zainteresowany pracą zarówno przy sequelu, jak i przy prequelu filmu, który koncentrowałby się na postaci Hanka Pyma i jego początków jako pierwszego Ant-Mana[92]. W październiku 2015 roku studio oficjalnie zapowiedziało sequel i podało jego tytuł[93]. Reżyserię ponownie powierzono Peytonowi Reedowi, a za scenariusz odpowiadali Andrew Barrer, Gabriel Ferrari, Paul Rudd i Adam McKay[94][95]. W głównych rolach występują: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Bobby Cannavale, Michael Peña, Tip „T.I.” Harris, Judy Greer, David Dastmalchian, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, Laurence Fishburne, Hannah John-Kamen, Randall Park i Walton Goggins[96].

Zobacz też

 • seriale na podstawie komiksów Marvela
 • Marvel One-Shots

Przypisy

 1. Marcin Pietrzyk: Zmiany w fabule „Ant-Mana” wpłyną na to, co wiemy o kinowych Avengers? (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-11-06].
 2. O’Sullivan ↓.
 3. Łukasz Muszyński: Paul Rudd oficjalnie Człowiekiem Mrówką (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-08-19].
 4. a b c d e f g h i „ANT-MAN”: NAJMNIEJSZY SUPERBOHATER MARVELA (pol.). Interia.pl. [dostęp 2015-11-26].
 5. Łukasz Muszyński: Evangeline Lilly i Paul Rudd na planie „Ant-Mana” (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-08-22].
 6. a b Marc Storm: SDCC 2014: OFFICIAL: Evangeline Lilly & Corey Stoll Join Marvel's Ant-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-07-26].
 7. a b Stitch Kingdom: Stitch Kingdom | Stitch Kingdom (ang.). Twitter. [dostęp 2014-11-04].
 8. a b c d Stitch Kingdom: ‘Ant-Man’ Additional Credits; Jordi Molla Cast as Villain (ang.). Stitch Kingdom. [dostęp 2014-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 9. a b c d ANT-MAN (pol.). Polski-Dubbing.pl. [dostęp 2015-11-26].
 10. a b Dirk Libbey: Ant-Man Clip Confirms A Major Marvel Cameo (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2015-07-05].
 11. Marcin Pietrzyk: Michael Douglas też został Człowiekiem Mrówką (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-01-13].
 12. a b Albert Ching: ECCC: HAYLEY ATWELL TALKS „MARVEL'S AGENT CARTER,” „ANT-MAN” APPEARANCE (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2015-03-27].
 13. a b c Rebecca Ford: Marvel's 'Ant-Man' Adds Martin Donovan (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-06].
 14. Sage Young: Who Plays The Daughter In 'Ant-Man'? Abby Ryder Fortson Has A Resume Any Grown-Up Would Kill For (ang.). Bustle. [dostęp 2015-07-17].
 15. Marvel: Marvel's Ant-Man Red Carpet Premiere (ang.). YouTube. [dostęp 2015-06-29].
 16. Monica Castillo: The 'Ant Man' Stan Lee Cameo To Look For In Marvel's Latest Movie (ang.). International Business Times. [dostęp 2015-07-16].
 17. Hayley Lovitt: #Antman #marvel #janetvandye #MCU #iamjanet (ang.). Twitter. [dostęp 2015-07-16].
 18. Rich Johnston: Cameos, Credit Scenes And References – How Ant-Man Ties Into The MCU And The Comics (SPOILERS) (ang.). Bleeding Cool. [dostęp 2015-07-08].
 19. Sean Howe: Niezwykła Historia Marvel Comics. Kraków: SQN, 2013. ISBN 978-83-7924-081-4.
 20. Simon Reynolds: Edgar Wright's Ant-Man: Timeline of the long-in-development Marvel movie (ang.). Digital Spy. [dostęp 2014-05-26].
 21. Ryan Ball: Marvel Taps Elf, Shaun Directors (ang.). Animation Magazine. [dostęp 2006-04-28].
 22. Aubrey Sitterson: ‘Ant-Man’ Movie Wouldn’t Just Be For ‘Avengers’ Experts, Director Says (ang.). MTV. [dostęp 2011-07-25].
 23. a b Matt Goldberg: ANT-MAN Set for November 6, 2015 (ang.). Collider. [dostęp 2012-10-15].
 24. Josh Wigler: 'Ant-Man,' 'Doctor Strange' Lead Marvel's Phase Three (ang.). MTV. [dostęp 2013-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 25. Anthony Breznican: Marvel's Phase Two: 'Thor: The Dark World,' 'Cap 2: Winter Soldier,' 'Guardians of the Galaxy' and 'Avengers 2' -- EXCLUSIVE (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2013-05-02].
 26. Max Nicholson: EDGAR WRIGHT: ANT-MAN SCRIPT IS ALL DONE (ang.). IGN. [dostęp 2013-07-15].
 27. Disney Moves Up ‘Ant-Man’ Release To Summer 2015 (ang.). Deadline. [dostęp 2013-09-09].
 28. a b c Justin Kroll: Marvel’s ‘Ant-Man’ Moves Into Former Superman-Batman Release Date (ang.). Variety. [dostęp 2014-01-23].
 29. Marc Graser: Edgar Wright Exits Marvel’s ‘Ant-Man’ as Director (ang.). Variety. [dostęp 2014-05-23].
 30. Marvel: Director Peyton Reed and Writer Adam McKay Join Marvel's Ant-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-07-07].
 31. Marc Graser: Marvel’s Master Plan: Slate Grows to 3 Movies Per Year (ang.). Variety. [dostęp 2014-10-28].
 32. Jeff Sneider: Marvel’s ‘Ant-Man’ Resolves Writing Credit Dispute (Exclusive) (ang.). The Wrap. [dostęp 2015-04-22].
 33. Christopher Rosen: Watch The First Trailer For Marvel's 'Ant-Man' (It's Too Late To Change The Name) (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2015-01-06].
 34. Marc Strom: PAUL RUDD SET TO STAR IN MARVEL'S ANT-MAN (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-12-19].
 35. Justin Kroll: Michael Douglas to Play Hank Pym in Marvel’s ‘Ant-Man’ (EXCLUSIVE) (ang.). Variety. [dostęp 2014-01-13].
 36. a b PRODUCTION BEGINS ON MARVEL'S ANT-MAN (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-18].
 37. Łukasz Muszyński: Ruszyły zdjęcia do Ant-Mana (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-08-19].
 38. Matt Walljasper: Update: What’s filming in Atlanta now? (ang.). Atlanta Magazine. [dostęp 2014-09-22].
 39. Dominik Nowicki: Koniec zdjęć do Ant-Mana (pol.). Avalon. [dostęp 2014-12-06].
 40. Peyton Reed: ANT-MAN is officially completed, and I can't wait for you to see it. (ang.). Twitter. [dostęp 2015-06-25].
 41. Steve Weintraub: Kevin Feige on ANT-MAN Post-Credits Scenes, SPIDER-MAN, Marvel at Disneyland, and More (ang.). Collider. [dostęp 2015-07-25].
 42. Mike Seymour: Ant-Man: Marvel’s heist film (ang.). FX Guide. [dostęp 2015-07-19].
 43. Katey Rich: Ant-Man Director Peyton Reed on the Film‘s Most Impressive Effect . . . and the Backup Plan (ang.). Vanity Fair. [dostęp 2015-07-17].
 44. Max Nicholson: ANT-MAN SET AND EDIT BAY VISIT: MAKING MARVEL'S UNDERDOG MOVIE (ang.). IGN. [dostęp 2015-06-22].
 45. Film Music Reporter: Christophe Beck to Score Marvel Studios’ ‘Ant-Man’ (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2015-01-06].
 46. Christophe Beck: Mavel’s Ant Man: Official Main Theme (by Christophe Beck) (ang.). YouTube. [dostęp 2015-07-14].
 47. Ant-Man – Soundtrack (pol.). Universal Music Polska. [dostęp 2016-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 48. Marc Storm: Get a Human-Sized Look at Marvel's Ant-Man Teaser (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-01-02].
 49. Marc Storm: Watch the First Official Teaser For Marvel's Ant-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-01-06].
 50. Patrick Cavanaugh: Scott Lang Stands Tall in Brand-New Poster For Marvel's 'Ant-Man' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-05-06].
 51. Scott Mendelson: New 'Ant-Man' Avengers-Themed Character Posters Are 'Lilo And Stitch' Style Marketing (ang.). Forbes. [dostęp 2015-06-11].
 52. Comic Book Resources: „DARTH VADER” ARRIVES, „SPIDER-VERSE” CONCLUDES IN MARVEL'S FEBRUARY 2015 SOLICITATIONS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2014-11-18].
 53. Comixology: Marvel's Ant-Man – Scott Lang: Small Time MCU Infinite Comic #1 (ang.). Comixology. [dostęp 2015-03-21].
 54. Ant-Man: Larger Than Life #1, marvel.com [dostęp 2016-05-22] (ang.).
 55. Marvel: Guidebook to the Marvel Cinematic Universe – Marvel's Captain America: The Winter Soldier / Marvel's Ant-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-03-27].
 56. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians Hardcover (ang.). Amazon.com. [dostęp 2017-08-27].
 57. Marvel: WHIH: NEWSFRONT Promo – July 2, 2015 (ang.). You Tube. [dostęp 2015-07-02].
 58. C.Molly Smith: Marvel links Ant-Man to greater MCU in fake news report (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-07-02].
 59. Russ Fischer: ‘Ant-Man’ Viral Details Scott Lang’s Past, Sets Up ‘Civil War’ Link (ang.). Slash Film. [dostęp 2015-07-08].
 60. Marc Storm, Marvel & Google Take You Deeper Into the World of 'Ant-Man', marvel.com [dostęp 2015-07-31] (ang.).
 61. Patrick Cavanaugh: The Stars Turn Out for Marvel's 'Ant-Man' World Premiere (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-06-30].
 62. Austin Siegemund-Broka: 'Ant-Man,' 'Miss Hokusai' to Open Fantasia Festival (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-05-06].
 63. „Ant-Man”, le plus petit héros de Marvel passe sur grand écran (fr.). francetvinfo.fr. [dostęp 2015-07-12].
 64. On a tellement hâte de partager #AntMan avec vous qu'on a avancé la date de sortie au 15 juillet! (fr.). Twitter. [dostęp 2015-04-28].
 65. Brian Truitt: Watch: Michael Peña steals this exclusive 'Ant-Man' Blu-ray trailer (ang.). USA Today. [dostęp 2015-10-15].
 66. Ant-Man (pol.). Galapaos. [dostęp 2015-10-21].
 67. Andrea Towers: Marvel's Cinematic Universe gets the DVD collector's treatment for Phase Two (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-07-17].
 68. Marvel: Marvel Cinematic Universe Phase Two Box Set Coming Exclusively to Amazon December 8 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-23].
 69. a b c Box Office Mojo: Ant-Man (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-07-24].
 70. Box Office (pol.). SFP. [dostęp 2015-07-24].
 71. ANT-MAN (2015) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-10-15].
 72. Metacritic: Ant-Man (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-10-15].
 73. Anthony D'Alessandro: ‘Ant-Man’ Smaller Than ‘Thor’ & ‘Captain America'; ‘Trainwreck’ Second High For Judd Apatow – Sunday Final Update (ang.). Deadline. [dostęp 2015-07-19].
 74. Kenneth Turan: Review Marvel comes up big with playful 'Ant-Man' (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2015-07-15].
 75. A.O. Scott: [hhttps://www.nytimes.com/2015/07/17/movies/review-ant-man-with-paul-rudd-adds-to-a-superhero-infestation.html?_r=1 Review: ‘Ant-Man,’ With Paul Rudd, Adds to a Superhero Infestation] (ang.). The New York Times. [dostęp 2015-07-16].
 76. Catherine Shoard: Ant-Man review: diminishing returns for latest expansion of Marvel universe (ang.). The Guardian. [dostęp 2015-07-15].
 77. Jakub Popielecki: Mrówcza robota (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-08-17].
 78. Darek Kuźma: „Ant-Man”: mrówki górą! [RECENZJA] (pol.). Onet.pl. [dostęp 2015-07-15].
 79. Jakub Armata: „Ant-Man” [recenzja] (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2015-07-16].
 80. Marcin Zwierzchowski: „Ant-Man” – recenzja przedpremierowa (pol.). Polityka. [dostęp 2015-07-14].
 81. Kaeli Wells: Teen Choice Awards 2015: Taylor Swift, 'Empire,' 'Pitch Perfect 2' Among Second Wave of Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-07-08].
 82. Patrick Hipes: Critics' Choice Awards Nominations: 'Mad Max' Leads Film; ABC, HBO, FX Networks & 'Fargo' Top TV (ang.). Deadline. [dostęp 2015-12-14].
 83. Carolyn Giardina: 'Star Wars' Among Nominees for ACE Eddie Awards for Film Editing (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-01-04].
 84. Bafta Film Awards 2016: Winners (ang.). BBC. [dostęp 2016-02-14].
 85. Stacey Grant: HERE ARE THE NOMINEES FOR THE 2016 KIDS’ CHOICE AWARDS (ang.). MTV. [dostęp 2016-02-02].
 86. John Nugent: Jameson Empire Awards 2016: Star Wars and Mad Max lead the nominations (ang.). Empire. [dostęp 2016-02-18].
 87. Maane Khatchatourian: MTV Movie Awards 2016: Complete List of Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2016-03-08].
 88. Matthew Mueller: Saturn Awards 2016 Nominees Announced (ang.). ComicBook. [dostęp 2016-02-24].
 89. David S. Cohen: ‘The Force Awakens’ Rings Up Eight Saturn Awards (ang.). Variety. [dostęp 2016-06-23].
 90. ANT-MAN AND THE WASP PRAWDOPODOBNIE BĘDZIE KOMEDIĄ ROMANTYCZNĄ (pol.). IGN. [dostęp 2017-12-04].
 91. ANT-MAN & THE WASP PREMIERE, LA (ang.). averagesocialite.com. [dostęp 2018-06-10].
 92. Brandon Davis: Ant-Man Director Peyton Reed Interested In Doing Ant-Man Prequel About Hank Pym (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-06-30].
 93. Marc Strom: MARVEL STUDIOS PHASE 3 UPDATE (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-08].
 94. Mike Fleming Jr: Andrew Barrer & Gabriel Ferrari Close Deal To Team With Paul Rudd On ‘Ant-Man And The Wasp’ (ang.). Deadline. [dostęp 2015-12-09].
 95. Chris Cabin: ‘Ant-Man and the Wasp': Michael Douglas Eyeing Return for Sequel (ang.). Collider. [dostęp 2015-11-13].
 96. Rebecca Rubin: Marvel Kicks Off Production on ‘Ant-Man and the Wasp’ With Short New Video (ang.). Variety. [dostęp 2017-08-01].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ant-Man.jpg
Autor: https://www.flickr.com/people/vernieman/, Licencja: CC BY 2.0
Ant-Man invades McDonald's.
Michael Peña 2014.jpg
Autor: DoD News Features, Licencja: CC BY 2.0
Actor Michael Pena, who plays the part of “Gordo/Trini Garcia”, gives interviewed to the Defense Media Activity on the “Red Carpet” during the world premiere of the movie Fury at the Newseum in Washington D.C. (Department of Defense photo by Marvin Lynchard)
Ant-man-logo.svg
Ant-man-logo
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Evangeline Lilly 2014 Comic Con (cropped).jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY 2.0
Evangeline Lilly speaking at the 2014 San Diego Comic Con International, for "Ant Man", at the San Diego Convention Center in San Diego, California on July 26, 2014. Photo by Gage Skidmore
Paul Rudd (cropped) 2.jpg
Autor: Red Carpet Report on Mingle Media TV from Culver City, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Marvel’s "Ant-Man” World Premiere at the Dolby Theatre in Hollywood.
Ant-Man SDCC 2014 panel.jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY-SA 2.0
Peyton Reed, Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly and Corey Stoll speaking at the 2014 San Diego Comic Con International, for "Ant Man", at the San Diego Convention Center in San Diego, California.
Paul Rudd 2 SDCC 2014.jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY-SA 2.0
Paul Rudd and Michael Douglas speaking at the 2014 San Diego Comic Con International, for "Ant Man", at the San Diego Convention Center in San Diego, California. Please attribute to Gage Skidmore if used elsewhere.
Information icon4.svg
An i icon for templates and the like
Judy Greer LF.jpg
Autor: lukeford.net, Licencja: CC BY-SA 2.5
Actress Judy Greer at the premiere of "27 Dresses"
Bobby Cannavale 2009.jpg
(c) Drama League, CC BY 2.0
Broadway actor Bobby Cannavale.
Wikimedal POL.svg
Autor: Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Wikimedal, ze wstążką w kolorach polskiej flagi. Symbol Artykułu na Medal na Polskiej Wikipedii.
Corey Stoll (cropped).jpg
Autor: Red Carpet Report on Mingle Media TV from Culver City, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0

www.redcarpetreportv.com

Mingle Media TV and our Red Carpet Report team were on hand for Marvel’s "Ant-Man” World Premiere at the Dolby Theatre in Hollywood.

Get the Story from the Red Carpet Report Team, follow us on Twitter and Facebook at: twitter.com/TheRedCarpetTV www.facebook.com/RedCarpetReportTV www.youtube.com/MingleMediaTVNetwork www.tsu.co/RedCarpetReport About Ant-Man The next evolution of the Marvel Cinematic Universe brings a founding member of The Avengers to the big screen for the first time with Marvel Studios’ “Ant-Man.” Armed with the astonishing ability to shrink in scale but increase in strength, master thief Scott Lang must embrace his inner-hero and help his mentor, Dr. Hank Pym, protect the secret behind his spectacular Ant-Man suit from a new generation of towering threats. Against seemingly insurmountable obstacles, Pym and Lang must plan and pull off a heist that will save the world. Marvel’s “Ant-Man” stars Paul Rudd as Scott Lang aka Ant-Man, Evangeline Lilly as Hope Van Dyne, Corey Stoll as Darren Cross aka Yellowjacket, Bobby Cannavale as Paxton, Michael Peña as Luis, Judy Greer as Maggie, Tip “Ti” Harris as Dave, David Dastmalchian as Kurt, Wood Harris as Gale, Jordi Mollà as Castillo and Michael Douglas as Hank Pym.

Follow Marvel on Twitter: twitter.com/marvel Like Marvel on FaceBook: www.facebook.com/Marvel

For even more Marvel Comics news follow at Tumblr: marvelentertainment.tumblr.com/ Instagram: instagram.com/marvel Google+: plus.google.com/+marvel/ Pintrest: pinterest.com/marvelofficial/

For more of Mingle Media TV’s Red Carpet Report coverage, please visit our website and follow us on Twitter and Facebook here: www.facebook.com/minglemediatvnetwork www.flickr.com/MingleMediaTVNetwork

www.twitter.com/minglemediatv
Disambig.svg
Symbol wieloznaczności