Antarktyda Zachodnia

Antarktyda Zachodnia
East Antarctica
West Antarctica
Lesser Antarctica
Antártida Occidental
Antártida Menor
Ilustracja
Mapa kontynentu: Antarktyda Wschodnia i Antarktyda Zachodnia
Terytorium Antarktyda
Miejscowościbrak
Wydarzenia historyczneOdkrycia i badania Antarktyki
Rodzaj obiekturegion
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Antarktyda Zachodnia”
Ziemia79°S 100°W/-79,000000 -100,000000

Antarktyda Zachodnia (ang. West Antarctica, Lesser Antarctica, hiszp. Antártida Occidental, Antártida Menor)[1] – jeden z dwóch, obok Antarktydy Wschodniej, wielkich regionów kontynentu Antarktydy.

Nazwa

Nazwa „Antarktyda Zachodnia” nawiązuje do tego, że region w całości znajduje się na zachodniej półkuli globu[2]. Nazwa weszła do użycia na początku XX w. i została spopularyzowana w okresie po Międzynarodowym Roku Geofizycznym (1957–1958) i badaniach, które wykazały, że Góry Transantarktyczne stanowią użyteczną granicę podziału kontynentu na część wschodnią i zachodnią[2].

Nazwy „Antarktyda Wschodnia” i „Antarktyda Zachodnia” mogą być mylące[3]. Dla obserwatora patrzącego w kierunku północnym stojącego na przykład na Lodowcu Szelfowym Rossa „Antarktyda Wschodnia” znajduje się na zachodzie a „Antarktyda Zachodnia” na wschodzie[4]. Stąd też zaproponowano inne nazwy regionów: Greater Antarctica dla części „wschodniej” i Lesser Antarctica dla części „zachodniej”[3]. Niemniej jednak w literaturze dominują nazwy „Antarktyda Wschodnia” i „Antarktyda Zachodnia”[4].

Geografia

Jeden z dwóch, obok Antarktydy Wschodniej, wielkich regionów kontynentu Antarktydy[2]. Granicą oddzielającą obie części kontynentu są Góry Transantarktyczne, rozciągające się od Morza Weddella do Morza Rossa, które same leżą w Antarktydzie Wschodniej[4]. Antarktyda Zachodnia leży po pacyficznej stronie tych gór i obejmuje następujące regiony[2]:

Antarktydę Zachodnią, poza Półwyspem Antarktycznym, pokrywa lądolód West Antarctic Ice Sheet[5]. Znajdują się tu dwa z głównych lodowców szelfowych Antarktydy: Lodowiec Szelfowy Filchnera-Ronne (złożony z Lodowca Szelfowego Ronne i Lodowca Szelfowego Filchnera) oraz Lodowiec Szelfowy Rossa[6]. Wiele mniejszych lodowców szelfowych zlokalizowanych jest na Ziemi Marii Byrd i Ziemi Enderby[7].

Od zachodu Lodowiec Szelfowy Ronne ograniczają Góry Ellswortha z najwyższym szczytem całej Antarktydy – Mount Vinson (5140 m n.p.m.)[7].

Na Ziemi Marii Byrd, pomiędzy Jones Mountains a Fosdick Mountains leży obszar wulkaniczny[7].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of the Antarctic Treaty.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Antarctic Treaty
Antarctica-pl.svg
Mapa topograficzna Antarktydy z polskimi egzonimami dla obiektów geograficznych (tam, gdzie zostały ustalone). Zaznaczone są największe stacje badawcze oraz stacja polska.
Antarctica relief location map.jpg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical Location map Antarctica, Azimuthal equidistant projection