Anthon van Rappard

Anthon van Rappard
Ilustracja
Anthon van Rappard; portret wykonany przez nieznanego fotografa
Imię i nazwisko

Anthon Gerard Alexander van Rappard

Data i miejsce urodzenia

14 maja 1858
Zeist

Data i miejsce śmierci

21 marca 1892
Santpoort

Dziedzina sztuki

Malarstwo

Epoka

Postimpresjonizm

Anthon Gerard Alexander van Rappard (ur. 14 maja 1858 w Zeist, zm. 21 marca 1892 w Santpoort) – holenderski malarz i rysownik, uczeń malarza Lawrence’a Alma-Tademy. Przez ok. 4 lata przyjaźnił się z Vincentem van Goghiem.

Życiorys

Do spotkania van Rapparda z van Goghiem doszło w listopadzie 1880. Mieli oni ze sobą niewiele wspólnego, jeśli chodzi o pochodzenie (van Rappard pochodził z rodziny arystokratycznej) ale łączyła ich pasja malowania oraz dyskusje o sztuce. Van Rappard wywarł ważny wpływ na van Gogha we wczesnym okresie jego twórczości, kiedy uczył go zasad perspektywy i pożyczał mu tablice anatomiczne[1]. Zachowana korespondencja van Gogha do van Rapparda stanowi główne źródło biografii van Gogha.

Ich korespondencja zaczęła się w maju 1881, kiedy van Gogh przyjechał do Etten. Różnica poglądów, jaka zaszła w 1885, przerwała ich korespondencję i przyjaźń. Van Goghowi nie przypadła do gustu ostra krytyka jego litografii Jedzący kartofle zawarta w liście van Rapparda; obraźliwy list odesłał z powrotem do przyjaciela[2].

Z powodu krótkiego życia van Rappard namalował niewiele. Jego obrazy są bardzo cenione.

Przypisy

  1. Vincent van Gogh Gallery: G. A. Ridder van Rappard (ang.). [dostęp 2011-03-08].
  2. Van Gogh Museum, Amsterdam: Correspondents (ang.). [dostęp 2011-03-08].

Bibliografia

  • Jaap W. Brouwer, Jan Laurens Siesling, Jacques Vis: Anthon van Rappard, companion & correspondent of Vincent van Gogh; his life & all works. Amsterdam: Rijksmuseum Vincent van Gogh; G. Schwartz, 1974. ISBN 90-295-3441-9. (ang.)

Media użyte na tej stronie