2022– Szwecja7(1)
W sumie:23(10)
  1. Aktualne na: 30 października 2022.
  2. Aktualne na: 27 września 2022.

Anthony David Junior Elanga (ur. 27 kwietnia 2002 w Hyllie) – szwedzki piłkarz występujący na pozycji napastnika w Manchesterze United. Reprezentant Szwecji.

W swojej juniorskiej karierze grał w takich klubach jak: IF Elfsborg, Malmö FF, z którego w 2014 roku trafił do Manchesteru United. W seniorskiej piłce zadebiutował 11 maja 2021 roku w przegranym 1:2 meczu przeciwko Leicester City, zostając zmienionym w 65 minucie spotkania przez Marcusa Rashforda[1]. Swoją pierwszą bramkę dla Manchesteru United strzelił 23 maja 2021 roku w wygranym 2:1 meczu przeciwko Wolverhampton Wanderers[2].

Ma na swoim koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach Szwecji do lat 17, 19 i 21. W seniorskiej drużynie reprezentacji Szwecji zadebiutował 24 marca 2022 roku w wygranym 1:0 meczu przeciwko reprezentacji Czech, zmieniając w 115 minucie spotkania Emila Forsberga[3].

Życie prywatne

Jest synem Josepha Elangi, który również był piłkarzem[4].

Statystyki

Klubowe

(aktualne na dzień 30 października 2022)
KlubSezonLigaLigaPuchar AngliiPuchar ligiEuropaInneSuma
MeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramki
Manchester United2020/21Premier League2100000021
2021/22Premier League212201031273
2022/23Premier League80000020100
Ogólnie w karierze31320105100394

1. Anthony Elanga makes senior Man Utd debut | Manchester United, manutd.com [dostęp 2021-05-31] (ang.).
  2. Jakub Brzyski, Ole Gunnar Solskjaer po meczu z Wolves dla MUTV: Anthony Elanga zasłużył na tego gola, ManUtd.pl, 23 maja 2021 [dostęp 2021-05-23] (pol.).
  3. Elanga skomentował swój debiut w reprezentacji Szwecji, devilpage.pl [dostęp 2022-03-25] (pol.).
  4. Joseph Elanga, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy) [online] [dostęp 2021-05-23].

Autor: Ardfern, Licencja: CC BY-SA 4.0
Manchester United v Brentford (2-2), Friendly, Old Trafford, Metropolitan Borough of Trafford, Greater Manchester, England, 28 July 2021