Anton Döller

Anton Döller
Ilustracja
Major Major
Data i miejsce urodzenia

5 stycznia 1831
Winniki

Data i miejsce śmierci

29 września 1912
Kieżmark

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier

Główne wojny i bitwy

wojna francusko-austriacka
wojna prusko-austriacka

Odznaczenia
Medal Wojenny (Austro-Węgry) Krzyż Zasługi Cywilnej (w czasie pokoju)

Anton Döller (ur. 5 stycznia 1831 w Winnikach koło Lwowa, zm. 29 września 1912 w Kieżmarku) – oficer armii austriackiej, publicysta, działacz społeczny na terenie Spiszu, wybitny działacz turystyczny na polu turystyki tatrzańskiej. Współzałożyciel Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego (MKE; 1873).

Życiorys

Pochodził z rodziny wojskowych i rzeczą naturalną była również jego kariera w cesarskiej armii. Brał udział w walkach Wiosny Ludów w 1848 r. W 1849 uzyskał stopień porucznika. Następnie brał udział w wojnie francusko-austriackiej w 1859 r. oraz w tzw. wojnie siedmiotygodniowej w roku 1866[1]. Służył w pułku arcyksięcia Józefa Karola Habsburga, m.in. jako adiutant arcyksięcia.

Po przejściu w randze majora na wojskową emeryturę w 1872 osiadł w Kieżmarku, gdzie założył rodzinę i mieszkał aż do śmierci. Był trzykrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa miał syna. Drugą jego żoną była Gisela Demiany, córka szanowanego mieszczanina kieżmarskiego. Z trzeciego małżeństwa, zawartego z Marie von Kail w 1877, urodziła się córka i syn (Anton Döller młodszy). Döller często gościł w posiadłości arcyksięcia Józefa Karola w Starym Smokowcu. Dzięki tym dobrym stosunkom jego syn, Anton młodszy, został mianowany krótko przed I wojną światową prywatnym sekretarzem syna Józefa Karola, arcyksięcia Józefa Augusta Habsburga[1].

W Kieżmarku Döller rozwinął bardzo ożywioną działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną. Doprowadził m.in. do otwarcia w Kieżmarku zawodowej szkoły tkackiej, pierwszej tego typu na terenie ówczesnych Węgier. Angażował się w akcjach charytatywnych.

Szczególnie intensywnie włączył się w działania zmierzające do powołania organizacji turystycznej i rozwoju turystyki w Tatrach, upatrując w tym drogi do gospodarczego rozwoju regionu. 11 maja 1873 r. został przewodniczącym roboczego komitetu założycielskiego, który doprowadził do powołania 10 sierpnia tegoż roku w Starym Smokowcu Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego. W latach 1873–1876 był jego skarbnikiem, zaś w latach 1876–1883 urzędującym wiceprezesem. Po przeniesieniu w 1884 r. siedziby Towarzystwa do Lewoczy, będącej stolicą żupy spiskiej, Döller pozostał przewodniczącym kieżmarskiej sekcji MKE. Blokowany w różnych inicjatywach tatrzańskich przez lewockich działaczy centrali Towarzystwa doprowadził do przejścia w 1891 r. całej sekcji kieżmarskiej do nowo powstałego Węgierskiego Towarzystwa Turystycznego (MTE). Był do roku 1902 wiceprezesem sekcji kieżmarskiej MTE.

Wiele publikował, zwłaszcza w regionalnej prasie niemieckiej i węgierskiej. Jego artykuły drukowały jednak też czasopisma i roczniki w Koszycach, Budapeszcie, Wiedniu i in. (m.in. „Karpathen-Post”, „Zipser Bote”, „Kaschauer Zeitung”, „Jahrbuch UKV”, „Turisták Lapja”, „Die Haimat”[2]). Dużo pisał o Tatrach, przedstawiając ich wartości przyrodnicze i krajobrazowe oraz reklamował podtatrzańskie miejscowości i propagował tatrzańską turystykę, m.in. w 1883 r. w węgierskim regionalnym czasopiśmie „Tátra-Vidék” opublikował artykuł, w którym nakreślił śmiały projekt budowy wysokogórskiego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego w rejonie pomiędzy Siodełkiem a istniejącą już wówczas chatką Rainera na Staroleśnej Polanie[3].

Nie wszystkie propagowane przez niego przedsięwzięcia i idee możemy dziś oceniać pozytywnie. Np. w 11 numerze tygodnika „Karpathen-Post” z 1890 r. wzywał on do podjęcia na wielką skalę produkcji olejków kosodrzewinowych tak, aby każdy mógł zawieźć do domu cząstkę tatrzańskiego lasu, i by jednocześnie dzięki temu mieszkańcy Kieżmarku i Białej Spiskiej mogli rozszerzyć tereny wypasowe dla swoich stad[4].

Sam był czynnym turystą i taternikiem – m.in. uczestniczył w 1874 r. w siódmym wejściu na Gerlach (31 sierpnia, wraz z Mórem Déchym, Paulem Schwartzem, Josefem Schäferlingiem, przewodnikiem Johannem Stillem i tragarzem Samuelem Horvayem; było to zarazem pierwsze wejście najpopularniejszą dziś drogą przez Wielicką Próbę), a w 1877 r. w czternastym wejściu na Lodowy Szczyt (było to zarazem drugie wejście drogą przez Konia).

Döller utrzymywał liczne kontakty z polskimi działaczami turystycznymi, związanymi z Tatrami, zwłaszcza członkami założonego w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego. Korespondował z nimi nawet po polsku. W artykule Tátra und Tátra-literatur („Zipser Bote”, nr 30, 1891) wiele miejsca poświęcił Waleremu Eljaszowi. Po polsku opublikował m.in. propagandową broszurę pt. Zdrojowisko w Drużbakach na Spiżu, Rauschenbach (wraz z P. Kélerem, Kraków 1884)[2].

W 1874 został członkiem honorowym Towarzystwa Tatrzańskiego, w 1883 Siedmiogrodzkiego Towarzystwa Karpackiego, a w 1884 – Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego. W niemieckim i węgierskim nazewnictwie tatrzańskim jego postać upamiętniono nazwami Döllersee, Döller-tó (Kolisty Staw w Dolinie Młynickiej) oraz Döllerturm, Döller-torony (Furkotne Solisko w Grani Soliska).

W uznaniu zasług w 1887 otrzymał węgierskie szlachectwo z przydomkiem de Poprádvölgy. Pochowany został w Kieżmarku, w honorowym grobie zapewnionym przez miasto[1].

Przypisy

  1. a b c Według hasła „Döller, Anton” w Kulturportal West⇔Ost.
  2. a b Radwańska-Paryska Z., Paryski W.H.: Wielka Encyklopedia Tatrzańska
  3. Bohuš Ivan: Studenovodské Kúpele, w: „Vysoké Tatry” nr 3/1981, s. 26.
  4. Bohuš Ivan: Ako kosodrewinu prehlásili za ochranný les, w: „Vysoké Tatry” nr 1/1982, s. 20–21.

Bibliografia

  • Gašpar Ján: Dziewiąty na świecie klub górski, w: „Tatry” nr 4 (46), jesień 2013, s. 73–85.
  • Radwańska-Paryska Zofia, Paryski Witold Henryk: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wydawnictwo Górskie, Poronin 1995, ISBN 83-7104-008-3, s. 223.

Media użyte na tej stronie

AUT KuK Friedensbande BAR.png
Autor: Mimich, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka: wstążka dla części odznaczeń cywilnych oraz niektórych odznaczeń wojskowych nadawanych w czasie pokoju (Friedensbande) dla odznaczeń austro-węgierskich:
K.u.k. Major.png
Autor: Steinbeisser, Licencja: CC0
Major's rank insignia of the Austro-Hungarian armed forces (k.u.k.) until 1918, – gorget patch infantry (sky blue), issue 1911.
Kriegsmedaille.jpg
Medaglia di Guerra (Kriegsmedaille), Impero Austriaco
Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Anton Döller (* 1831, † 1912).jpg
K.u.k. Major, Bergsteiger und Begründer des Karpathenvereins