Antonello da Messina

Antonello da Messina
Ilustracja
Święty Hieronim w pracowni, ok. 1475, 45.7 × 36.2 cm, National Gallery w Londynie[1]
Data i miejsce urodzenia1430
Mesyna
Data i miejsce śmierci1479
Auvers-sur-Oise
Dziedzina sztukiMalarstwo
EpokaQuattrocento

Antonello da Messina (ur. ok. 1430 w Mesynie, zm. w lutym 1479) − sycylijski malarz okresu quattrocenta.

Zachowało się niewiele informacji o jego życiu. W 1456 artysta osiadł na stałe w Mesynie i założył tam własną pracownię. Prawdopodobnie wiele podróżował. Upowszechnił we Włoszech technikę olejną. Inspirował się malarstwem włoskim i niderlandzkim.

Według szesnastowiecznych przekazów był uczniem malarza Colantonia z Neapolu. W jego wczesnych pracach widać wyraźne wpływy flamandzkiego realizmu, który był bardzo ceniony w neapolitańskim środowisku artystycznym. Wpływy te znajdują wyraz m.in. w technice manipulowania światłem. Jego pierwszym datowanym dziełem (1465) jest Salvator Mundi, który znajduje się obecnie w National Gallery w Londynie. Frontalne ujęcie i dokładne opracowanie szczegółów to elementy zaczerpnięte z malarstwa północnego, natomiast klarowność kompozycji i idealizowane formy są już zaczątkiem stylu monumentalnego w dziełach Antonella.

Z roku 1470 pochodzi dzieło Ecce Homo (dziś w Nowym Jorku), a z lat 1473-74 jego dwie kopie (w tym jedna zaginiona). Czas podróży do Wenecji w latach 1474-76 był punktem kulminacyjnym w twórczości artysty, który odznaczał w tym czasie wzmożoną aktywnością, a jego dzieła – dużą dojrzałością artystyczną. Powstały wtedy: Ukrzyżowanie (Antwerpia), Portret mężczyzny zwany Kondotierem (Luwr), Portret mężczyzny (Turyn), Pietà (Wenecja), ołtarz San Cassiano (fragmenty w Wiedniu), Św. Sebastian (Drezno) i prawdopodobnie Ukrzyżowanie z Londynu.

Dzieła artysty

Przypisy

  1. Informacje o obrazie pochodzą ze strony National Gallery [1] (ang.)

Bibliografia

Media użyte na tej stronie