Antoni Gryzina-Lasek
Antoni Gryzina-Lasek (lata 30. XX wieku) | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przyczyna śmierci | samobójstwo |
Miejsce spoczynku | cmentarz komunalny w Nowym Sączu (grób symboliczny na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie) |
Zawód, zajęcie | lekarz, chemik, balneolog |
Miejsce zamieszkania | |
Narodowość | polska |
Odznaczenia | |
Antoni Piotr Gryzina-Lasek (ur. 10 czerwca 1892 w Tarnowie[a], zm. 19 stycznia 1941 Nowym Sączu) – polski lekarz[3], chemik, urzędnik, balneolog, major Wojska Polskiego[3], działacz Związku Podhalan, inicjator eksploatacji źródeł mineralnych w Szczawie.
Życiorys
Antoni Lasek do 1894 roku mieszkał w Tarnowie. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu studiował w latach 1911–1912 na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz I Brygady Legionów Polskich[3]. Walczył w szeregach 2 szwadronu kawalerii[4]. 10 lutego 1915 roku był ranny w lewą nogę i przebywał w szpitalu w Oświęcimiu[4]. Został zdemobilizowany w stopniu majora[3].
Zamieszkał w Warszawie, w latach 1920–1922 był członkiem ekipy sanitarnej zwalczającej epidemie chorób zakaźnych. W 1936 roku był pełniącym obowiązki kierownika Miejskich Zakładów Sanitarnych przy ulicy Spokojnej 15 w Warszawie[5].
Później, aż do wybuchu wojny był wyższym urzędnikiem Rady m.st. Warszawy[1].
W sierpniu 1926 roku wydał w Grodnie własnym nakładem książkę pt. Dezynsekcja cyjanowodorowa oraz wskazówki praktyczne do jej wykonania[6]. W książce tej jej recenzent, prof. Roman Nitsch tytułuje Antoniego Gryzinę-Laska doktorem.
Wody mineralne w Szczawie
W 1929 roku sprzedał swoją kamienicę w Warszawie i przeniósł się z rodziną do Szczawy. Kupił tam kilka działek: od Jana Farona, Wojciecha Madonia, Franciszka Opyda, Jana Chlipały, Michała Farona i Bartłomieja Mikołajczyka. Na jednej z nich rozpoczął budowę domu rodzinnego (dziś istnieją tylko porośnięte chwastami i mchem resztki murów tego domu). Na pozostałych działkach rozpoczął badania balneologiczne. Rozpoczął wiercenia tam, gdzie „owce najchętniej skubały trawę”[2]. Próbki skał i wody wysyłał do analizy w Warszawie. Wyniki tych badań potwierdziły, że Szczawa jest bogata w źródła szczawy alkaliczno-słone, żelaziste i alkaliczno-siarkowe o dużym stężeniu.
Źródła szczawskie znane były już wcześniej, wspominał o nich w XV wieku Jan Długosz, badał je m.in. Baltazar Hacquet (w latach 1788–1795 dokonał klasyfikacji i opisu ich właściwości), w 1818 roku pisał o nich Stanisław Staszic[7].
Antoni Gryzina-Lasek wybudował szereg ujęć wody mineralnej:
- pierwsze wybudowane ujęcie (w 1932 roku) zostało nazwane „Hanna” od imienia żony Antoniego Gryziny-Laska
- drugie – „Dziedzilla” – od imienia córki (Zdzisława, Dzidzia), również w 1932 roku
- trzecie – „Krystyna”, na cześć drugiej córki (wybudowane w 1938 roku, tuż przy obecnej drodze z Mszany Dolnej do Zabrzeży)
- kolejne dwa zdroje powstały w dolinie Głębieńca: „Lech” od imienia syna i „Legun” – od potocznej nazwy legionisty Piłsudskiego.
We wsi istnieje jeszcze źródło „Szczawa I”.
Eksploatacja pierwszych źródeł rozpoczęła się w 1933 roku[7]. W 1937 roku badania szczawskich wód przeprowadził Franciszek Ksawery Kmietowicz z Krynicy, potwierdzając ich wysokie walory balneologiczne[2].
W tej sytuacji Antoni Gryzina-Lasek wystąpił do Ministerstwa Opieki Społecznej z wnioskiem o uznanie Szczawy za zdrojowisko i utworzenie tu uzdrowiska na bazie niespotykanego gdzie indziej zdrowego mikroklimatu i wód leczniczych. W 1938 roku decyzją Ministra Przemysłu i Handlu został tu ustanowiony rejon ochrony górniczej[7]. Dalsze ambitne plany przekształcenia Szczawy w uzdrowisko przekreślił wybuch II wojny światowej[2].
Antoni Gryzina-Lasek w 1937 roku wszedł w spółkę z warszawskimi firmami Drogistea (lub Drogista) i farmaceutyczną Karpiński i S-ka, w których miał drobny udział. W 1938 roku uruchomiono w Szczawie niewielką pijalnię i rozlewnię wód. Spółka Karpińskiego rozpoczęła butelkowanie i eksport wód szczawskich. (W 2010 roku otwarto w Szczawie pijanię wód mineralnych, w której dostępne są wody: „Hanna”, „Dziedzilla” i „Szczawa I”.)
Antoni Gryzina-Lasek postulował również zbudowanie drogi przez przełęcz Przysłop, łączącej Mszanę Dolną z Zabrzeżą przez Lubomierz, Szczawę i Kamienicę. Droga wojewódzka nr 968 została wybudowana po wojnie.
Lasek łączył pracę zawodową ze społeczną: aktywnie działał w Związku Podhalan i w Związku Ziem Górskich, w którym pełnił m.in. funkcję sekretarza Wydziału Wykonawczego[1].
II wojna światowa
Po wybuchu wojny Antoni Gryzina-Lasek, używając pseudonimu „Doktor Świder”, stanął na czele Podokręgu Górskiego IV Okręgu Związku Czynu Zbrojnego w Nowym Sączu – pierwszej polskiej konspiracyjnej organizacji na tym terenie. Od komendanta Związku, Franciszka Znamirowskiego otrzymał polecenie zorganizowania Podokręgu Górskiego na terenie powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego, limanowskiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego. W ciągu kilku miesięcy stworzył strukturę, która w połowie 1940 roku liczyła około 300 osób. Siatka ta koncentrowała się na organizacji kanałów przerzutowych na Węgry. ZCZ miał swoje punkty organizacyjne również w Szczawie, m.in. punkt zaopatrzeniowy w domu Jana Sopaty.
W sierpniu 1940 roku Lasek, wraz z całym Podokręgiem ZCZ podporządkował się na zasadzie autonomicznej Związkowi Walki Zbrojnej.
Na skutek nieostrożności jednego ze swoich zaufanych współpracowników Antoni Gryzina-Lasek został 18 stycznia 1941 roku aresztowany w Dobrej, gdzie spotykał się właśnie z łącznikiem Komendy Głównej ZCZ w Warszawie – Stanisławem Koziełł-Poklewskim. Po pierwszym przesłuchaniu, w czasie którego był torturowany na oczach również aresztowanej rodziny, popełnił samobójstwo, podcinając sobie tętnicę szkłem. W jednym z raportów Niemcy zapisali: Zatrzymany, który był przywódcą organizacji w Nowym Sączu, popełnił w więzieniu samobójstwo podcinając sobie tętnicę i napisał własną krwią na ścianie celi słowa: Niech żyje Polska![8].
Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu[9]. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
W dniu 20 czerwca 2022 roku, Rada Gminy Kamienica nadała imię Antoniego Gryziny-Laska placowi przy Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie [10]
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (pośmiertnie, 19 marca 1942 roku, odebrany przez jego syna Sławomira w 2013 roku w Australii)[8]
- Medal Niepodległości (1930)[2]
Życie rodzinne
Antoni Gryzina-Lasek był synem Józefa Laska, konduktora kolei państwowych i Felicji Antoniny z domu Leśniak. W 1921 roku ożenił się z Anną (Hanną) Szemplińską[b] (1899–1987). Mieli czworo dzieci: Zdzisławę (Dzidzię, Dziedzillę), Lecha (1922–1998) Krystynę (1923–1975) i Sławomira[8] (1926–2015).
Uwagi
- ↑ Taką datę i miejsce urodzin podaje Andrzej Szczygieł w Polskim Słowniku Biograficznym[1]. Jest ona zgodna z datą i miejscem wynikającym z metryki chrztu Antoniego Gryziny-Laska, zawartej w „Liber natorum et baptisatorum Strusina za lata 1880-1900” znajdującym się w Archiwum Parafialno-Katedralnym w Tarnowie. Data i miejsce urodzenia (30 czerwca 1892 roku w Nowym Sączu) podane przez Renatę Zawistowską i Aleksandrę Fandrejewską-Tomczyk[2] są błędne.
- ↑ Andrzej Szczygieł w Polskim Słowniku Biograficznym[1] podaje nazwisko panieńskie żony Antoniego Gryziny-Laska jako Sempołowska, jednak z wydanej przez Antoniego Gryzinę-Laska książki oraz z relacji rodziny wynika, że nazwisko panieńskie jego żony brzmiało Szemplińska.
Przypisy
- ↑ a b c d Andrzej Szczygieł: Lasek-Gryzina, Antoni. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 16. Wrocław – Warszawa – Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971, s. 517–518.
- ↑ a b c d e Renata Zawistowska, Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk: Szczawa wczoraj i dziś. Kraków: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, 2012, s. 38–43. ISBN 978-83-934679-5-2.
- ↑ a b c d Zawistowska i Fandrejewska-Tomczyk 2012 ↓, s. 38.
- ↑ a b Lista chorych, rannych, zabitych i zaginionych legionistów do kwietnia 1915 roku, Centralny Oddział Ewidencyjno-Werbunkowy Departamentu Wojskowego N.K.N., s. 32 [dostęp 2016-01-11] .
- ↑ Konopka 1936 ↓, s. 1171.
- ↑ Antoni Gryzina-Lasek , Dezynsekcja cyjanowodorowa oraz wskazówki praktyczne do jej wykonania, Grodno: nakł. autora, 1926 .
- ↑ a b c Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy – ziemia ciągle obiecana: przewodnik. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008, s. 104. ISBN 978-83-89188-78-6.
- ↑ a b c Dawid Golik: „Jacek” – syn „Doktora Świdra”. Skansen Studzionki, 2013. [dostęp 2016-01-11].
- ↑ Mogiła mjr. Antoniego Gryziny-Lasek, działacza Związku Czynu Zbrojnego z 1941 r. w Nowym Sączu. [dostęp 2015-07-05].
- ↑ Plac ma nowego patrona, Limanowa.in [dostęp 2022-07-19] .
Bibliografia
- Stanisław Konopka: Rocznik Lekarski Rzeczypospolitej Polskiej na 1936 rok. Warszawa: Naczelna Izba Lekarska, 1936.
Media użyte na tej stronie
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grób komendant Podokręgu Górskiego Zw. Walki Czynnej w czasie II wojny światwej Antoniego Gryziny "Laska" na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Antoni Gryzina-Lasek, lata 30. XX wieku
Antoni Gryzina-Lasek ze swoimi synami Sławomirem i Lechem