Antoni Lewalski

Antoni Lewalski (ur. 6 czerwca 1878 w Poznaniu, zm. 11 lutego 1941 w Krakowie), polski działacz gospodarczy, inżynier mechanik.

Był synem Jana i Anny z domu Lange. Ukończył studia na politechnice w Charlottenburgu koło Berlina. Przez kilkanaście lat pracował w firmie "Julius Pitsch A.G." w Wiedniu jako inżynier i dyrektor (1912-1918). Od 1927 był dyrektorem zakładu koncernu Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski S. A. w Krakowie, przeprowadził połączenie spółki z innymi firmami – sosnowieckim "Fitzner i Gamper" i katowicką hutą "Pokój" (spółką akcyjną). W 1927 został zastąpiony przez inż. Ludwika Dyducha[1]. Po kolejnym przekształceniach Lewalski był dyrektorem naczelnym połączonej spółki Huta "Pokój" i Śląskie Zakłady Górniczo-Hutnicze (1928), a następnie dyrektorem generalnym i pełnomocnikiem wspólnego zarządu spółki akcyjnej Huta "Pokój" i Zarządu Zakładów Przemysłowych Mikołaja hr. Ballestrema w Rudzie Śląskiej (1929). W 1932 huta "Pokój" przeszła pod nadzór sądowy; Lewalski odszedł z jej kierownictwa i zakupił majątek ziemski w Pisarach pod Krakowem.[2]

Łącznie pełnił funkcję prezesa lub wchodził w skład rad nadzorczych około 20 spółek akcyjnych; był również radcą krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i honorowym konsulem Austrii w Krakowie. Z małżeństwa z Marią Wenzowsky miał dwóch synów (Antoniego i Karola).

Przypisy

  1. Leopold Prokopski, Stanisław Mleczko: Światła i cienie Fabryki Wagonów L. Zieleniewski - Gamper S.A. pod tymczasowym Zarządem Państwowym w Sanoku. Sanok: Fabryka Wagonów, 6 listopada 1946, s. 21.
  2. Lamus dworski - Zabytek.pl, zabytek.pl [dostęp 2022-09-09] (pol.).

Bibliografia

  • Jerzy Jaros, Antoni Lewalski, w: Słownik biograficzny techników polskich, zeszyt 1, Warszawa 1989