Antoni Paszkowski

Antoni Paszkowski
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1920
Dermanka

Data śmierci

1997

Poseł na Sejm PRL V i VI kadencji
Okres

od 1969
do 1976

Przynależność polityczna

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” Medal za Warszawę 1939–1945 Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal „Za zdobycie Berlina”

Antoni Paszkowski (ur. 15 lipca 1920 w Dermance w województwie wołyńskie, zm. 1997 w Kowańczu[1]) – polski rolnik, poseł na Sejm PRL V i VI kadencji.

Życiorys

Syn Michała (1887–1948) i Marianny z domu Jezierskiej (1892–1980), miał dwoje rodzeństwa[1]. Ukończywszy szkołę podstawową, pracował w gospodarstwie rodziców. W 1942 działał w partyzantce radzieckiej na Wołyniu. W 1944 został członkiem formujących się oddziałów Wojska Polskiego i został z nich skierowany do szkoły polityczno-wychowawczej, po ukończeniu której przeniesiono go do Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego w Lublinie. Przeszedł szlak bojowy wraz z I Korpusem Pancernym wchodzącym w skład 2 Armii Wojska Polskiego. Uczestniczył w forsowaniu Nysy Łużyckiej, w bitwie pod Budziszynem oraz w walkach o wyzwolenie Czechosłowacji. Po demobilizacji w 1946 przybył na teren województwa koszalińskiego. Objął gospodarstwo rolne we Kowańczu, w którym później pracował. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej okręgowego oddziału Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Koszalinie. Był także sekretarzem rady nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Białogardzie. Zasiadał w plenum i prezydium Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Koszalinie, pełnił też funkcję wiceprezesa Powiatowego Komitetu partii w Białogardzie. Zasiadał w zarządzie koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Karlinie oraz w plenum zarządu okręgu w Koszalinie. W 1969 i 1972 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Koszalin. W trakcie V kadencji zasiadał w Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, a w trakcie VI w Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Brązowy Medal Zasłużonym na Polu Chwały BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal Zasłużonym na Polu Chwały
SU Medal For the Capture of Berlin ribbon.svg
Ribbon bar of the ‎Medal "For the Capture of Berlin". The Soviet Union (USSR).
POL Medal Zwycięstwa i Wolności BAR.svg
Baretka: Złoty Medal Zwycięstwa i Wolności
POL Za Warszawę 1939-1945 BAR.svg
Baretka: Medal za Warszawę 1939-1945