Antoni Tomiałojć

Antoni Tomiałojć
Data i miejsce urodzenia

22 września 1923
Wiszykańce (powiat oszmiański)

Data i miejsce śmierci

7 marca 1949
Wrocław

Przebieg służby
Lata służby

1944–1948

Siły zbrojne

Kotwica symbol.svg Armia Krajowa
Orzeł LWP.jpg ludowe Wojsko Polskie
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Jednostki

oddziały wileńskie (AK),
1 Praski Pułk Piechoty (LWP),
oddział „Zapory” (WiN)

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce

Antoni Tomiałojć (ur. 22 września 1923 w Wiszykańcach (powiat oszmiański), zm. 7 marca 1949 we Wrocławiu) – żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, ludowego Wojska Polskiego, oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, stracony przez władze stalinowskie w PRL.

Życiorys

Był synem Kazimierza. W czasie wojny był żołnierzem wileńskich oddziałów Armii Krajowej. W 1944 roku został wcielony do ludowego Wojska Polskiego, w którym dostał przydział do 1 pułku piechoty, a następnie został skierowany do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Chełmnie. Zdezerterował. W 1946 roku przyłączył się na Lubelszczyźnie do oddziałów partyzanckich WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. 18 kwietnia 1947 roku ujawnił się przed komisją amnestyjną w WUBP Warszawa, po czym wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie uzyskał pracę administratora domu wypoczynkowego dla studentów ASP w Polanicy-Zdroju. Wkrótce uzyskał inną pracę, w Sokołówce.

W 1947 roku zorganizował podziemną organizację niepodległościową na terenie województwa wrocławskiego. Od października 1948 roku brał udział w akcjach zbrojnych na kasy spółdzielcze i instytucje państwowe na terenie tego województwa. 4 grudnia 1948 roku został aresztowany w Polanicy-Zdroju po ulicznej strzelaninie i został przewieziony do WUBP Wrocław. Nakaz aresztowania podpisał 7 grudnia mjr Jan Orliński, a 27 grudnia Tomiałojć został oskarżony o nielegalne posiadanie broni i udział w napadach rabunkowych. 11 lutego 1949 roku w trybie doraźnym został skazany na trzykrotną karę śmierci przez WSR. Oskarżał ppor. Stefan Michta. Przewodniczącym składu sędziowskiego był mjr Roman Abramowicz. Tomiałojć został rozstrzelany 7 marca 1949 roku strzałem w tył głowy z bliskiej odległości w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Instytut Pamięci Narodowej ekshumował szczątki Antoniego Tomiałojcia w czerwcu 2008 roku na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg
Autor: American1990, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krzyż Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) 1945-1954