Antoni Wierzejski

Antoni Wierzejski
Data i miejsce urodzenia

3 maja 1843
Skała Podolska

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1916
Kraków

Miejsce spoczynku

Cmentarz Rakowicki

Zawód, zajęcie

hydrobiolog, zoolog

Antoni Wierzejski (ur. 3 maja 1843 w Skale Podolskiej, zm. 9 sierpnia 1916 w Krakowie) – polski zoolog i hydrobiolog.

Życiorys

Syn Józefa Wierzejskiego i Marii z Winiarskich. Ojciec zmarł, gdy Antoni miał cztery lata. Uczył się w gimnazjum we Lwowie, a następnie w Stanisławowie. W 1865 rozpoczął studia matematyczno-przyrodnicze na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednym z jego wykładowców i mentorów był prof. Maksymilian Nowicki, przy nim Antoni Wierzejski pełnił w latach 1867-1869 funkcję zastępcy asystenta. W 1868 został członkiem wiedeńskiego Towarzystwa Zoologiczno-Botanicznego, w 1871 uzyskał tytuł doktora filozofii i uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela w gimnazjum. W marcu 1878 uzyskał tytuł doktora habilitowanego oraz stanowisko docenta na Uniwersytecie Jagiellońskim, od tego czasu równocześnie pracował w gimnazjum św. Jacka, wykładał na uczelni i prowadził pracę naukową. W 1884 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a trzy lata później zakończył pracę w gimnazjum i wykładał anatomię porównawczą na UJ. Od 1889 był rzeczywistym profesorem nadzwyczajnym anatomii porównawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dwa lata później został członkiem Akademii Umiejętności i uzyskał tytuł profesora zwyczajnego zoologii. W 1891 roku, po śmierci Maksymiliana Nowickiego, obejmuje katedrę zoologii, kierownictwo zakładu i muzeum zoologicznego[1]. W 1912 przeszedł w stan spoczynku i otrzymał tytuł radcy dworu[2]. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie[3].

Praca naukowa

Prowadził badania w zakresie: anatomii, faunistyki (zwłaszcza faunistyki śródlądowych wód słodkich), cytologii i embriologii zwierząt, fauny jezior tatrzańskich (pionierskie opracowania).

Jako wykładowca wywarł znaczący wpływ na kształtowanie osobowości naukowej, m.in. Alfreda Lityńskiego, który z jego inspiracji rozpoczął badania fauny jezior tatrzańskich, oraz Kazimierza Simma, który pod jego opieką wyrósł na najwybitniejszego w swoim czasie polskiego znawcę gąbek słodkowodnych.

Przypisy

  1. Pogrzeb ś.p. profesora Antoniego Wierzejskiego Czas 1916 nr 404
  2. tamże
  3. Jan Wiktor Tkaczyński (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018, s. 314, ISBN 978-83-233-4527-5.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Publikacje Antoniego Wierzejskiego w serwisie Polona