Antonin Pierozzi

Święty
Antonin Pierozzi OP
Antonino Pierozzi
arcybiskup
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1389
Florencja (Toskania)

Data i miejsce śmierci

2 maja 1459
Moncalvo (Piemont)

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1523 (zatwierdzenie kultu)
przez Hadriana VI

Wspomnienie

2 maja

Antonin Pierozzi, łac. Antoninus, właśc. wł. Antonino Pierozzi (ur. 1 marca 1389 we Florencji w Toskanii, zm. 2 maja 1459 w Moncalvo w Piemoncie) – włoski dominikanin (OP), arcybiskup Florencji, święty Kościoła katolickiego.

Antonin wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 1405 roku przyjęty doń przez bł. Jana Dominici. Odbył nowicjat w Kortonie, dalszą formację zakonną odbywał jako pierwszy zakonnik nowo powstałego konwentu w Fiesole. W 1413 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Odznaczający się mądrością młody zakonnik od 1418 roku kierował braćmi jako przeor w Kortonie, Fiesole, Neapolu i Rzymie, gdzie został audytorem św. Roty i wykładowcą prawa kanonicznego. W 1436 roku został przeorem nowo ufundowanego przez Kosmę Medyceusza klasztoru we Florencji, który stał się jednym z ważniejszych ośrodków kultury odrodzenia. W jego murach otwarto pierwszą w Europie publiczną bibliotekę. Także za rządów Antonina powstały słynne freski św. Jana z Fiesole. W 1437 roku został wikariuszem generalnym konwentów obserwantów.

W 1438 brał udział w obradach soboru florenckiego, w czasie którego otrzymał przydomek „Antonina Doradcy” i w uznaniu zasług papież przyznał mu arcybiskupstwo Florencji. Jako biskup wsławił się zwłaszcza uczynkami miłosierdzia, oraz założeniem stowarzyszenia „Dobroczyńców św. Marcina”.

Jest autorem wielu dzieł, z których najważniejsze to „Summa moralis”, mające na celu pomóc w ocenie wagi różnych grzechów.

W 1523 papież Hadrian VI zaliczył go w poczet świętych, przez zatwierdzenie kultu.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 2 maja.

Ciało św. Antonina pozostało w stanie nienaruszonym aż po dziś dzień. Można je podziwiać w wybudowanym przez niego kościele św. Marka we Florencji[1].

Confessionale, ca 1488-1490

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Collezione loeser, busto di sant'antonino, stucco dipinto, xv sec..JPG
(c) I, Sailko, CC BY 2.5
Collezione loeser, busto di sant'antonino, stucco dipinto, xv sec.
Antonino - Confessionale, circa 1488-1490 - 2346265.jpg
Confessionale. - [Firenze] : [Tipografo del Vergilius], [circa 1488-1490]. - 84 c. ; a-h⁸, I-K⁸, l4 ; 4º. - Si tratta del Confessionale "Omnis mortalium cura". - GW attribuisce la stampa al Tipografo del Benignus. - Proctor attribuisce la stampa a Bartolomeo de' Libri. - Mancano le cc. a1, b1, d3 .