napastnik

1917Defensor Sporting
1917–?Club Nacional de Football
1916–1924 Urugwaj17(2)

Antonio Urdinarán (ur. 30 października 1898, zm. 8 czerwca 1961) – urugwajski piłkarz grający na pozycji napastnika.

Jako piłkarz klubu Defensor Sporting był w kadrze reprezentacji Urugwaju podczas turnieju Copa América 1916 – pierwszych w dziejach mistrzostw Ameryki Południowej oraz pierwszych w dziejach mistrzostw kontynentalnych. Urugwaj zdobył tytuł pierwszego mistrza Ameryki Południowej, jednak Urdinarán nie zagrał w żadnym meczu. W 1917 roku przeniósł się do klubu Club Nacional de Football.

Jako piłkarz klubu Nacional wziął udział w turnieju Copa América 1920, gdzie Urugwaj zdobył trzeci tytuł mistrza Ameryki Południowej. Urdinarán zagrał we wszystkich trzech meczach – z Argentyną, Brazylią i Chile. W meczu z Brazylią zdobył w 26 minucie bramkę z rzutu karnego, ale w drugiej połowie musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. Ponieważ regulamin nie przewidywał zmian w trakcie meczu, Urugwaj musiał grać w dziesiątkę. Pomimo tego drużyna urugwajska wysoko, bo aż 6:0, pokonała Brazylię.

Wciąż jako gracz Nacionalu wziął udział w turnieju Copa América 1922, gdzie Urugwaj był dopiero trzeci. Urdinarán zagrał we wszystkich czterech spotkaniach – z Chile (zdobył bramkę), Brazylią, Argentyną i Paragwajem.

Był w kadrze reprezentacji Urugwaju podczas Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. Urugwaj zdobył złoty medal, jednak Urdinarán nie zagrał w żadnym meczu[1].

Urdinarán od 19 lipca 1916 do 17 grudnia 1922 rozegrał w reprezentacji Urugwaju 17 meczów i zdobył 2 bramki[2].

• Tomasz Wołek, Encyklopedia piłkarska FUJI: Copa America. Historia mistrzostw Ameryki Południowej 1910-1995, Wydawnictwo GiA, Katowice 1995, ISBN 83-902751-2-0, s. 20

Antonio Urdinarán (1898-1961), futebolista de Uruguai e do Club Nacional de Football