2. Aktualne na: 2 grudnia 2022.
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
złotoTokio 2020

Antony, właśc. Antony Matheus dos Santos (ur. 24 lutego 2000 w São Paulo) – brazylijski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w Manchesterze United oraz w reprezentacji Brazylii. Uczestnik Mistrzostw Świata 2022.

São Paulo

Antony zaczął grać w piłkę nożną w Grêmio Osasco, a w 2010 roku wyjechał do São Paulo. W 2018 roku drużyna U-17 klubu wygrała J League Challenge Cup w Japonii, a Antony został uznany za najlepszego gracza turnieju. W 2019 roku był częścią drużyny U-20, która wygrała Copa São Paulo de Futebol Júnior. Antony strzelił gola w finale przeciwko Vasco da Gama i został wybrany najlepszym graczem turnieju po zdobyciu czterech goli i sześciu asyst w dziewięciu meczach.

26 września 2018 roku wraz z Helinho i Igorem Gomesem awansował do pierwszej drużyny klubu i podpisał kontrakt do września 2023 roku. Antony zadebiutował w Campeonato Brasileiro Série A 15 listopada 2018 roku w zremisowanym 1:1 meczu z Grêmio, gdzie został zmieniony w 70. minucie meczu z Helinho.

Ajax

23 lutego 2020 roku Antony podpisał kontrakt z Ajaxem, gdzie podpisał pięcioletni kontrakt od lipca. Antony zadebiutował w Eredivisie 13 września 2020 roku w wygranym 1:0 meczu ze Spartą Rotterdam, gdzie strzelił jedynego gola w meczu.

30 sierpnia 2022 roku Manchester United ogłosił, że doszedł do porozumienia z Ajaxem w sprawie transferu Antony'ego[1]. 1 września 2022 roku podpisał pięcioletni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok z Manchesterem United[2]. W nowym klubie zadebiutował 4 września 2022 roku w wygranym 3:1 meczu przeciwko Arsenalowi, zostając zmienionym w 58 minucie spotkania przez Cristiano Ronaldo i zdobywając swoją pierwszą bramkę[3].

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio sięgnął, wraz z reprezentacją Brazylii, po złoty medal[4].

W seniorskiej drużynie reprezentacji Brazylii zadebiutował w wygranym 1:3 meczu przeciwko reprezentacji Wenezueli, zmieniając w 77. minucie spotkania Gabriela Jesusa i zdobywając swoją pierwszą bramkę w barwach narodowych[5].

Statystyki

Klubowe

(aktualne na dzień 27 października 2022)

Autor: Ardfern, Licencja: CC BY-SA 4.0
Manchester United v Arsenal (3-1), Premier League, Old Trafford, Metropolitan Borough of Trafford, Greater Manchester, England, 4 September 2022