Apartament

Apartamentowce w Bristolu

Apartament – wielopokojowe mieszkanie w wysokim standardzie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych dla potrzeb jednego użytkownika np. w hotelu. Nazwa pochodzi od francuskiego appartement oznaczającego większe mieszkanie, które z kolei wywodzi się z włoskiego appartare (oddzielić)[1].

Cechy odróżniające apartament od mieszkania

Według typologii opracowanej przez niektóre firmy[2], apartament, jako luksusowe mieszkanie, powinien wyróżniać się prestiżową lokalizacją, dobrą architekturą, jakością użytych materiałów oraz wielkością. Apartament zlokalizowany jest zwykle w dzielnicy uznawanej za prestiżową, najczęściej blisko centrum miasta i obiektów użyteczności publicznej. Za apartament uważa się powierzchnie mieszkalne mające co najmniej około 100 m2 (wyjątkowo powyżej 95 m2)[3]. Lokalizacja powinna być nieuciążliwa. Jedyną niedogodnością może być usytuowanie budynku przy głównych ulicach śródmiejskich, przy czym problem hałasu musi być zlikwidowany przez odpowiednie rozwiązania technologiczne.

Budynki apartamentowe powinny wyróżniać się atrakcyjną i oryginalna architekturą, najlepiej projektu znanego architekta. W budynku powinna znajdować się recepcja i lobby, miejsca postojowe dla lokatorów i ich gości oraz winda z poziomu garażu. Obiekt powinien być chroniony. W większych kompleksach mieszkaniowych oferowany jest dostęp do funkcji sportowo-rekreacyjnych.

Do budowy i wykończenia apartamentów, oprócz tradycyjnych, wysokiej klasy materiałów budowlanych, wykorzystuje się kamień naturalny, stal nierdzewną, szlachetne gatunki drewna. Prace wykończeniowe odbywają się według najwyższych standardów z uwzględnieniem indywidualnych projektów wnętrz. Często standard wykończenia apartamentu obejmuje klimatyzację oraz nowoczesne rozwiązania bezprzewodowej obsługi domu typu smart home.

Charakterystyczną cechą apartamentów jest większa niż w standardowych mieszkaniach wysokość pomieszczeń (co najmniej 275 cm) oraz ich rozkład. Typowy plan apartamentu zbliżony jest do prostokąta, a rozkład pomieszczeń uwzględnia takie elementy jak np. atrakcyjny widok z okien (krajobraz, ciekawa architektura, itp)[4]. Współcześnie nazwa apartament jest często nadużywana, szczególnie przez deweloperów, którzy określają tym mianem mieszkania niespełniające wymienionych kryteriów.

Wśród apartamentów można wyróżnić podsegment apartamentów luksusowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Wiedza Powszechna, 1989.
  2. Katarzyna Kamińska: Co jest jeszcze mieszkaniem, a co już apartamentem. REAS, 2015-09-03. [dostęp 2016-11-18].
  3. Które mieszkanie to apartament?, www.prawo.pl [dostęp 2020-04-12] (pol.).
  4. Iwona Dwornik: Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?. ABCNieruchomosci.pl. [dostęp 2016-11-18].

Media użyte na tej stronie

Flats at bristol harbour arp.jpg
Apartments (also called Flats) at Bristol Harbour, Bristol, England.