Aplikacja (prawo)

Aplikacja – praktyka absolwenta studiów prawniczych mająca na celu przygotować go do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyka ta odbywa się w miejscach i w czasie określonym szczegółowymi przepisami i kończy się zdaniem stosownego egzaminu państwowego. Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu[1].

Aplikacja w Polsce

W Polsce aplikant do zawodu adwokata lub radcy prawnego musi mieć ukończone z tytułem magistra wyższe studia prawnicze polskie albo zagraniczne uznawane w Polsce, być niekarana oraz korzystać z pełni praw obywatelskich Na aplikację przyjmuje się osoby, które złożyły egzamin konkursowy[2]. Aby ukończyć aplikację, należy przejść cykl szkoleniowy przewidziany programem aplikacji. Ukończenie aplikacji daje możliwość podejścia do egzaminu zawodowego. Po pozytywnym złożeniu egzaminu nabywa się uprawnienia zawodowe.

Niektóre aplikacje prawnicze
Rodzaj aplikacjiZdobywany zawódCzas trwania
adwokackaadwokat3 lata
radcowskaradca prawny3 lata
ogólnareferendarz sądowy1 rok
sędziowskasędzia3 lata
prokuratorskaprokurator3 lata
komorniczakomornik2 lata
notarialnanotariusz3 lata 6 miesięcy
legislacyjnalegislator1 rok
rzecznikowskarzecznik patentowy3 lata
kuratorskakurator sądowy1 rok
dyplomatyczno-konsularnadyplomata1 rok

Przypisy

  1. Miłosz Szkudlarski: Quo vadis, czyli jaką aplikację wybrać po studiach prawniczych?. STUDIA – uczelnie, kierunki studiów. [dostęp 2019-01-02].
  2. Aplikacje adwokacka i radcowska – zasady. [dostęp 2019-01-02].

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie