Apostolski Żleb

Apostolski Żleb wśród opisanych obiektów

Apostolski Żleb (niem. Apostelschlucht, słow. Apoštolský žľab, węg. Apostoli-vályú[1]) – żleb na zachodnich stokach Żabiej Grani w polskich Tatrach Wysokich. Ma szerokie i trawiaste koryto uchodzące mniej więcej w środkowej części wschodniego brzegu Morskiego Oka. W dolnej części obydwa brzegi koryta porasta szpaler drzew, wyżej kosodrzewina, a w najwyższej części otoczenie koryta jest skalisto-trawiaste. Górą żleb podchodzi pod północno-zachodnią ostrogę Apostoła II i Pośredni Apostolski Przechód[2].

Przez Apostolski Żleb prowadzi jedna z taternickich dróg dojściowych w rejon Żabiej Grani. Są w nim tylko niewielkie progi. Przejście tym żlebem jest wygodne zwłaszcza zimą. Od 1979 roku jednak północna część Żabiej Grani znajduje się w zamkniętym dla turystów i taterników obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego i TANAP-u[2]. Na zachodnich (polskich) zboczach Żabiej Grani taternictwo można uprawiać na południe od Białczańskiej Przełęczy[3].

Autorem nazwy tej wklęsłej formacji skalnej jest Władysław Cywiński[2].

Przypisy

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c Władysław Cywiński, Grań Żabiego. Przewodnik szczegółowy, tom 7, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1999, ​ISBN 83-7104-024-5
  3. Dozwolone rejony wspinaczkowe w TPN [dostęp 2020-05-10].

Media użyte na tej stronie

PółnocnagrańRysów A (4).jpg
Autor: Adam Opioła (foto), Jerzy Opioła (opis), Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z Doliny za Mnichem