Aquilonia (korporacja akademicka)

Polska Korporacja Akademicka Aquilonia powstała 4 listopada 1921[1] w Warszawie. Założyciele Aquilonii w liczbie 11 osób byli studentami Kursów Przemysłowo-Rolniczych (późniejsza SGGW) w Warszawie. Pierwszym prezesem został Adam Doruchowski, syn założyciela ryskiej K! Arkonia. W skład pierwszego Prezydium weszli:

  • prezes – Adam Doruchowski
  • wiceprezes – Andrzej Rawita-Ostrowski
  • sekretarz – Witold Piędzicki
  • skarbnik – Konstanty Komierowski.

W 1922 roku Aquilonia została członkiem Związku Polskich Korporacji Akademickich (ZPK!A) i aktywnie w nim działa do chwili obecnej. Korporacja kandydowała do Związku przy K! Sarmatia. W czasach II Rzeczypospolitej Aquilonia należała do najbardziej aktywnych i znanych w środowisku akademickim Warszawy i całej Polski. Do znanych działaczy akademickich tamtego okresu należeli: Aleksander Heinrich – prezes Związku Narodowego Polskiej Młodzieży Akademickiej, Władysław Kempfi – prezes Ogólnopolskiego Związku Bratnich Pomocy, Mieczysław Jerzy Pączkowski – prezes ZPK!A oraz Jerzy Czarkowski i Władysław Dunin-Borkowski. W okresie PRL korporacja nie mogła prowadzić normalnej działalności na uczelniach. Do oficjalnej reaktywacji za zgodą i przy współudziale przedwojennych członków doszło 5 listopada 1994. W latach 1915-1939 do Aquilonii należało 177 osób.

Korporacja związana jest braterskimi kartelami z korporacjami: Baltią (od 1925 r.) i ZAG Wisłą (od 1928 r.).

Insygnia i odznaki

  • Dewiza P.K!A. Aquilonia – "Omnia pro Patria"
  • Barwy – w pierwszym okresie błękitno-białe, a po odrodzeniu w 1921 r. wiśniowo-biało-błękitne. Symbolizują one: miłość Ojczyzny (wiśniowa), prawdę (biała) i stałość (błękitna).
  • Herb – trójpolowa tarcza na której umieszczone są symbole: na polu wiśniowym – monogram hasła: Vivat Aquilonia, na polu białym – cyrkiel Aquilonii, a na polu błękitnym – wieniec laurowy z mieczem.
  • Cyrkiel – monogram hasła: Aquilonia vivat, crescat, floreat in aeternum!
  • Sztandar – trójbawny, złożony z trzech równych poziomych pasów w barwach: wiśniowa, biała, błękitna.

Ideologia

Ze Statutu K!:

1. Korporacja jest stowarzyszeniem ideowo-wychowawczym polskiej młodzieży akademickiej, mającym na celu, przez współpracę w ścisłym gronie kolegów-przyjaciół, przygotowanie swych członków do pracy obywatelskiej dla dobra ojczyzny.

2. Korporacja jest stowarzyszeniem apartyjnym, opartym na zasadach etyki katolickiej i tradycji narodowej.

Fragment Deklaracji Ideowej:

Naród, jako zespół ludzi wszelkich stanów i klas, wszelkiej kondycji i znaczenia, z łona jednej matki – ziemi zrodzonych, jedną porozumiewających się mową, wspólnie noszących w sercu po przodkach odziedziczone, a potomnym przekazywane umiłowania i tradycje, wspólne ideały i pragnienia – to dobro najwyższe, któremu Aquilonia i Aquilon każdy służyć myślą i sercem, czynem i krwią, aż do ostatniego tchnienia pragnie i poprzysięga.

Wszelka z Jego potrzeby wynikająca ofiara, poświęcenie wszelkie na Jego ołtarzu składane, jest obowiązkiem Aquilonii i Aquilona, a interes Narodu rozumnie pojęty, nieodzownym nakazem.

Członkami Aquilonii byli m.in.:

Przy Aquilonii kandydowały do ZPK!A:

  • K! Wandeja (1922)
  • K! Aleteja (1925)

Zobacz też

Przypisy

  1. https://www.archiwumkorporacyjne.pl/index.php/muzeum-korporacyjne/warszawa/k-aquilonia/ Muzeum Polskich Korporacji Akademickich [dostęp 2022-06-22]

Linki zewnętrzne